Příspěvky

Zlínský deník: Ani po dvou měsících není rozhodnuto. Zastupitel Pajonk bojuje za svůj návrh

S posudky zadanými krajem, jejichž náklady se vyšplhaly na 600 tisíc korun nesouhlasí někteří opoziční zastupitelé. „Grant Thornton měl instruované zadání,“ zlobí se Tomáš Pajonk s tím, že se lišilo od zadání doporučeného zdravotním výborem.

Svobodní a Soukromníci proto nechali vypracovat své posudky. Odborné expertizy ekonoma Jiřího Schwarze z Centra ekonomických a tržních analýz, ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Václava Rýznara a znalce v oblasti stavebnictví Zdenka Havla zpochybnily hejtmanova tvrzení o jediném možném správném řešení: výstavbě nové nemocnice.

„Hejtman obstrukcemi promarnil čas na společně celým zastupitelstvem zadaný oponentní posudek, který mohl být připravován už několik měsíců,“ vysvětlil Tomáš Pajonk.

 

Zdroj

 

 

Zlínský deník: Kraj chyboval v soutěži na dopravce. Změny odkládá

ZLÍNSKÝ KRAJ Když kraj před třemi lety vyhlásil veřejnou zakázku na nové autobusové dopravce, mluvil téměř o revoluci. Současné vedení kraje ale zadání nejprve začalo měnit a uzavření tendru odkládat. A když ho před měsícem konečně skončilo s tím, že autobusy najezdí o pět milionů kilometrů ročně více, myslelo si, že má vyhráno. Byl to však omyl.

Botek je opatrnější a mluví až o ročním zpoždění. „Nevím, jestli bylo zadání soutěže špatné, ale troufám si říct, že se kraji ulevilo, protože bude moct projekt posunout a nebude toho přímým viníkem. Do prosince by ho nestihl připravit,“ míní opoziční krajský zastupitel Tomáš Pajonk ze Svobodných.

 

Zlínský deník: Nemocnice na seznamu. Stát ji zařadil do investic

ZLÍN Se stavbou nové nemocnice možná Zlínskému kraji finančně pomůže i stát. O jakou částku půjde a jestli na seznamu podpořených projektů skutečně zůstane, v tuto chvíli není jisté. Už to, že se na seznam dostala, ale znamená posun.

„Zařazení do seznamu není závazné, nic z toho nevyplývá. Z mého pohledu není šance na úspěch zase tak
velká,“ domnívá se zástupce Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk.

 

Zlínský Deník: Má se stavět nová nemocnice?

V následujícím hlasování (8.4.2019) musíme hlasovat proti. Proč? Copak nechci poslechnout lékaře a dopřát obyvatelům kraje tu nejlepší péči? Určitě chci, ale chci rozhodnout správně a kvalifikovaně. Jsem zastupitel, rozhoduji o veřejných penězích s péčí řádného hospodáře – jako by byly moje.

Rozhodnutí o obrovském projektu beru naprosto vážně. Tým pana hejtmana nám předložil čísla a dvě varianty. O jedné (generel stávající nemocnice) nám říká, že je hrozně špatná, hrozně drahá a nikdo rozumný ji nechce. O druhé (nová nemocnice) nám říká, že je supermoderní, nejlepší, sluncem zalitá a že nám předložil tu finančně nejčernější variantu (třeba že nemocnice bude každý rok růst ve výkonu o 4,6 procenta).

A – starý plán, B – je nová nemocnice. A – je 12 miliard (nebo deset), B – šest miliard, teď už osm. To zní jako jasná věc. Kdo by nechtěl B, které bude dříve, za méně peněz a hezčí? Avšak důvěřuj, ale prověřuj.

Důvěra zastupitelů k hejtmanovi byla dříve nahlodána takzvanou koncepcí (fúze nemocnic). Ta nebyla prosazena i kvůli zmatečnému postupu. Proto jsem na prosincovém zastupitelstvu navrhl, aby vznikl oponentní posudek. Druhý tým odborníků, který čísla prověří, zjistí slabá místa úvah, opravdu ostře se hejtmanova týmu zeptá a proklepne je. Uvidíme jinýma očima rizika obou variant, či variantu třetí.

Hejtman byl proti – prý je to ztráta času a peněz. Zadání posudku přesto hlasováním prošlo. Než se bude hlasovat o nové nemocnici, musí být předložen. A nemáme ho. Univerzita Tomáše Bati dodala šest stránek za 49 tisíc korun. Není to posudek dle zadání. Dále nemáme koncepci.

