Fridays for future – stávka středoškoláků proti změně klimatu

Klima se určitě mění. Můžete si o tom přečíst v mnoha populárně-vědeckých příspěvcích. Například tadyMá poměrně dost katastrofický konec. Až by si jeden myslel, že je vše ztraceno. Jako reakce se objevil obdobný příspěvek ve formě komiksu, který podle jeho autora vychází z přesnějších dat.

Myslím, že je dobře, že se zajímají o věci. To je snad super. Ale z toho, že jdou v pátek místo školy stávkovat to opravdu nepoznáme. Cokoliv je lepší alternativa než škola.

A jak to poznáme?

Třeba tak, že začnou hledat informace o tom jak to vskutku je (nemá je tohle škola učit?), že použijí místo hesel kritické myšlení. Že začnou organizovat besedy.

Odbočka – mnozí lidé se často smějí veganům (či jiným alternativcům) – ok, ale vegani (ať morální, klimatičtí, nebo jiní) změnili svůj život, omezili se a dokud to nevyžadují po druhých (ok morální nadřazenost některých prostě snesme, to je o pocitu, každý ji v něčem má), tak dělají to co uznávají za správné a jdou příkladem, což mi přijde fér.

Budou ale tito studenti také důslední? Co oni sami udělají v boji proti změně klimatu a zkáze planety?

Pokud zůstanou jen u cedulí s tím, že dělat má něco vláda, oni leda nechodit do školy, tak nám ostatním jen ukáží, že jim planeta je vlastně celkem ukradená, protože kecy umí každý, včetně a hlavně, těch na které apelují (protože voličům po většině, nějaká úroveň keců spíše stačí).

Pokud půjdou sázet stromy, organizovat osvětu, psát, studovat, řešit (a trochu snad i milovat, i když ten svět končí, ale zas je jaro), tak to bude jiná.

Nechci nikoho soudit dopředu, to je snadné, smát se angažovanosti druhých – to je velmi pohodlný postoj.

Naopak ve Svobodných chci lidi, kteří dokáží pochopit druhé, dokáží vnímat různá fakta a odstranit balast propagandistické povrchnosti, která je třeba v tomto klima(kri)tickém tématu naprosto šílená a to často z obou stran.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

four × 2 =