Příspěvky

Respekt: ČUNEK NARAZIL V BOJI O NOVOU KRAJSKOU NEMOCNICI

Hejtman zlínského kraje Jiří Čunek narazil se svým plánem zbudovat ve Zlíně novou krajskou nemocnici. Zastupitelstvo kraje v pondělí po celodenním jednání rozhodlo, že jednání o investičním záměru za osm miliard se posune na červen. Do té doby má Čunkův tým ke svojí představě nechat zpracovat nezávislý oponentní posudek a také rozpracovat víc scénářů, jak zdravotnictví v kraji řešit.

„Rádi bychom se nejdříve ujistili, že není možné zůstat ve stávajícím areálu,“ zdůvodnil svoje stanovisko lídr Svobodných Tomáš Pajonk.

 

Celý článek zde.

Respekt: Čunkova nemocnice na kraji města

Zastupitelé Zlínského kraje dostali minulý týden do rukou 419 stran textu, tabulek a nákresů, podle kterých má během příštích šesti let vyrůst mezi Zlínem a Otrokovicemi nová krajská nemocnice. Náklady, odhadované nyní na osm miliard korun, spolykají skoro jeden roční rozpočet krajské samosprávy a dělají ze stavby největší investiční záměr v historii kraje.

…Situace, kdy je třeba spolehnout se na Čunkovu šťastnou ruku při výběru poradců, představuje další bod sporu se zastupiteli. Ti si proto začátkem roku odhlasovali, že chtějí Šamajův investiční záměr zkontrolovat nezávislým oponentním posudkem. „Je to podobné, jako kdyby nám pan hejtman chtěl prodat auto, přivedl pana Šamaje jako automechanika a společně nám tvrdili, jak je jejich nabízené auto skvělé. Dobrá, ale můžu si tedy přivést svého automechanika? Ne nemůžete, věřte panu Šamajovi,“ shrnuje svůj dojem z dosavadního postupu člen dozorčí rady nemocnice a opoziční zastupitel Tomáš Pajonk, nový celostátní lídr Svobodných. Podle něj Čunek zastupitele podvedl, když místo komplexní oponentury Šamajova návrhu dodal jen šestistránkový materiál ze zlínské univerzity, který ale jen stručně hodnotí, zda Šamaj postupoval podle obvyklých metod, nehodnotí však stavební plány nebo ekonomiku projektu.

 

Celý článek zde

Kraj se rozhodl peníze na novou nemocnici projezdit

Svobodní zahájili ve Zlínském kraji kampaň, kterou upozorňují na blížící se jednání krajského zastupitelstva, na kterém se bude jednat a zřejmě i rozhodovat o tom, zda kraj postaví novou zlínskou nemocnici „na zelené louce“.

Odhadovaná cena projektu je 8 miliard korun. Souběžně od roku 2020, však stoupnou výdaje kraje na veřejnou dopravu o 480 miliónů korun. To vše v situaci, kdy kraj předpokládá cca 3,5 mld vlastních příjmů.

Podle zastupitelů za Svobodné má plán vedení kraje jedno velké úskalí. „Zlínský kraj investice do Baťovy nemocnice nepochybně potřebuje, ale přijde nám, že potřebné finance se rozhodl doslova projezdit. Mluvím o zásadním navýšení výdajů na veřejnou vlakovou a autobusovou dopravu“ uvedl krajský zastupitel a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Podle něj zastupitelé nebudou hlasovat pouze o nemocnici, ale především o tom, zda se Zlínský kraj pustí do finančně velmi riskantní hry, která může snadno skončit nedostatkem financí na nutné investice na mnoho let, třeba i pro celou generaci. „Je třeba nejprve zrevidovat navýšení peněz do dopravy. Teprve poté má smysl zabývat se znovu nemocnicí,“ doplnil Pajonk.

Svou kampaň Svobodní zahájili pomocí provokativních billboardů s prasátkem., které připomíná zastupitelům povinnost chovat se jako řádný hospodář. „Každý dobrý hospodář ví, že nemůže čuníkovi servírovat obří hostinu za veškeré úspory, aniž by si byl jistý, že pak bude schopen ještě rok nakupovat brambory a šrot,“ vysvětlila motiv krajská zastupitelka za Svobodné Helena Lasztoviczová.

