Proč budu hlasovat pro Mirka Topolánka

Topolánka jsme milovali v kampaních a když byl v opozici, a zatracovali, když byl ve vládě. Mirek Topolánek ve vládě otočil program ODS naruby, zdiskreditoval pravici a od ODS odehnal téměř polovinu voličů. Přestupků proti dobrým pravicový mravům udělala jeho vláda spoustu, některá pozitiva bychom ale přece jenom našli (např. rovná daň z příjmu fyzických osob, snížení daně z příjmu právnických osob, CzechPointy, zrušení ministerstva pro IT…).

Nejzávažnějším přestupkem, snad až trestným činem, se jeví jeho podpis pod Lisabonskou smlouvou, jež v době Topolánka v opozici ještě byla „obrovský shit“, a poté její protlačení českým parlamentem. Mnozí označili Topolánka za vlastizrádce.

„Politics makes strange bedfellows,“ říkají Angličané. Pryč jsou léta, kdy naší největší starostí byla centralizace Evropské unie a několik zelených nesmyslů prosazených Martinem Bursíkem a jeho partou. Centralizační snahy EU pokračují dále, ale v této chvíli s tím nic dělat nemůžeme, lisabonský vlak nám už ujel. Dnešním nebezpečím jsou autokraté Babiš a Zeman, podporovaní neméně nebezpečnými komunisty a Okamurou. Zelené nesmysly se jeví ve stínu Babišem prosazených a plánovaných věcí jako neškodné škrábnutí.

Takže tady jsme. Máme prezidenta, kterého nezajímá nějaký ústavní pořádek, se kterým se nebaví západní politici, kterého nezajímají nějaké normy slušného chování, kterého nezajímá rozdíl mezi pravdou a lží a který bere svoji ústavní funkci jako boj proti všem.

Tento prezident se rozhodl za každou cenu premiérem učinit agenta StB, kterého stíhá policie za dotační podvod, který prosadil jedny z nejškodlivějších zákonů od revoluce a který se nijak netají tím, že demokratický režim, ústava nebo jednací řád Sněmovny mu stojí v cestě k silnějšímu vládnutí.

V této situaci je kandidát Topolánek skutečně jako svěží vánek. Ze třech hlavních oponentů Miloše Zemana jako jediný říká pravicové názory, říká nahlas autentické názory a ne kavárnou prefabrikované floskule, má zkušenosti s vládnutím, je respektovaným politikem doma i v zahraničí. Je jediným, který se dokáže vzepřít Babišovi. Dokáže si někdo představit Jiřího Drahoše, jak si prosadí svou, když na něj bude Babiš ječet, vyhrožovat mu a mávat na něj svými složkami? Pochybuji.

V situaci, kdy oslabené ODS a TOP 09 nevědí, co se sebou, a Svobodní hledají cestu, by Topolánek navíc přinesl velmi osvěžující pohled do české politického diskursu.

Nikdy jsem nebyl premiérem, takže nemůžu vědět, jak náročný úkol je udržet různorodou koalici s těsnou většinou a zda je pravda, že kvůli tomu musela ODS prosadit opak svého programu. Z mého pohledu Topolánek ustupoval příliš a udělal příliš mnoho chyb, které nemusel. Jeví se mi, že v opozici by byl mnohem silnější.

A my teď nevolíme Topolánka do vlády s Babišem, ale právě do opozice uvnitř výkonné moci. Taktéž jej nevolíme předsedou nebo lídrem Svobodných – přestože svými názory by ve Svobodných nijak nevybočoval. Volíme prezidenta z velmi omezené nabídky.

Proto chci pomoci kandidátovi s pravicovými názory, ochotou činit zásadní a nepopulární kroky a prokázanou schopností vládnout.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

eighteen − 18 =