Příspěvky

Fridays for future – stávka středoškoláků proti změně klimatu

Klima se určitě mění. Můžete si o tom přečíst v mnoha populárně-vědeckých příspěvcích. Například tadyMá poměrně dost katastrofický konec. Až by si jeden myslel, že je vše ztraceno. Jako reakce se objevil obdobný příspěvek ve formě komiksu, který podle jeho autora vychází z přesnějších dat.

Myslím, že je dobře, že se zajímají o věci. To je snad super. Ale z toho, že jdou v pátek místo školy stávkovat to opravdu nepoznáme. Cokoliv je lepší alternativa než škola.

A jak to poznáme?

Třeba tak, že začnou hledat informace o tom jak to vskutku je (nemá je tohle škola učit?), že použijí místo hesel kritické myšlení. Že začnou organizovat besedy.

Odbočka – mnozí lidé se často smějí veganům (či jiným alternativcům) – ok, ale vegani (ať morální, klimatičtí, nebo jiní) změnili svůj život, omezili se a dokud to nevyžadují po druhých (ok morální nadřazenost některých prostě snesme, to je o pocitu, každý ji v něčem má), tak dělají to co uznávají za správné a jdou příkladem, což mi přijde fér.

Budou ale tito studenti také důslední? Co oni sami udělají v boji proti změně klimatu a zkáze planety?

Pokud zůstanou jen u cedulí s tím, že dělat má něco vláda, oni leda nechodit do školy, tak nám ostatním jen ukáží, že jim planeta je vlastně celkem ukradená, protože kecy umí každý, včetně a hlavně, těch na které apelují (protože voličům po většině, nějaká úroveň keců spíše stačí).

Pokud půjdou sázet stromy, organizovat osvětu, psát, studovat, řešit (a trochu snad i milovat, i když ten svět končí, ale zas je jaro), tak to bude jiná.

Nechci nikoho soudit dopředu, to je snadné, smát se angažovanosti druhých – to je velmi pohodlný postoj.

Naopak ve Svobodných chci lidi, kteří dokáží pochopit druhé, dokáží vnímat různá fakta a odstranit balast propagandistické povrchnosti, která je třeba v tomto klima(kri)tickém tématu naprosto šílená a to často z obou stran.

Fridays for future: Teď je ten nejvyšší čas panikařit…opravdu?

Je snadné se těm 2 lidem vysmát a to bych opravdu nerad.

Proč bych panikařil já? Co vyčíst naší generaci?

To, že udělala z těchto 2 lidí hrdiny, protože politický / ideologický boj.

To, že prohlášení o tom, že “někdo to má pro nás opravit a hned!!!” má vyšší cenu pro média, než smysluplná činnost tisíců lidí, kteří skutečně něco řeší a opravují.

Kdo tu skutečně něco opravuje?

Inženýři, vývojáři, ekonomové, vědci, podnikatelé, pracující kdokoli. Denně jdou do práce, díky jejich spolupráci se zlepšují technologie – dovedli po generace svět k největšímu blahobytu, který kdy znal.

Mediálně nezajímavá slečna, která místo stávky půjde do do Starbucks podávat lidem kávu, pomáhá světu více než “Lála”. Díky ní a dělbě práce bohatneme.

Za to jim “Lála” (médii vytvořená realita, je mi jí možná líto, ale její volba) řekne, že vše je ztraceno a máme jít klečet na hrách. Veřejnoprávní média dají studentům prostor, který nikdo z výše zmíněných nikdy nedostane a nedostane ho ani důchodová komise, či problémy, které budou mít reálné dopady a hned.

A kdo za to může?

Naše poptávka po strachu, po zlu a po emocích, kterou média saturují.

Já si tento strach z budoucnosti ale nenechám vnutit. Dnes, zítra a dále budu s kolegy v práci pracovat na tom, aby doprava nákladu a lidí byla efektivnější, aby auta najezdila méně kilometrů, aby náklady a tím i CO2 byly nižší a zákazníci spokojenější.

Tohle mi “Lála” nevezme a ani Vám, pokud se nenecháte. Třeba “Lála” někdy bude mít prostor a chuť jít do hloubky, zjistit, kde se v lidské společnosti tvoří bohatství a hodnoty a kde ne. Já jsem také používal slova “Buď připraven!”, budu připraven jí ten svůj pohled dát. Přeci jen “Lála” není na světě sama a není jediná, kdo za něj nese odpovědnost a třeba má ve svém mládí ještě prostor hledat více než tu první pravdu, na kterou narazila.