 

zdroj

Krajská revoluce a hned 2x

Zlínská krajská vláda chce prosadit dvě zásadní revoluce. Za 8 miliard korun novou nemocnici a za 480 miliónů navíc mandatorních výdajů revoluci v dopravě. Soudím, že v prostředí ochlazování ekonomiky, nejistoty příjmů kraje a rizik projektů, je to hazard a ne odpovědné hospodaření. Kraj by si měl vybrat když už jeden revoluční krok a pořádně a kvalitně ho provést.

Revoluce ve zdravotnictví

Účet = 8 miliard + ???.

Plán (odečteme-li PR): Omezíme lokální špitály a v centru kraje budeme mít jakou trochu-fakultní, ale bez státních peněz, novou efektivní nemocnici. Lidem řekneme, že se nic nikde neomezí, stát to bude jen méně a pak už to nějak dopadne.

Bude stát 6 miliard 7 miliard ,7,5 vlastně 8 miliard, a to nejsme ani ve fázi skutečného projektu. Kraj na ní dostane 2 miliardy od státu, vlastně 1 miliardu, zafinancuje si ji sám. KTBN mu dá 3 miliardy, teda 1 miliardu. Uvidíme až bude návrh na stole. Hejtman zatím pálí čísla trochu od pasu.

Nová nemocnice může být výborným nápadem. Hejtman prokázal odvahu vizionáře a buldočí dravost při jejím prosazování, která je a bude potřeba. Respekt.

Ale. Peníze jsou vždy až v první řadě. Nová nemocnice je balík naráz a dopady budou později a na jiné hlavy. Budovatelská vášeň zcela převládla.

Problémy:

  1. Kraj evidentně nejedná podle koncepci rozvoje zbytku nemocnic. Ty pak nyní tápou ve tmě, jak investičně, tak plána a celkovým očekáváním.
  2. Rozhodnutí o projektu NKTNB má obrovské dopady do zbytku nemocniční sítě, které nejsou otevřeně řečeny a řešeny. Centrum zdravotní péče v kraji se v celkovém součtu lidem vzdálí.
  3. Financování je ve fázi miliarda sem, miliarda tam, ale bagry – jo bagry, tak ty prosím hned!

K tomu tyto IMHO zbytečné / nevysvětlené kroky

  1. Odvolání paní Mergenthalové a spuštění „revoluce“ v Kroměřížské nemocnici.
  2. Potlačení odbojných sester v KTNB v rámci zlepšování hospodářského výsledku pro případný úvěr. Umocněný neprofesionálním výstupem místopředsedkyně představenstva na zastupitelstvu (a jinde), který z vyjednávaní udělal emoční záležitost.
  3. Zrušení pracovní skupiny, která měla zadat oponentní posudek – nově zadá vlastně rada, z oponentury je pak schvalovatura. Proč ten strach z kontroly a jiných očí? Proč strach schválit novou koncepci a postupovat popořádku? Pro budovatelské nadšení a svit v očích?

Řádný hospodář nemůže v této situaci hlasovat pro novou nemocnici, i když s tím nápadem nemá problém. Proto si zastupitelé schválili a požadovali po radě odborný posudek k návrhu, který dodnes nemají.

Revoluce ve veřejné dopravě

Účet za 5 miliard. Cca 500 miliónů po dobu deseti let.

Kraj bude mít o 38 % více naježděných vlako-kilometrů, zásadně navýší buso-kilometry a vysoutěží je nově za 32,50 vlastně za 36,- Kč.

Vlaky budou páteř dopravy, autobusy se přizpůsobí a budeme jezdit v taktu 30,60,90 minut. Jako ve Švýcarsku. Budeme mít IDS a na jeden lístek můžeme jet z Ostrožské Nové Vsi do Horní Bečvy (jsem moc zvědavý kolikrát který radní pojede z domova do Zlína Veřejnou dopravou?). Lidé utratí právě o 38 % více peněz za lístky, jak se jim ta doprava bude líbit.

Ale. Opět peníze. Prostě tu novou nemocnici projezdíme.

