Debakl prounijních stran v italských volbách.

V Itálii skončily volby vítězstvím protiunijních stran. Měli bychom se my, odpůrci EU v její momentální podobě, radovat?

Pojďme si trošku přiblížit, kdo vítězové voleb jsou a co představují. Konkrétně bych se rád zaměřil na dva nejsilnější subjekty, kterými jsou středo-pravicová koalice vedená Ligou Severu a levicové Hnutí pěti hvězd. Zmiňovat budu přednostně ty kroky, které ze svého programu strany vypíchly před volbami nejvíce.

Středopravá koalice – 37% hlasů

Za lídra této formace byl považován Silvio Berlusconi, který se chtěl s velkou pompou vrátit na výsluní italské politické scény. Vzhledem jeho pravomocnému odsouzení ovšem nesmí vykonávat veřejnou funkci, a tak posloužil spíše jako maskot koalice. Ve volbách nakonec získala nejvíce hlasů ze všech subjektů v rámci koalice Liga Severu, což udělalo faktického vůdce této koalice jejího šéfa, Matteo Salviniho.

Liga Severu je často označována za populistickou. To nechci nijak komentovat ani řešit, naopak bych rád uvedl konkrétní příklady z jejich programu, zhodnotit můžete sami.

Formace stran mimo jiné nabízí:

Snižování daní (paušální daň – návrhy sazeb: 23% Berlusconi, 15% Salvini), zrušení daně z příjmu právnických osob a zvýšení minimálního důchodu na €1000 (oba návrhy Berlusconi), případně uvedení „Marshalova plánu pro Afriku“, který má zajistit řešení problémů přímo na místě jeho vzniku tak, aby nedocházelo k další migraci. Obecně byla rétorika vysoce protimigrační, když právě Liga Severu tlačila v kampani zpřísnění podmínek pro migraci a hodlala, při úspěchu ve volbách, vyhostit až 400 000 běženců z Itálie zpět do zemí jejich původu. Strana také významně uhnula ze svých původních cílů na odtržení severu Itálie od zbytku země a ze svého jména v kampani odebrala slovo „Sever“, přičemž se dále označovala pouze jako Liga.

Hnutí pěti hvězd – 32,7%

Výsledek Hnutí pěti hvězd z něj dělá stranu s největším počtem hlasů. Naproti tomu Liga získala, bez koaličních partnerů, pouze 17,4% hlasů a předběhla ji tak i Demokratická strana se ziskem 18,7%. Je tedy jasné, že nejsilnější stranou v parlamentu bude právě Hnutí pěti hvězd.

Program hnutí:

Zajištění nepodmíněného příjmu pro všechny občany, snížení státního dluhu o 40 procentních bodů do roku 2028, snížení vyšších důchodů nezávisle na tom, kolik člověk během svého života do systému odváděl na daních, zvýšení rozpočtu pro podporu rodiny s dětmi z 1,5% na 2,5% HDP, nebo ústavní zákon uvádějící povinnost složit mandát, pokud politik během jeho výkonu přeběhne do jiné strany. Zároveň také hnutí prosazuje zefektivnění legislativy, a to návrhem na zrušení přebytečných 400 zákonů.

Zajímavé na hnutí je, jakým způsobem propaguje a samo praktikuje přímou demokracii. O rozhodnutích se hlasuje ve vnitřním systému a členové hnutí mohou zasáhnout i přímo do tvorby jednotlivých zákonů. Hnutí odmítá peníze od státu a svoji kampaň financuje skrz crowdfunding.

Co to znamená pro nás?

Vítězství euroskeptiků v Itálii je jistě dobrou zprávou pro nás, kteří současnou podobu EU odmítáme. Itálie teď bude na EU tlačit a mohla by být jednou z klíčových zemí, které odmítnou další integraci. Na druhou stranu ovšem tyto volby vyhrála levicová strana s naprosto nesplnitelnými sliby, které se velice výrazně mění od našeho programu a toho, čeho chtějí Svobodní dosáhnout. EU jako taková se profiluje významně levicově, a je to jeden z důvodů, proč ji odmítáme.

Gratuluji vítězům voleb a doufám ve spolupráci v Evropském parlamentu na tématech, která jsou nám blízká. Rozhodně se ovšem nesmíme bát veřejně vymezit proti dalším programovým bodům, ve kterých jsme v přímém rozporu.

Tomáš Pajonk,

předseda Svobodných, zastupitel Zlínského kraje

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

three × one =