Mrháme budoucností našich dětí?

Závěr ledna nám přináší zápisy do 1. tříd. Blíží se doba, kdy rodiče mají zdánlivě na výběr, jak bude jejich dítě vzděláno. Jistě se shodneme, že vzdělání je důležitější než sazby DPH, proč je v něm ale sakra málo inovace?

Výzkumníci z MIT zjišťovali efektivitu vzdělávání ve venkovských oblastech Uttarpradéše. Indie investovala v poslední době do školství obrovské množství peněz a tak se téměř každému dítěti dostalo vzdělání. Vládní statistiky uvádějí, že průměrný počet hodin na dítě ve škole je srovnatelný se západními zeměmi, počet žáků na učitele je obdobný, ve školách jsou toalety a učebnice. Odškrtnuto, plán splněn. Na co ale přišli nezávislí odborníci?

Závěry průzkumů byly špatné až tragické. Většina dětí v páté třídě neumí přečíst prostý příběh. Jedno ze čtyř dětí neumí dokonce přečíst jednoduchou větu.  Některé z nich nerozpoznají písmenka abecedy. Jen několik málo dětí v páté třídě umí základní aritmetiku.

Vesničané se setkali s ředitelem školy. Z davu rodičů se ozval padesátiletý muž.

„Zradili jste nás! Celý život jsem dřel jako hovado. Nemám školu a neumím toho více než osel. Ale vy jste nám říkali, že když pošlu svého syna do školy, jeho život bude jiný, než můj. Pět let jsem ho místo na pole posílal do školy. Teď jsem zjistil, že je mu třináct let a nic neví. Nic neumí. Jeho život bude stejný, bude pracovat jako hovado v polích, stejně jako já!“

Indie je jistě daleko, mají tam zcela jinou kulturu, ale…

Nejsou náhodou naše děti na tom velmi podobně? Jistě, číst, psát a počítat umí. Ale kolik žáků 9. tříd umí dostatečně anglicky? Kolik umí porozumět textu? Kolik absolventů středních škol umí samostatně myslet a analyzovat? Hledat si práci a zacházet s penězi? Umět se učit? Ano, děti úspěšných a vzdělaných rodičů v tomto u nás dopadnou nejspíše dobře. Nemá škola šance dětí zvyšovat?Neslibuje nám stát, že pro všechny budou stejné šance a stejné podmínky? Ti, kdo uvěří, že škola stačí jako základ života, spláčou nad výdělkem.

Ve většině odvětví lidské činnosti se neustále zkouší jak dále. Materiály se zlepšují. Zlepšují se stroje. Probíhá výzkum. Tvoří se nové prototypy. Zjišťuje se, s čím jsou zákazníci spokojeni a co funguje.

Co školství? Proč stále učíme děti prakticky stejným systémem jako v 18. století? Svět se změnil. Ubylo manuální práce, je třeba umět myslet. Nestačí jen přijímat. Probíhají však ve školství jiné než kosmetické změny? Proč ne?

Protože máme v podstatě direktivní, centralizované a socialistické školství.

Tím jsou nejvíce postiženi ti, kteří nemají prostředky na zlepšení výuky svých dětí mimo státní systém. Nemají na soukromé učitele či cizojazyčné mateřské školky. Chybí nám moderní, dostupné, ale rozumně kvalitní vzdělání. Naše školství totiž není levné, není moderní ani bůhvíjak kvalitní. To ale není chyba učitelů.

Potřebujeme soutěž metod. Soutěž přístupů. Možnost reálné volby. Možnost podnikat ve školství, tak jako v jiných odvětvích. Možnost nabízet něco jiného. Proč neučinit z rodičů zákazníky (třeba formou poukázek, chceme-li pro každého stejnou šanci)?

Všimněte si, že rozhodující metrika ve školství jsou dostudované roky. Znáte jinou státní instituci, pro kterou jsou roky takto důležité? Je to vězeňská správa. To nám stačí pocit, že si děti 9 let odseděly? Nebo chceme, aby školství a vzdělání bylo katapultem našich dětí k úspěchu?