Vlaky dostanou navíc 300 miliónů. Autobusy nyní 160-180. Očekávejme nižší než totálně optimistické tržby (dalších 30 miliónů). Jak dopadne vyrovnání s ČSAD Vsetín nevíme a nájmy autobusových nádraží ještě nevíme. Suma sumárum. Celkem to bude navíc 500 miliónů z krajského rozpočtu.

Problémy (spíše ty praktické):

  1. Stihne se dodělat IDS? Má běžet od prosince 2019. Zatím není jasné nic moc co se týče cen, formy lístků, nejsou provozní testy. Jsou koupené servery.
  2. V autobusech je nyní výbuch v jízdních řádech. 60 let pomalého tvoření jsme nahradili jednou vlnou dotazníků s návratností kolem 30 %, poradou se starosty a jejky, místy to moc nefunguje a místy úplně vůbec.
  3. Autobusová nádraží na severovýchodě kraje a ve Zlíně (kde se má budovat přestupní terminál s vlaky) nebude vlastnit provozovatel autobusů => bude asi chtít kompenzaci od nových dopravců.
  4. Nejsou řidiči na navýšení spojů, noví dopravci.
  5. Je možné nárůst kilometrů později snížit. Jenže na zastupitelstvu tvrdili, že to prostě nejde, že se jinak rozpadne taktový systém. Druhá věc je, že dopravci mají nastaveny vytendrované ceny právě na tento vysoký objem. Snížíte-li je o 25 %, bude to pro ně velký problém.
  6. V rámci šetření a přípravě na ekonomický cyklus se na vládě uvažuje o snížení podpoře regionální dopravy.
  7. Pokud za rok jízdní řády zase změníme, protože nebudou peníze, pak celá akce bude jedna velká čuňárna, rozbití vazeb, které možná zase bude kraj za rok měnit. To je prostě nezodpovědné a lidí ve veřejné hromadné dopravě v celkovém důsledku leda ubude.

Celkem je to pak sum sumárum cca tohle.

Graf budoucích zásadních výdajů kraje

 

Co občané? Proč by jim to mělo vadit?

Zlínská nemocnice bude lepší, autobusem jezdit asi moc stejně nebudou, třeba jim vlak v sobotu doveze tetu. Jenže …

Kraj už teď bude muset škrtat v opravách cest (-50 miliónů už teď), -80 miliónů v investicích do krajského majetku (školy převážně). V roce 2020 se škrtne celá miliarda z „nových projektů“. Místo skutečných investic do infrastruktury (vodovody, cyklostezky, nové posílené úseky silnic) to prostě projezdíme a prostavíme do nemocnice. Budou se muset omezovat kofinancování do různých velkých projektů (a pokud si myslíte, že jsou všechny na nic, možná ano, ale tak se dnes bohužel infrastruktura financuje). Potlačí se programy, které rozvíjí venkov. Školství plánovalo velkou podporu řemesel, nevěřím, že ji budeme financovat ještě na další úvěr.

Kde se beztak škrtat nebude je PR. Toho bude potřeba naopak hodně. Hejtman ve vlaku a hejtman v nemocnici bude v každém Okně do kraje, ostatně jako teď. A určitě přitečou velké miliony do sportovních klubů – chléb a hry tam se šetřit nesmí. Šetřit se jako obvykle bude na infrastruktuře a věcech co jdou vidět až za několik let.

Co by udělal dobrý hospodář?

Potlačil by ego a vybral by si jen jednu velkou změnu. Tu by dobře připravil a udělal. Ano. Je to možná těžké rozhodnutí. Safra, nemůžeme přeci s veřejnými penězi hrát hru na hraně únosnosti a po nás potopa.

Mou prioritu by zcela jistě měla nemocnice. Veřejná doprava se musí řešit zrovna v našem kraji jinak než tupým a drahým navyšováním. Nemocnici zrekonstruovat, nebo klidně postavit novou, když to bude lepší musíme.

Bohužel pan Čunek si vybral vlaky a autobusy. Tam už jsou smlouvy na spadnutí a k podepsání (14.3.2019 smlouvy na drážní obslužnost rada kraje schválila). Škoda. Proč? Nechápu.

A co zastupitelé? Ještě pár týdnů mají možnost vymyslet co s tím.

Ale první bude třeba stopnout buldozer, který se teď s nikým párat nechce a vše co chce musí měť!

