Příspěvky

„Proč si toho nikdo nevšiml?“ ptala se královna. Ekonom Kohout ve Zlíně odpověděl.

Z historie známe různé citáty králů a královen, ať už jde o pravdivé nebo smyšlené. Nejznámější je asi výrok popravené královny Francie: „když nemají chléb, ať jedí koláče“! /samozřejmě smyšlený jakobínskou propagandou tehdejší doby/ Historie se neustále opakuje a o tom ve středu 4. února přesvědčil ekonom Pavel Kohout na debatě ve zlínském clubu LOFT nejednoho posluchače. Kohout zavítal do Zlína na pozvání místopředsedy Svobodných Tomáše Pajonka a představil zde svou novou knihu „Ďáblův slovník ekonomie a financí“!

První část byla věnována představení jeho právě vydané knihy a autogramiádě, kde měli zájemci mimo jiné možnost osobně si s autorem popovídat. Motto knihy je: “Naučte člověka rybařit a bude mít co jíst do konce života. Dejte člověku rybu, kterou ulovil někdo jiný, a bude vás volit.” Zájem o publikaci byl obrovský.

Ve stejném duchu jako je psána kniha se nesla i celá beseda. Pavel Kohout dokázal, že o ekonomii umí mluvit vtipně a bez zbytečných kudrlinek. Diváci se bavili a někdy byli doslova v transu z informací, které na ně Kohout sypal. Dozvěděli se věci, které se dají využít v reálném životě, např. jak efektivně spořit na důchod, ale také to, že manželství je smlouva mezi třemi subjekty.

Ve druhé části proběhla živá diskuze, kterou moderoval místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk, a kde Kohout na příkladech z historie předvedl co je to ten tzv. Ďábel v detailu. Takto objasnil divákům některé ekonomické události minulých let. Příkladem je situace, kdy se britská královna Alžběta II. ptala ekonomů během své návštěvy na London School of Economics v listopadu 2008: „Proč si toho nikdo nevšiml?“ Když má Británie na 15 tisíc významných ekonomů. Myslela samozřejmě přicházející krizi. Odpovědí jí bylo: „Protože v každé fázi krize se někdo spoléhal na někoho jiného a každý myslel, že ostatní jednají správně.“ (Profesor Luis Garicano, ředitel výzkumu na LSE)

Ačkoli profesoři z LSE sepsali královnině návštěvě mnohem rozsáhlejší odpověď, okamžitá reakce profesora Garicana byla možná tou nejlepší. Velmi dobře totiž ilustruje nebezpečí skupinové myšlení (groupthinku) a stádního chování, což byl hlavní důvod vzniku krize.

Posluchači tak byli nadšeni. O dotazy nebyla nouze. Kdyby panu Kohoutovi nejel vlak, pravděpodobně by odpovídal ještě dlouho.

Věříme, že se Vám beseda líbila a už nyní pro Vás připravujeme další akce. Budeme se na Vás těšit!

Zde naleznete videozáznam z akce: https://www.youtube.com/watch?v=Shy9XAE42BM

_MG_4176_MG_4230_MG_4200

Česká republika bude první, prostě to zařídíme!

… Pod taktovkou ministra financí probíhá dramatické zesložiťování již tak složité daňové administrativy. A Brusel za to opravdu nemůže. Česká republika chce získat prvenství v komplikovanosti …

 
Člověk je tvor soutěživý, to si přiznejme. Ve chvílích kdy naši sportovci vítězí máme radost. V ulicích objevují české vlajky a národ plesá. Rok 2014 však nebyl pro fanoušky českého fotbalu ani hokeje moc dobrý.Neklesejme na mysli. Máme i jiné sporty. Ministři financí všech zemí také spolu hrají jednu zajímavou hru. Jmenuje se Administrativní náročnost daní. Zatím z ní není olympijský sport. Škoda, Česká republika v ní má celkem našlápnuto.V roce 2013 jsme v této hře obsadili 22. místo na světě! Mít nejkomplikovanější systém na světě je v konkurenci států Latinské Ameriky docela těžké i pro naše chlapce. A to i přes více než 100 novelizací Zákona o daních z příjmů. Brazílie holt není dobrá jen ve fotbale. V Evropě jsme zatím druzí.

Nebojte, blýská se nám na „lepší“ časy! Bude líp!

Vláda nám třeba od příštího roku připravila třetí sazbu DPH. Jaký dopad to bude mít? Pro obchodníky desítky hodin práce navíc.  Já vím, kdo nechce podnikat a nemá na to, tak ať to nedělá. To se možná říká na poradách ministra a náměstků.

Registrační pokladny. Malinko prodloužíme dobu prodeje. Budou muset být stále online a každý jakkoli drobný prodej za hotové bude muset dostat unikátní kód z počítačů Ministerstva financí. Ministr bude vědět naprosto přesně, co se kde děje a za kolik se toho prodá v každé poslední trafice a opravně obuvi. Neumím si představit, jak přesně to pomůže podnikateli. Vzpomínám na registr aut, čekám kolaps a nakupuji železnou zásobu potravin.

Ale to není dost. Vyhrávat se musí. A tak od roku 2016 bude podle vládního návrhu zavedena měsíční povinnost zasílat hlášení o DPH pro všechny plátce. Optimisticky odhadované náklady podle vlády jsou 1,4 mld. Kč. Tedy 460 Kč na jednu firmu měsíčně.  Navíc nestačí se stresovat 4x ročně. 12x ročně, náš milý poplatníku. Ty chceš něco dělat, nebo ne? No tak vidíš. Všechny doklady nám měsíčně pošleš. Pro kontrolu. Je to vlastně pro tvé dobro. My máme ve vesnici jednu prodejnu. Až ji zavřou, senioři a maminky budou mít smůlu.

Myslel jsem, že chceme, aby naši podnikatelé přemýšleli nad tím co vyrábět a tvořit. Jak lidi zaměstnat. Na to ale prostě času budou mít méně. Půl dne v měsíci navíc stráví účetnictvím a jeho kontrolou.

Ministerstvo chce vyhrát jinou soutěž. Z celé Evropy tráví české firmy druhé největší množství času řešením daní. A my se s druhým místem nespokojíme! Evropskou soutěž vyhrajeme a Bulharsko porazíme!

Kdo to oslaví? Já určitě ne.

Tomáš Pajonk, místopředseda Svobodných