O dvou lopatách
Žijeme v zemi, kde i ti nejhůře placení lidé povinně odevzdávají cca 47 % daň ze svého příjmu státu.* Hodíte dvakrát lopatou. Jednou pro stát, jednou pro sebe.
Proč?
Protože pracujete. A tak se z vás dá něco vytáhnout.
Co z toho ale plyne?
1) Šťastnější a šikovnější (případně horší názvy) se zcela přirozeně takovémuto zdanění brání. Platbou přímo na ruku. Prací na černo, využíváním švarcsystému, manipulací s příjmy zneužíváním sociálních dávek.
2) Kdo v systému neumí chodit, platí. Nemá známé, co ho mohou platit na ruku. Nechce se mu „žebrat“ o dávky na úřadě. Smůla. Bohužel. Nejméně kvalifikovaní lidé nebývají současně nejvíce zdatní v průchodu byrokracií a kamarádšofty.
Systém potlačuje šance pracujících s malými příjmy na dobrý život. Ženeme je do náruče sociálních dávek, pasivity, lichvářů a později exekutorů.
Když se ale podívám do médií, na sociální sítě a na výroky politiků, tak vidím, že největším problémem Evropy je Islám. Před chvílí to byl Putin. Předtím globální oteplování. Každý si vybere vlastního strašáka. Obranou je nekonkrétní vzývání „evropské hodnoty“ u jedněch, či „našich hodnot“ u druhých.
Od kdy do „evropských hodnot“ patří trestání těch, co chtějí žít za své? Obírání pracujících na kost?
Postupujme od menších problémů k větším. Než začneme zachraňovat „evropskou civilizaci“, raději odstraňme jednu z velkých nespravedlností dnešní doby. A to tu, že ten, kdo pracuje, musí hodit lopatou dvakrát, aby přesunul jednu hromádku uhlí.
To totiž ovlivnit můžeme. Je to náš problém. Naše zákony. Zavedly to naše vlády. Nemůžeme vinit EU, kterou jen těžko otočíme. Můžeme se ale dívat, jaké mají naši politici priority. Největší křik je, když neproudí dotace. Ty proudí vybraným. Opravdu musí? Nenecháme peníze raději pracovitým lidem?
A až vám bude líto, že lidé v jiných zemích mají hlad, že postižení nemají lehký život a v Africe nemají pitnou vodu, tak se zamyslete nad svými bližními u nás. Nad těmi co se snaží. Pracující lidé, často mladí, nezkušení, matky samoživitelky, lidi bez kontaktů a velkých titulů, musí za každou lopatu pro sebe hodit ještě jednu pro stát. A to mi přijde k vzteku.
Snižme zdanění práce.
Obhájit reálné řešení, nikoliv vzdušný zámek, se pokusím v příštím článku.
Tomáš Pajonk,
místopředseda strany
Dobrý den Tomáši, už jste někde publikoval reálné řešení nižší ho zdanění práce o kterém píšete na konci článku? Díky! Honza
Dobrý den,
ne. Čekám na interní seminář Svobodných, kde se návrhu dostane větší kritiky a učeše se.
Díky za odpověď.
nejde snižovat odvody ani daně, pokud máme ještě větší státní výdaje, mně připadá ještě strašné, že někdo musí házet 47% pro jiné platby a ještě si k vyřízení svcýh financí musí najmout účetního… , proč nejde zjednodušit účetnictví ???
Protože zákony o daních jsou tak komplikované ve snaze postihnout stovky různých výjimek. Bohužel.
Šlo by zjednodušit, pokud by se zjednodušily daně, nebo by po tom byla opravdová poptávka (což asi sdružení účetních, zrovna nutně razit nebudou).