Právo: Debata o nové zlínské nemocnici graduje

Opoziční krajští zastupitelé si vymohli zpracování oponentního posudku, který má porovnat záměr výstavby nové s variantou rekonstrukcí současné nemocnice. Oponenturu chce kraj od zlínské fakulty managementu a ekonomiky. „Buď se potvrdí, že nová nemocnice je nejlepší nápad, nebo se objeví body, které bude třeba dořešit. Uklidní to také
veřejnost,“ uvedl opoziční zastupitel Tomáš Pajonk.

Oponentský posudek k nové nemocnici bude

Zastupitelstvo včera (17.prosince 2018) schválilo vypracování odborného oponentního posudku k investičnímu záměru výstavby nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích.

16ZZK_hlasování_doplňující_návrh

Děkuji všem, kdo nám pomohli usnesení schválit. Co přesně jsme v usnesení po krajské radě požadovali? Další odborné a znalé páry očí, které se na připravovanou investici podívají bez podjatosti.

Proč požadujeme oponentní posudek?

Dovolím si přirovnání: Je to, jakoby nám hejtman nabízel krásné nové auto, supermodel s novou technologií. Vše je na něm jen dobré, ba přímo nejlepší. Před podpisem kupní smlouvy však chceme přijít ještě jednou a mít u prohlídky vlastního automechanika.

Projektové práce za 200 miliónů se mají schválit a zahájit už v březnu 2019. Tím se vlak do stanice Nová nemocnice rozjede plnou parou. Od listopadového zasedání krajského zastupitelstva máme k dispozici materiály, které novou nemocnici doporučují. Jsou však v různém stádiu rozpracovanosti a kvalitě.

Naší povinností vůči vám, občanům, je rozhodnout maximálně kvalifikovaně. A to v tuto chvíli není možné. V žádném případě nám nejde o zdržování rozhodnutí o realizaci projektu. Rozhodnout pod tlakem typu „včera bylo pozdě, honem, honem, stejně je to jasné“, považujeme za nezodpovědné.

Nová nemocnice je obrovský projekt. Projektem se na plný úvazek zabývají snad desítky hejtmanových lidí. Zastupitelé (kteří nejsou členy týmu, připravujícího investici) dostanou pro své rozhodnutí materiál v podobě manažerské prezentace s velkým množstvím obtížně srozumitelných příloh. Nyní nám hejtman nabídl, že se můžeme na cokoliv zeptat přímo členů přípravného týmu. To oceňuji a chci toho využít. Potřebuji k tomu však spolupracovníky, kteří jsou v těchto věcech profesionály a umí se ptát na podstatné věci. Nejen já, ale jistě i další zastupitelé. Právě toto je role oponentního posudku, který jsme prosadili.

Není to jen zbytečné vyhazování peněz?

Ne. Výstavba nové nemocnice je obrovský projekt. Náklady se odhadují na 6 miliard pouze na budovy. To je tak obrovská investice, že její součástí musí být výdaj na ošetření rizik, která může přípravný tým investice přehlédnout. Jednoduše: Dvakrát měř, jednou řež!

2mer1rez

Kdo to bude dělat, když podle hejtmana jsou už všichni, kdo tomu můžou rozumět, v jeho týmu?

Nerozporujeme, že hejtman pro přípravu investice skutečně najal elitu odborníků. Je ale poměrně troufalé tvrdit, že na trhu už zbyli jen automechanici specializovaní na Trabanty (viz přirovnání výše), jak žoviálně naznačoval radní Botek. Je možné, že oponentský tým nepokryje kompletně celé spektrum aspektů investice a rizik s investicí spojených. I tak to má smysl.

Nyní nás čeká příprava zadání pro výběr zpracovatele oponentského posudku. Předpokládáme spolupráci napříč politickým spektrem, s významnou rolí zdravotního výboru zastupitelstva.