Naše analýza nám ukazuje, že kvůli navýšení výdajů na veřejnou dopravu o 460 milionů korun bude financování zbytku krajských činností po schválení nemocnice problém. Vyřešme to – pak teprve hlasujme.

mf-dnes-zlinsky-2019-04-06-strana-18

ČTK: Zastupitelé mají posudek na nemocnici ve Zlíně, opozici se nelíbí

Zastupitelé Zlínského kraje mají už k dispozici posudek, který hodnotil přístup přípravného výboru k projektu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Zatímco podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) posudek podpořil “správnost našeho rozhodnutí stavět novou nemocnici”, někteří opoziční zastupitelé, kteří si vznik oponentního posudku k nové nemocnici vyžádali, nejsou s jeho podobou spokojení.

Podle některých opozičních zastupitelů však posudek nesplnil svůj účel a hodnotil jen postup přípravného výboru, a ne investiční záměr jako takový včetně jeho rizik. “Oponentní posudek k investičnímu záměru jsme nedostali. Dostali jsme v podstatě dvě strany eseje na téma, mohlo by to nebýt špatně a postavit něco na zelené louce je beztak snazší, celé potvrzeno od univerzity. Hejtman evidentně nesplnil usnesení zastupitelstva,” řekl dnes ČTK opoziční zastupitel Tomáš Pajonk. Podle něj kraj nemá nezávislé posouzení rozhodnutí o investici za osm miliard korun. “O žádný nezávislý pohled nemá hejtman zájem. Zastupitel, který takový postup podpoří, hodně riskuje s veřejným majetkem,” uvedl Pajonk.

Respekt: Čunkova nemocnice na kraji města

Zastupitelé Zlínského kraje dostali minulý týden do rukou 419 stran textu, tabulek a nákresů, podle kterých má během příštích šesti let vyrůst mezi Zlínem a Otrokovicemi nová krajská nemocnice. Náklady, odhadované nyní na osm miliard korun, spolykají skoro jeden roční rozpočet krajské samosprávy a dělají ze stavby největší investiční záměr v historii kraje.

…Situace, kdy je třeba spolehnout se na Čunkovu šťastnou ruku při výběru poradců, představuje další bod sporu se zastupiteli. Ti si proto začátkem roku odhlasovali, že chtějí Šamajův investiční záměr zkontrolovat nezávislým oponentním posudkem. „Je to podobné, jako kdyby nám pan hejtman chtěl prodat auto, přivedl pana Šamaje jako automechanika a společně nám tvrdili, jak je jejich nabízené auto skvělé. Dobrá, ale můžu si tedy přivést svého automechanika? Ne nemůžete, věřte panu Šamajovi,“ shrnuje svůj dojem z dosavadního postupu člen dozorčí rady nemocnice a opoziční zastupitel Tomáš Pajonk, nový celostátní lídr Svobodných. Podle něj Čunek zastupitele podvedl, když místo komplexní oponentury Šamajova návrhu dodal jen šestistránkový materiál ze zlínské univerzity, který ale jen stručně hodnotí, zda Šamaj postupoval podle obvyklých metod, nehodnotí však stavební plány nebo ekonomiku projektu.

 

Celý článek zde

Hejtman Jiří Čunek zřejmě pohrdá krajským zastupitelstvem.

Na webu Zlínského kraje dnes hejtman oznámil, že posudek, který zadal Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, potvrdil správnost jeho rozhodnutí postavit novou nemocnici ve Zlíně – Malenovicích.

Celé vyjádření zde.

Tento výrok je natolik nadnesený, že ho téměř lze označit za lež. Posudek, o kterém hovoří, nelze v žádném případě považovat za objektivní.

Zde je zadání posudku od zastupitelstva. V lednu, na mimořádném zasedání, a podle nás v rozporu s jednacím řádem, bylo usnesení zbaveno druhé části o pracovní skupině (od slov „doporučuje dále“):

usneseni

 

 

Zde co Hejtman (přes radu to nešlo – zadal)

posudekZadání

Výsledkem je podle všeho (materiál členové výborů ani zastupitelé nemají) nějaké nic o 3 skutečných stranách textu.

Univerzita Tomáše Bati je značně svázána se Zlínským krajem všelikými partnerskými vztahy a má být kraji za co vděčná v minulosti, současnosti a o vděk kraje by jistě nerada přišla i v budoucnosti. Tím nezpochybňujeme odbornou úroveň univerzity.

Zadání posudku je zcela vágní a v žádném případě neobsahuje požadavek na analýzy manažerských procesů a výpočtů v takové míře, aby bylo možné vyslovit tak silný závěr, že hejtman a jeho tým učinili vše správně a nejlépe. Zadání posudku připomíná spíše objednávku na oslavnou lyrickou báseň. Tomu odpovídá i cena zakázky – pouhých 49 tisíc korun – a zároveň velmi krátká doba na zpracování posudku.

