Příspěvky

Gratulace k vyrovnání rozpočtu

Pan ministr Babiš tvrdí, že státní rozpočet v roce 2016 bude vyrovnaný, nebo přebytkový. Doufejme, že to tak dopadne a že se nepodaří vládě peníze na “sílu” utratit před koncem za cokoli, co se dá stihnout koupit.

A pokud to opravdu dopadne vyrovnaně, tak je to jedině dobře. Dokonce velmi dobře. Není pro mě ani příliš podstatné, zda za to ministr může nebo ne. Je možné že klesly investice, že se nevyčerpalo něco co se vyčerpat mělo, že výběr daní stoupá díky rostoucí ekonomice, že je to prostě naše štěstí, že navzdory plánu na schodek 60 miliard, to skončí možná i přebytkem.

Já si z toho vezmu to nejlepší co mohu. Považuji za skvělé to, že se do vědomí lidí dostane informace, že státní rozpočet může být vyrovnaný a nezboří se nám tu republika. Pomalu jsme se totiž dostávali do jakési normálnosti schodků kolem 100 miliard a bralo (a stále bere) se to jako normální stav, který je přeci všude jinde běžný. Navíc máme nízkou dluhovou službu a tak, to, že další genera zadlužujeme více a více je přeci zcela ok.

Dnešní stav (pokud vydrží) je skvělý příklad a tím pádem bude možnost zvýšit tlak na to, aby státní rozpočet zůstal vyrovnaný i v dalších letech.

Vyrovnaný rozpočet a bez strašení!

Včera jsem si se zájmem přečetl tento sponzorovaný příspěvek. Dostal se dokonce na hlavní FB hnutí Ano.

pindyi

pindyii

 

 

 

 

 

 

Autorka se cítí připraveně, ale bohužel podklady připravené neměla. Kandidujeme jako opozice k současnému vedení kraje, měl bych tedy jásat, že někdo takto tvrdě kritizuje krajské vedení. Problém je, že to, co paní Balaštíková píše, prostě není pravda. Zlínský kraj tak špatný hospodář prostě nebyl a o tom kam investuje peníze ani dnes úředník z Prahy prostě nerozhoduje.

Paní Balaštíková se totiž ve svém “výpočtu” spletla o cca o 60 %.

Zlínský kraj měl k 31.12.2012 závazky ve výši 3,1 miliardy korun. V roce 2015 to bylo 4,32 miliardy korun. Jedná se tedy o nějaký 39 % nárůst. A v roce 2016 si kraj zbývající cca 1,88 miliardy opravdu nevypůjčil. Netuším, odkud paní Balaštíková údaje vzala. Neuvádí to. Vyznat se v krajských financích není úplně jednoduché. Přiznám se bez mučení, že jsem v roce 2014 také udělal při analýze rozpočtu chybu. Základní čísla jsou ale jasná a udělat z 39 % dvojnásobný nárůst vyžaduje opravdu kumštýřského počtáře.

Strašit pak číslem naprosto vycucaným z prstu je nezodpovědné. Nehledě na to, že podstatnější pro kraj jsou dlouhodobé závazky, protože krátkodobé závazky často řeší aktuální nesoulad příjmů s výdaji.

Naši kandidáti budou místo toho prosazovat vyrovnaný rozpočet bez šokování.

Zdroj informací o financích kraje: https://www.kr-zlinsky.cz/zaverecny-ucet-zlinskeho-kraje-cl-119.html

Krátkodobé závazky

31.12.2012: 1,13 miliardy korun

31.12.2015: 1,99 miliardy korun

Dlouhodobé závazky

31.12.2012: 1,98 miliardy korun

31.12.2015: 2,33 miliardy korun

Celkem závazky

31.12.2012: 3,10 miliardy korun

31.12.2015: 4,32 miliardy korun

Elektronické tržby nejsou konec světa. Přežijeme. Ale měli jsme jít estonskou cestou, říká Pajonk ze Svobodných