Zde je přesné znění prosazeného usnesení:

Tisk č.: 1080-18Z: Zdravotnictví – hospodaření nemocnic založených Zlínským krajem: Návrh na doplnění usnesení:
Zastupitelstvo Zlínského kraje ukládá Radě Zlínského kraje zajistit zpracování odborného oponentní posudku k investičnímu záměru výstavby nové nemocnice v Malenovicích, který bude
  1. zpracován nezávisle na tvůrcích investičních záměru,
  2. bude ve stejném rozsahu porovnávat investici do nové nemocnice s rekonstrukcí stávající KNTB, a. s.,
  3. identifikuje významná rizika investičního záměru, především finanční, a způsob jejich eliminace,
tak, aby odborný posudek mohl být řádně projednán na Výboru zdravotním Zastupitelstva Zlínského kraje, který bude předcházet dalším jednáním Zastupitelstva Zlínského kraje, na kterých budou zařazeny body týkající větších investičních akcí KTNB a.s., “Koncepce rozvoje nemocnic založených Zlínským krajem”, případně jiné body, které souvisí s přípravami projektu „NOVÁ BAŤOVA NEMOCNICE ve Zlíně-Malenovicích“.
Zastupitelstvo Zlínského kraje doporučuje Radě Zlínského kraje vytvořit pro přípravu výběrového řízení k zajištění odborného posudku k investičnímu záměru výstavby nové nemocnice v Malenovicích pracovní skupinu (dle článku 16. Jednacího řádu), složenou z členů zastupitelstva, ve které bude každým zastupitelském klubem jmenován pouze jeden člen.

tomas-pajonk_malyportret

Ing. Tomáš Pajonk

člen Zastupitelstva Zlínského kraje

ČTK: Pajonk k nové nemocnice ve Zlíne – měl by se vypracovat oponentní posudek

Kritikům nové nemocnice ve Zlíně chybí informace o financování

Zlín 4. prosince (ČTK) – Zejména na nedostatečné informace o ekonomické stránce zvažované výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích dnes večer upozornilo několik zlínských krajských i městských zastupitelů. Besedu o plánované nemocnici ve Zlíně uspořádali Svobodní, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici, zúčastnili se jí však také zástupci vedení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně i primář nemocnice Tomáš Gabrhelík.

Stavba nemocnice v Malenovicích by podle vedení kraje měla stát 7,3 miliardy korun, hotová by podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) mohla být do šesti let. Druhá zvažovaná varianta, tedy postupná rekonstrukce současné nemocnice, která se nachází na opačné straně Zlína, by stála podle odhadů 9,7 miliardy korun a trvala by až 12 let. Kraj již vykoupil v Malenovicích část potřebných pozemků, projekt by však měli zastupitelé schvalovat až v březnu příštího roku.

Na projekt ojedinělý v kraji i republice by podle krajského zastupitele za Svobodné Tomáše Pajonka měl být vypracován oponentní posudek. Někteří kritici poukázali na to, že výstavba nové nemocnice může stát nakonec mnohem víc. Kraj také podle nich nedoložil, kde na tak náročný projekt vezme peníze.

Čunek již dříve uvedl, že kraj do doby zahájení výstavby uspoří více než miliardu korun. Počítá také s pomocí státu, která by měla pokrýt asi třetinu nákladů, plánuje použít i úvěr. Člen představenstva KNTB Vlastimil Vajdák uvedl, že by se mohlo ušetřit také tím, že část přístrojů by se přenesla do nové nemocnice. Objekt v Malenovicích by vlastnil kraj, nemocnici by ji pronajal a ona by platila nájem. “Nemocnice je schopná splácet ročně 100 milionů korun v rámci nájmu nebo dlouhodobého financování,” uvedl Vajdák.

Někteří kritici se obávají nedostatku personálu v nové nemocnici, který již nyní chybí. Podle nich hrozí, že se personál bude soustředit do nové nemocnice na úkol zbylých tří krajských nemocnic ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti. Podle Gabrhelíka by naopak koncentrací péče došlo k úspoře personálu. Primátoři KNTB již dříve vyjádřili podporu myšlence výstavby nemocnice. Pavilónový systém ve stávajícím areálu je podle nich již zastaralý. “Nový areál by dokázal asi lépe vyhovět potřebám současné medicíny. Není to o přístrojích, ale o ergonomii a návaznosti procesů,” uvedl Gabrhelík, podle kterého by postupná rekonstrukce ve stávajícím areálu byla pro provoz nemocnice příliš náročná.

jmk mtj