Objektivně nelze za 49 tisíc vypracovat posudek, který by dokázal prověřit všechny podstatné aspekty investice ve výši cca 8 miliard korun. Je velmi pravděpodobné, že se hejtman rozhodl jít cestou pohrdání demokraticky zvoleným zastupitelstvem, které mu uložilo svým usnesením nechat vypracovat nezávislý a regulérní oponentní posudek a místo toho nechal zpracovat toto.

Je až neuvěřitelné (pardon – uvěřitelné to je, už se toto volební období něco podobného stalo), jak dětinským způsobem se k věci postavil. Pokud se ještě dosud některým krajským zastupitelům nerozsvítily všechny červené kontrolky, pak je právě teď nejvyšší čas… Jednání, jehož jsme nyní svědky, zcela oprávněně budí mnohá podezření. Hlasovat v tuto chvíli pro investiční záměr může být nebezpečné nejen pro Zlínský kraj a jeho občany, ale i pro zastupitele samotné. V budoucnu nebude možné tvrdit, že vše se zdálo být při schvalování v pořádku.

Kraj se rozhodl peníze na novou nemocnici projezdit

Svobodní zahájili ve Zlínském kraji kampaň, kterou upozorňují na blížící se jednání krajského zastupitelstva, na kterém se bude jednat a zřejmě i rozhodovat o tom, zda kraj postaví novou zlínskou nemocnici „na zelené louce“.

Odhadovaná cena projektu je 8 miliard korun. Souběžně od roku 2020, však stoupnou výdaje kraje na veřejnou dopravu o 480 miliónů korun. To vše v situaci, kdy kraj předpokládá cca 3,5 mld vlastních příjmů.

Podle zastupitelů za Svobodné má plán vedení kraje jedno velké úskalí. „Zlínský kraj investice do Baťovy nemocnice nepochybně potřebuje, ale přijde nám, že potřebné finance se rozhodl doslova projezdit. Mluvím o zásadním navýšení výdajů na veřejnou vlakovou a autobusovou dopravu“ uvedl krajský zastupitel a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Podle něj zastupitelé nebudou hlasovat pouze o nemocnici, ale především o tom, zda se Zlínský kraj pustí do finančně velmi riskantní hry, která může snadno skončit nedostatkem financí na nutné investice na mnoho let, třeba i pro celou generaci. „Je třeba nejprve zrevidovat navýšení peněz do dopravy. Teprve poté má smysl zabývat se znovu nemocnicí,“ doplnil Pajonk.

Svou kampaň Svobodní zahájili pomocí provokativních billboardů s prasátkem., které připomíná zastupitelům povinnost chovat se jako řádný hospodář. „Každý dobrý hospodář ví, že nemůže čuníkovi servírovat obří hostinu za veškeré úspory, aniž by si byl jistý, že pak bude schopen ještě rok nakupovat brambory a šrot,“ vysvětlila motiv krajská zastupitelka za Svobodné Helena Lasztoviczová.

 

zdroj

Odvolávat ředitelku nemocnice, ve které vidí zaměstnanci naději, není rozumné

zdrojNa 18. zasedání krajského zastupitelstva jsme reagovali na odvolání ředitelky Kroměřížské nemocnice MUDr. Lenky Mergenthalové. Navrhli jsme usnesení, kterým mělo Zastupitelstvo požadovat po krajské radě písemné odůvodnění jejího odvolání. A to odůvodnění maximálně konkrétní, nikoliv vágní v duchu „v představenstvu existoval nesoulad, který takto řešíme“. Podle nás totiž nedává smysl měnit management ve chvíli, kdy se stabilizovala hospodářská situace nemocnice, kdy zaměstnanci nemocnice pociťují naději v budoucnost svého podniku. Jsme zároveň přesvědčení, že nadměrné změny v managementech společností také nepřispívají k dobrým a stabilním hospodářským výsledkům. Mezi lety 2005-2017 se například v Krajské nemocnici Tomáše Bati vystřídalo v představenstvu 20 osob. V Kroměřížské nemocnici to bylo 11 osob. V Uherském Hradišti s dlouhodobě dobrým hospodařením to za celou tuto dobu bylo jen 6 osob.

Je pravděpodobné, že v managementu kroměřížské nemocnice skutečně existoval nesoulad a nespolupráce. Jsou zde však indície, že ona nekomunikace zdaleka nemusela být vinou L. Mergenthalové. Padlo vážné obvinění, že například v případě rušení lůžkové části očního oddělení to byl zbytek představenstva, který při rozhodnutí ředitelku obešel.

Zároveň připomínáme, že proti odvolání L. Mergenthalové vznikla petice, kterou stihly podepsat tři čtvrtiny zaměstnanců. A důvěra zaměstnanců ve vedení nemocnice je v současné složité personální situaci v českém zdravotnictví nesmírně cenná.

Náš návrh usnesení bohužel nebyl přijat.