ROZHOVOR Babiš se Sobotkou lidem nevěří. Chtějí nás hlídat a hezky pokutovat. Je-li Babiš podle Komárka chytrý, tak proč říká, že když se sníží nabídka, tak klesne cena? Žijeme pořád ještě ve svobodné zemi, tak proč bych měl ke každému zboží přebírat papírek. Nesmíme dojít do světa, kde na všechno bude zákon. Lidé se zatím neměli čas nad dopady EET zamyslet. Babiš i Kalousek jsou stejní: Oba umí dobře zvyšovat daňovou zátěž, ale neumí čelit nárokům zájmových skupin a supů kolem nich. To nám řekl Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji.

Ministr financí Andrej Babiš v úterý kvitoval, že podle průzkumu agentury STEM tři čtvrtiny občanů ČR vnímají zavedení EET pozitivně. A nějakých 67 % lidí očekává, že se díky tomu zvýší v ČR výběr daní. Jak byste reagoval na argumentaci ministra financí?

EET není konec světa. Je to jen další zbytečné ztížení života poctivým podnikatelům a občanům. Přežijeme to. Babiš měl volbu, mohli se Sobotkou vést ČR k průkopnictví v IT technologiích a státní správě zvolit „estonskou cestu“. Zvolili nám „chorvatskou“ cestu. Je to škoda. A je to proto, že oni lidem nevěří. Pan Babiš dost možná právě proto udržel tak velký holding a politickou stranu pohromadě, protože na každého má své spisy. Možná chce mít spis na každého z nás. Řekl bych mu, že je škoda, že místo zlepšení života obyvatelům právě pomocí IT technologií, tak jak to udělalo zmíněné Estonsko (sjednotilo občanku, zdravotní průkazku, řidičák a další kartičky do jedné jediné, firma se tam dá založit v řádu minut), jdeme cestou větších komplikací pro všechny a navíc to budeme pěkně hlídat a hezky pokutovat. A nepomůžeme lidem v ničem. A to máme zrovna v České republice mnoho moc šikovných programátorů a IT lidí obecně. Kdo to říkal, že nás řídí nemehla? Pan Babiš také uvedl, že peníze vybrané na daních jsou peníze nás všech. Tak to určitě. Dobře se mu takové věci říkají, když má v rukou klíče od té „naší“ pokladny. Proto jsou zrovna jeho firmy jedny z největších příjemců dotací a daně, povinnosti a poplatky dopadnou především jeho konkurenci. Ne, peníze ministerstva jsou naše peníze leda tak slovy, v realitě jsou to „jeho“ peníze, on je rozděluje mezi ministerstva a čím méně jich má, tím více zbude nám občanům. Tím více zbude na to, co potřebujeme.

V přeneseném slova smyslu označil Andrej Babiš odpůrce EET, tedy třeba stranu Svobodných nebo Soukromníky, za dezinformátory. Cítíte se vůči drobným podnikatelům ohledně argumentace proti EET jako dezinformátor?

Andrej Babiš svého času dostal v Blesku otázku, zda případné zavření restaurací v důsledku nákladů EET povede k růstu cen „meníček“. Odpověděl, že nikoliv, že restauratéři, kteří zavřou, přestanou škodit těm co zůstanou otevření a ceny meníček spíše i klesnou. Jinými slovy řekl, že když se sníží nabídka, tak klesne cena. Ten člověk je dle slov Martina Komárka ohromně chytrý. Blbost je tedy vyloučena a za dezinformaci by ho měl někdo vytahat za uši. Budu se v osobním a politickém životě snažit co mi to půjde, aby tyto a všechny budoucí generace našich dětí dostaly možnost tak kvalitního vzdělání, že na takovou záměrnou mystifikaci, jakou řekl pan Babiš, nikomu dalšímu neskočí.

