Pozemky pro novou nemocnici ve Zlíně – proč jsem velmi těsně hlasoval PRO

Na 15. zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje jsme rozhodovali o tom, zda nakoupit či nenakoupit pozemky pro novou nemocnici ve Zlíně – Malenovicích. Rozhodovalo se i o dalších záležitostech, které se týkají procesu přípravy tohoto investičního záměru. Rád bych ale v tuto chvíli popsal, co vše jsem zvažoval právě v případě svého rozhodnutí o nákupu pozemků. Hlasování doprovázelo také rozdělení bodu na 4 usnesení, kde před rozdělením bodů, jsme byli pro návrh en bloc, domluveni nehlasovat (resp. se zdržet), ve chvíli rozdělení, ale jen nákup pozemků měl už smysl jiný. Rád odpovím na jakékoli dotazy v komentářích.

Prosím také berte v potaz, že jsem nehlasoval o tom, jakým způsobem nám pan hejtman celou akci upekl (místy podivně, jemně řečeno) a nehlasoval jsem pro zrušení staré koncepce a fůzi nemocnic (tam jsem proti – co jednou spojeno bude, už nikdo nerozpojí a nemocnice v Hradišti, Vsetíně, Kroměříži, nesmí doplácet na nemocnici ve Zlíně.

 1. Je nová nemocnice v Malenovicích dobrý nápad? Spíše ano. Navzdory formě obhajoby tohoto plánu. Vycházel jsem z materiálů, schůzek, komunikace s lidmi z více stran, ze své účasti na jednáních dozorčích rad krajských nemocnic a zkušeností s aktéry těchto jednání. Nebudu lhát – v celkovém objemu informací, které vstupují do hry, jde nakonec do značné míry o pocit.
 2. Jak riskantní je pozemky nakoupit?
  Pozemky za danou cenu, v dané hospodářské konjunktuře, při úvěrovém rámci a úrokové sazbě, kterou Kraj má sjednanou, nejsou špatná investice. Při nerealizaci plánu nemocnice hrozí ztráta, ale ne nutně. Někteří vlastníci pozemků však prodávají s příslibem, že zde bude stát jen a pouze nemocnice. V případě, že z jakéhokoliv důvodu na odkoupených pozemcích nemocnice nevyroste, hrozí ztráta důvěry v případných dalších budoucích nákupech pozemků Krajem nebo složitý (až nereálný) zpětný odkup.
 3. Jak riskantní je pozemky nenakoupit?
  Poměrně ano. Ve chvíli, kdy už se o plánu ví, jeden šikovný spekulant ho může dobře zkomplikovat – z tohoto pohledu je “akčnost” hejtmana spíše ku prospěchu. Dostat se do pozice vydíraného je náročné finančně i časově.
 4. Jaká jsou další rizika?
  Mnohá. Hlavně v dalším vývoji celé akce. Komunikační “strategie” pana hejtmana může snadno vyústit ve ztrátu spojenců v zastupitelstvu a projekt se může zaseknout. Financování nové nemocnice je významný problém. Jak uplatnit odpočet DPH? Kdo bude novou nemocnici vlastnit? Kdo komu a jak vysoký bude platit nájem? … Všechna tato zásadní rizika je třeba důsledně ošetřit.

V souhrnu jsem byl především v důsledku úvah v bodech 2 a 3 pro mírné PRO. V této fázi „nehážu do projektu vidle“, přestože ve mně hejtmanův styl „výřečného podomního obchodníka“ vyvolává instinktivní chuť prásknout dveřmi. V žádném případě můj hlas PRO nákup pozemků, neznamená bianco šek pro hejtmana pokračovat tímto způsobem dále.

Tomáš Pajonk

Předseda Svobodných a zastupitel Zlínského kraje

2 replies
 1. German Friend with Written Language Skillz
  German Friend with Written Language Skillz says:

  Fúze je s čárkovaným ú, herr Vorsitzender. Krom toho kousem za tím chybí uzavření závorky. A tady to máte nějak přečárkované a něco je tam navíc: “Hlasování doprovázelo také rozdělení bodu na 4 usnesení, kde před rozdělením bodů, jsme byli pro návrh en bloc, domluveni nehlasovat (resp. se zdržet), ve chvíli rozdělení, ale jen nákup pozemků měl už smysl jiný.”

  Odpovědět
 2. German Friend with Written Language Skillz
  German Friend with Written Language Skillz says:

  Fúze je s čárkovaným ú, herr Vorsitzender. Krom toho kousek za tím chybí uzavření závorky. A tady to máte nějak přečárkované a něco je tam navíc: “Hlasování doprovázelo také rozdělení bodu na 4 usnesení, kde před rozdělením bodů, jsme byli pro návrh en bloc, domluveni nehlasovat (resp. se zdržet), ve chvíli rozdělení, ale jen nákup pozemků měl už smysl jiný.”

  Ale jinak na jedno přečtení vcelku dobré.

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

twenty − two =