ČTK: Pajonk k nové nemocnice ve Zlíne – měl by se vypracovat oponentní posudek

Kritikům nové nemocnice ve Zlíně chybí informace o financování

Zlín 4. prosince (ČTK) – Zejména na nedostatečné informace o ekonomické stránce zvažované výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích dnes večer upozornilo několik zlínských krajských i městských zastupitelů. Besedu o plánované nemocnici ve Zlíně uspořádali Svobodní, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici, zúčastnili se jí však také zástupci vedení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně i primář nemocnice Tomáš Gabrhelík.

Stavba nemocnice v Malenovicích by podle vedení kraje měla stát 7,3 miliardy korun, hotová by podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) mohla být do šesti let. Druhá zvažovaná varianta, tedy postupná rekonstrukce současné nemocnice, která se nachází na opačné straně Zlína, by stála podle odhadů 9,7 miliardy korun a trvala by až 12 let. Kraj již vykoupil v Malenovicích část potřebných pozemků, projekt by však měli zastupitelé schvalovat až v březnu příštího roku.

Na projekt ojedinělý v kraji i republice by podle krajského zastupitele za Svobodné Tomáše Pajonka měl být vypracován oponentní posudek. Někteří kritici poukázali na to, že výstavba nové nemocnice může stát nakonec mnohem víc. Kraj také podle nich nedoložil, kde na tak náročný projekt vezme peníze.

Čunek již dříve uvedl, že kraj do doby zahájení výstavby uspoří více než miliardu korun. Počítá také s pomocí státu, která by měla pokrýt asi třetinu nákladů, plánuje použít i úvěr. Člen představenstva KNTB Vlastimil Vajdák uvedl, že by se mohlo ušetřit také tím, že část přístrojů by se přenesla do nové nemocnice. Objekt v Malenovicích by vlastnil kraj, nemocnici by ji pronajal a ona by platila nájem. “Nemocnice je schopná splácet ročně 100 milionů korun v rámci nájmu nebo dlouhodobého financování,” uvedl Vajdák.

Někteří kritici se obávají nedostatku personálu v nové nemocnici, který již nyní chybí. Podle nich hrozí, že se personál bude soustředit do nové nemocnice na úkol zbylých tří krajských nemocnic ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti. Podle Gabrhelíka by naopak koncentrací péče došlo k úspoře personálu. Primátoři KNTB již dříve vyjádřili podporu myšlence výstavby nemocnice. Pavilónový systém ve stávajícím areálu je podle nich již zastaralý. “Nový areál by dokázal asi lépe vyhovět potřebám současné medicíny. Není to o přístrojích, ale o ergonomii a návaznosti procesů,” uvedl Gabrhelík, podle kterého by postupná rekonstrukce ve stávajícím areálu byla pro provoz nemocnice příliš náročná.

jmk mtj

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

four × four =