Ministerstvo financí přiznalo – aniž by uvedlo v jaké míře –, že mnoho Čechů účtenky odmítá tam, kde jsou vydávány. Tito lidé zároveň odmítají elektronickou evidenci tržeb. O čem to svědčí?

Zatím žijeme ve svobodné zemi. Proč bych měl povinně přebírat spolu se zbožím i jakýsi papírek? Abych nedostal pokutu od ČOI nebo PS VB? Ne, opravdu ne. Nesmíme přece dojít do světa, kdy na jakoukoli činnost bude zákon a regulace. Svědčí to o tom, že lidé si navzájem zatím věří, nepotřebují ke všemu papírky a bumážku.

Ministr Babiš se dnes také zaradoval. Podle průzkumu by tři čtvrtiny občanů uvítaly, aby účtenka z EET byla slosovatelná. To už jsme opravdu tak „zblblí“ ze všech těch akcí a soutěží v supermarketech či jinde?

Každý průzkum dopadne podle toho,  jak se položí otázka. Samozřejmě, že když z toho může koukat alespoň nějaká odměna pro sběrače, tak to lidé asi využijí. Nemyslím si, že jsou lidé zblblí, spíše mají jiné starosti a zatím se nad skutečnými dlouhodobými dopady EET neměli prostor moc zamyslet.

Pokládáte za reálné, aby EET přinesla do státního rozpočtu navíc 18 miliard korun, jak tvrdí MF? Pokud ne, tak proč?

Každý občan by si měl dle mého klást zásadnější otázky. Proč prvně nesnížíme státní výdaje, než začneme zvyšovat daně a poplatky? V tomhle jsou si Kalousek a Babiš více podobní, než si kdy přiznají. Oba umí dobře zvyšovat daňovou zátěž, ale neumí bojovat s rostoucími požadavky úředníků a zájmových skupin supů kolem státního rozpočtu. Tahle republika vyhodila miliardu oknem za propagaci značky v zahraničí. Majitelům holdingů se staví Čapí hnízda pro vlastní potřebu a vyhazuje miliardy korun politickým „neziskovkám“, které prosazují politické názory ve veřejném prostoru. Je tu spousta zbytečných výdajů.

Pan Babiš má rád firemní přirovnání, tak mu jedno dám. Dobrý manažer první řeší, které velké výdaje ve vedení jsou zbytečné (reprezentace, marketing, PR), ty ořeže, pak až začne být přísný na zaměstnance. Bohužel, ve státě je tohle těžší a pan Babiš si vybral snadnou cestu, bude bít ty, kteří mají nejméně času se bránit.

 K té částce – výběr daní závisí na tolika faktorech, že otázkou není, zda nějaká studie nám za rok řekne, že se díky EET vybralo o 18 miliard navíc, ale kolik takových studií si pan Babiš z našich peněz zaplatí.

Kamarádi od kasy, oba stejní kraďasi

babis-vs-kalousek_20142506_dsc_6740_1_resize-1404050241-76640cb8_660x371

Jeden za 18, druhý za 20 bez dvou. Takto bych komentoval mediální výměnu mezi dvěma ministry financí — tím současným, Andrejem Babišem, a tím předminulým, Miroslavem Kalouskem.

Kalousek ze své opoziční pozice kritizuje záměr vlády prodloužit daňové zvýhodnění pro výrobce biopaliv první generace.

“Evropská komise dospěla k závěru, že využívání biopaliv první generace a jejich daňové zvýhodnění je slepá cesta. Všechny členské státy musí tyto programy podpory biopaliv první generace ukončit do roku 2020. Některé to dělají či udělají dříve, jiné právě do roku 2020,” řekl Kalousek Právu.

Babiš reaguje a v čemsi to připomíná jeho dřívější tvrzení, že registrační pokladny nebudou živnostníky nic stát, protože si je prostě dají do nákladů. Následující citace je podobně absurdní:

„Co se týče společností Agrofertu, které příměsi do biopaliv vyrábějí, tak těm opravdu nezáleží na tom, aby tento zákon sněmovnou prošel. Když totiž sněmovna daňové zvýhodnění biopaliv nepodpoří, budou se příměsi do biopaliv vyrábět ve stejném objemu dál a o to více přimíchávat do běžné nafty a do benzínu tak, abychom splnili podmínky EU na snížení emisí v dopravě.

