Rozhodnutí o nemocnici odloženo. Kraj pokračuje dále ve výběrovém řízení na zpracovatele projektu, ale s rizikem, že v červnu bude celý záměr odmítnut.

Můj projev k celé situaci:

Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,

Chtěl bych Vám všem poděkovat, s jakou odpovědností jste se všichni v minulých měsících věnovali řešení krajského zdravotnictví. I přes možnou názorovou neshodu na věcném řešení si myslím, že tu není ani jeden zastupitel, kterému by situace byla lhostejná.

Všichni, kdo tu jsme, hledáme funkční, ekonomické a zdravotnicky nejlepší možné řešení péče pro obyvatele v našem kraji.

Chceme, aby se o variantách toho, co lze udělat, vedla řádná a otevřená diskuse se všemi argumenty. Nikoliv jen těmi, které mají vyhovět předem danému výsledku.
Otázka totiž nestojí, zda je Nová nemocnice v Malenovicích možná. Otázka je, zda je to LEPŠÍ varianta.

Od začátku má ale přípravný tým jasno, že chce nemocnici monoblokového typu, v určité velikosti a možná vlastně kopii nemocnice postavené podobně jinde. Celý zbytek času jsme do této doby věnovali potvrzování této jediné koncepce.
Proč dnes nemůžou Svobodní zvednout ruce pro bianco šek na stavbu Nové nemocnice a současně o totožný postoj žádají ostatní zastupitele?

• Není oponentní posudek a tím pádem nejsou skutečně prozkoumány varianty řešení a nejsou ověřená čísla.
• Nejsou ošetřené finance a pravděpodobné pozdější šokové dopady na obyvatele kraje.  Kraj například rozbíjí jízdní řády v roce 2019 a bude velmi nemilé, pokud je rozbije za dva roky znovu při případném snižování výdajů.
• Není zdravotnická koncepce, která by reflektovala pozici Nové nemocnice vůči ostatním.
• Navržená podoba usnesení degraduje zastupitelstvo, předává veškerou další moc radě a pravděpodobně porušuje zákon o krajích.

Všichni víme, že čas kvapí. Máme za sebou skoro 2/3 volebního období, zásadní rozhodnutí nepadlo a padnout musí. Situace v KTNB se do voleb sama od sebe nezlepší.

Nemá smysl navrhovat další usnesení a snažit se jakkoli úkolovat pana hejtmana. Vícekrát jsme tak již učinili, 1x nám formalisticky vyhověl a současně „potrestal“ dodáním materiálů přesně v minutě zahájení zasedání zastupitelstva, podruhé si z usnesení udělal trhací kalendář.
Situace má řešení. Společně vyřešme:

Oponentní posudek, finance, koncepci i formát usnesení tak, aby celý proces odpovídal rozhodování o projektu za 8 miliard, který ovlivní zdravotníky v kraji na další generace.

Pak můžeme kvalitně rozhodnout i když to nikdy nebude snadné a nikdy nebudou všichni 100 % spokojeni.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

two × five =