Tomáš Pajonk, 
místopředseda Strany svobodných občanů

Obrázek Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk se svými syny.
Obrázek Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk.

 

6 replies
 1. Anca Vonaskova
  Anca Vonaskova says:

  takove debaty jsou mlaceni slamy..jedno je uz jiste, ze deti uz NEMAJI DOBROU BUDOUCNOST , pro same politicke machinace svetovych vlad. V Evrope svrab a bidu nastartovala EU a v posledni dobe do nas ryje i USA ktere jde o svetovou nadvladu a o nic jineho. Terorismus narusta cim dal tim vic, Merkelova si YNTELIGENTNE do sve zeme pozvala celou hordu teroristu ( co tim sleduje clovek muze jenom hadat )..Tvurci ” noveho svetoveho poradku” spokojene si mnou ruce a ” diky” jim a jejich planech o svetove nadvlade se svet zmita v ekonomickem a moralnim chaosu v depresich a beznadeji. Lide misto nejaky rok dopredu planuji ze dne na den ve strachu jestli zitra budou jeste mit praci a strechu nad hlavou …Idiotska USA a EU spolu s NATO prisli s tresnickou na dortu “byt v Evrope valka ci nebyt valka “….Par dobrych politiku jako je Putin a Nigel Farage jsou si toho bordelu ktery USA a EU vsude rozsevaji velmi dobre vedomi…diky aspon za ne….Danielovo proroctvi se VYPLNUJE VAZENI a chamtivi ZEMEPANI, vase vlada nema a nebude mit dlouheho trvani Diky a Chvala Bohu Vsemohoucimu…Daniel 2,31-45

  Odpovědět
 2. Peťka
  Peťka says:

  Alternativy jsou. Ve velkých městech. Pro ty, kteří na to mají.
  V tomto státě není žádoucí, aby měli lidé svobodnou volbu. Očkování, místa porodu nebo vzdělání.
  Částečně se z toho lze vykoupit. Pokud máte na soukromou školu, pokuty, porod v zahraničí, soukromou porodní asistentku.
  Ale nebojte, spravedlnost bude nastolena. Porodní asistentky jsou už pokutované, začneme pokutovat lékaře a navíc už je v procházejícím návrhu zákona i očkování bez nutnosti souhlasu rodičů (takže třeba ve školce, škole nebo při hospitalizaci, rodičům za zády). A ani domácí vzdělání se panu ministrovi nelíbí jako možná líheň extrémismu, takže je otázka, jak dlouho budou nějaké placené školní alternativy existovat.
  On už si stát najde cestu, jak nás všechny srovnat do latě.
  Žádné vybočování a extrémismus nebude.

  Odpovědět
  • Tomáš Pajonk
   Tomáš Pajonk says:

   Naprosto chápu Vaši frustraci a sarkasmus.

   Svoboda tu evidentně zůstane tak maximálně pro ty, kteří jsou dost bohatí na to, aby to státu vše zaplatili dvakrát. Štve mě to a proto se budu snažit, aby alternativa zůstala. Lidé patří sami sobě v první řadě, ne státu.

   Odpovědět
  • Rum
   Rum says:

   abychom s tou svobodou (treba konkretne u toho ockovani) byli kompletni, pak by mela byt svoboda, ze si skola muze zavest pravidlo ze ockovane deti neprijma (jejich svobodne rozhodnuti) nebo ze nebudou na zaklade toho prijati do zamestnani ci moznost vstupovat na hromadne akce.

   Odpovědět
 3. Ondra
  Ondra says:

  Svobodní jdou cestou anarchie – Obrovské zklamání, takže v dalších volbách je už nebudu podporovat. V článku samozřejmě nemáte pravdu a navíc jde jen o mlácení prázdné slámy. Místo jednoznačného řešení jen prázdné řeči o tom, že musíme umožnit svobodný výběr. Ale z čeho? Nehledě na to, že už výběr máme tak pořád je šance vybírat jen z jedné varianty. Takhle fakt ne. Jestli v tomhle Svobodní chtějí pokračovat, tak další volby nedosáhnou ani to procento

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

11 + 1 =