Všichni motoristé, kteří dnes tankují zlevněná biopaliva u čerpacích stanic, budou mít ale v případě nepřijetí novely smůlu. A jediným efektem pro ostatní motoristy bude zdražení běžného benzínu a nafty.“

Je to přece právě zákon o přimíchávání biopaliv první generace, který Babiš před pěti lety prolobboval a jehož platnost nyní jeho vláda plánuje prodloužit na nejdelší možnou dobu, který nás nutí přimíchávat tyto příměsi do paliv. Některé benzinky si dokonce udělaly byznys z prodeje čisté nafty (sic!) Je skutečně hospodárné uměle zdražovat všem paliva o cca 500 Kč/ročně na hlavu kvůli pofidérní hrozbě evropských sankcí? Bez této povinnosti by po uměle zdražených palivech nebyla poptávka a Agrofertu by se tak nemohlo vyplatit nadále vyrábět příměsi ve stejném objemu. Nevím, zda se Babiš domnívá, že jeho slovům voliči uvěří. Pokud ano, zcela průhledně kalkuluje s lidskou hloupostí. A to se mu nakonec vymstí.

V jedné věci má přesto Babiš pravdu. Miroslav Kalousek jako nezařazený poslanec skutečně pro Babišem prolobovaný zákon 27. května 2010 hlasoval (a podívejte, kdo s ním) a zákon byl sněmovnou přes protesty tehdy rok staré strany Svobodných schválen. Kalousek nyní považuje proces schvalování novely Babišová zákona za “velký test pro naši demokracii”. Nepřekvapuje mne to.

Náš současný stát je totiž systém, pomocí kterého žijí jedni na úkor druhých a není proto nezvyklé, když se v něm politici sejdou jednou jako komplicové v legalizované loupeži a jindy jako nesmiřitelní soupeři.

Více o biopalivech třeba zde. http://www.kverulant.org/bioomyl.html

 

Odmítáme rozpočet, který Zlínský kraj zadluží o další miliony

Dne 10. 11. 2014 se konalo zasedání zastupitelstva Zlínského kraje, jehož součástí bylo, mimo jiné, projednávání návrhu rozpočtu Zlínského kraje na příští rok. Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk na zasedání vystoupil s projevem, který měl za úkol přesvědčit vedení kraje, aby schodkový rozpočet nepodpořilo.

Svobodní odmítají rozpočet, který Zlínský kraj zadluží o dalších 200 miliónů korun. Náš kraj již patří k zadluženějším v republice (je šestým nejzadluženějším). Celkový podíl cizích zdrojů na majetku kraje je nyní 41,6 %.Návrh rady kraje žádným způsobem zadlužování neřeší a úroky z dluhu v letech 2010 – 2013 rostly. Na jednání zastupitelstva, které proběhlo 10. 12. 2014, místopředseda Svobodných, Tomáš Pajonk, navrhl, kde uspořit v krajských financích a předal radním prasátko – pokladničku se slovy: „Když máte peníze, můžete si do něj spořit a když peníze potřebujete, můžete si z něj vybrat. Nejde z něj vybírat peníze, které tam nejsou. Možná právě proto tenhle vynález funguje už tisíce let.  Moje děti tomu dobře rozumí. Věřím, že i vy, zastupitelé tohoto kraje, s prasátkem pracovat umíte, zadlužování bez následků nevěříte a tudíž ani schodkový rozpočet nepodpoříte.“Odkaz na videozáznam: https://www.youtube.com/watch?v=ss52Lk-OTqI
Napsal o tom i Zlínský deník:
Zlínský deník
Zlínský deník