Parlamentní listy: Nový předseda Svobodných: Miloš Zeman je prezidentem těch, kterým už leze krkem, jak jimi „lepší lidé“ opovrhují. Tu máte, náfukové, ať vám v kavárně praskne cévka

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Ta funkce by v naší současné situaci chtěla minimálně génia politiky plus tunu štěstí, a já jsem zatím jen elév s vizí. Takových jsou politické hřbitovy plné. Ale poperu se s tím, co to půjde,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nový předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Prezident je podle něj pouze doplňující postava a nestojí za to, aby se kvůli němu rozděloval národ a nadávali jsme si. Sám bude volit Topolánka, ale favoritem je dle něj Miloš Zeman. „Stal se prezidentem těch, kterým leze krkem, že jimi ‚lepší lidi‘ opovrhují. Občané jsou léta masírováni hlavně jediným, správným, slušným a ‚západním‘ názorem. Zeman se stal prezidentem těch, kteří tohohle měli tak nějak dost. Praha nám vybrala Karla? No tak tu máte křupana Zemana, náfukové, to vám v kavárně praskne cévka!“ konstatuje.

Čekají nás prezidentské volby. Dozvěděl jsem se, že Svobodní jednali s Topolánkem, Hynkem a Hannigem. Podpoříte někoho?

Kdybych věřil na konspirační teorie, mohl bych tvrdit, že prezidentské volby politici vymysleli, aby se národ hádal o nepodstatných kravinách, při kampani, která je podobná SuperStar. Jedna kráska nám sice raději už soutěžně před kritickým publikem nezpívá, ale její árie nám za 5 let zněly v uších více než dost. Prezident jen minimálně ovlivní skutečné životy lidí. Ty ovlivní parlament, vláda a také EU, její normy, nařízení a dotace. Nenadávejme ale na Brusel, to co se na nás hrne je i práce českých zástupců v EU. Prezident je spíše doplňující postava a nestojí za to, aby se kvůli němu rozděloval národ a nadávali jsme si.

Přesto mi přijde, že média prezidentovi věnují obrovskou, jeho skutečné funkcí neúměrnou pozornost. Asi jim ten současný opravdu hýbe žlučí, čímž jeho pozici jen a jen posilují. Svobodní o prezidentských volbách jednali, ale nakonec nebyla dostatečná shoda na jednom jméně, takže nikoho nepodpoříme. Já osobní názor mám a v prvním kole budu volit Mirka Topolánka, mohu k němu mít tisíc a jedna výhrad, ale i v nelehké volbě je třeba se rozhodnout. Nevidím to nijak dogmaticky a kohokoli, kdo zvolí jinak, nemám potřebu zatracovat. Je to o nuancích a neznám nikoho, kdo by byl na 100 % spokojen se svým favoritem.

Je favoritem voleb Miloš Zeman?

Miloš Zeman favoritem voleb je. Nedivím se. Stal se prezidentem těch, kterým leze krkem, že jimi „lepší lidi“ opovrhují. Občané jsou léta masírováni hlavně jediným, správným, slušným a „západním“ názorem. Veřejnoprávní média a vysoké školy dlouhodobě podporují myšlenkový směr jakéhosi měkkého a progresivního socialismu – chybně nazývaného europanství. Zeman se stal prezidentem těch, kteří tohohle měli tak nějak dost. Praha nám vybrala Karla? No tak tu máte křupana Zemana, náfukové, to vám v kavárně praskne cévka! S tímto pocitem souzním. Jen mi k volbě prezidenta nestačí jen protest a myslím, že jsou lepší kandidáti, už kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu.

Co by jeho opětovné zvolení znamenalo?

Zase tolik ne, jen by se situace nijak nezlepšila. Dvojí metr Miloše Zemana, při jmenování vlády, by zůstal. Po Němcové a Sobotkovi chtěl 101 málem notářsky ověřených podpisů poslanců, Andreji Babišovi slíbil dva pokusy rovnou. Divná dohoda, různá pravidla pro různé lidi.

Škoda, Miloš Zeman mohl ukázat, že prezident, který není napojený na establishment, může být skutečným mužem lidu, podobnou roli sehrál tuším prezident v Kostarice, který odmítnul veškerý luxus svého úřadu, ušetřil peníze státu, nepůjčoval hrad svým kamarádům, nezakrýval bouračky a místo toho vedl příkladem, že právě díky prezidentovi jsou ostatní politici donuceni se stydět, že mlaskají moc nahlas. Těžko říci, co vlastně pan prezident doopravdy chce, kdo kolem něj stojí a proč potřebují, aby kandidoval a nemohl si odpočinout. Viděl jsem před rokem pana senátora Čubu a bylo mi ho lidsky líto. Jeho dobré jméno bylo využito a pošlapáno.

Máme tedy novou menšinovou Babišovu vládu. Jak to s ní vidíte? Dostane důvěru, bude vládnout? Nebo přijde druhá vláda, případně třetí? Nebo nás čekají předčasné volby?

Jednobarevná vláda bez nutnosti vyjednávat? Navíc hnutí vedené jedním mužem? Vláda bez žádných brzd a protivah? To není dobře.

Nejspíše ale důvěru nedostane. Při druhém pokusu asi ano. Reálná mi přijde varianta s ČSSD a tichá podpora KSČM, či SPD – přece jen je více zájemců, o to méně budou moci chtít. SPD přes výborný výsledek u moci nebude. Z hlediska dalšího potenciálu SPD je to asi dobře, kdo do ničeho nezabrušuje, nemusí pak vybrušovat, ale myslím, že Tomio spokojený nebude.

Ve sněmovních volbách Svobodní neuspěli. Po nich jste se stal jejich předsedou. Takže asi máte smíšené pocity. Jaký pro vás byl rok 2017?

V osobní a pracovní rovině výborný. Děti rostou, firma roste. V politické osobní rovině dobrý. Na zlínském zastupitelstvu jsme v opozici, ale učíme se, pronikáme do „tajů“ kraje a zlepšujeme se i v opoziční práci, což na kraji zrovna není veliká show. Stal jsem se předsedou Svobodných – z toho mám radost. Ta funkce by v naší současné situaci chtěla minimálně génia politiky plus tunu štěstí a já jsem zatím jen elév s vizí. Takových jsou politické hřbitovy plné. Ale poperu se s tím, co to půjde.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 × 1 =