Příspěvky

O 65 tisíc hlasů méně. Musíme si říct, jestli nám stojí za to pokračovat.

Před pěti lety je ve volbách do europarlamentu volilo téměř 80 tisíc lidí a získali jedno křeslo, v roce 2017 ve volbách do Parlamentu sice neuspěli, voličů ale měli jen o pár stovek méně. O víkendu Svobodní v koalici s Liberlandem a Radostným Českem s 15,5 tisíce hlasů zažili debakl. „Šanci, kterou jsme v roce 2014 dostali, jsme nevyužili a udělali jsme spoustu chyb. A za chyby se platí,“ hodnotí výsledek předseda strany Tomáš Pajonk.

Dříve byli Svobodní úspěšnější. V předchozích volbách do europarlamentu i do sněmovny vás volilo téměř 80 tisíc lidé. Teď jste dostali 15,5 tisíce hlasů. Jak to hodnotíte? Myslíte, že jste přišli o svoji voličskou základnu?
Tak to je zcela evidentní. Hodnotím to velice špatně, je to pro nás velká porážka. Není to samozřejmě dobře. To je evidentní. Příčiny bych teď vymýšlel a vařil z vody, kdybych řekl, že je všechny znám. Ale vedení mělo poměrně krátký čas na přípravu kampaně i samotnou realizaci. A v podstatě jsme nějakým způsobem zariskovali, udělali jsme to trošku kontroverzně a nevyšlo to.

Spojili jste se se spolkem Radostné Česko, jehož největší program obecně byl boj proti EET, a Liberlandem. Byla to podle vás dobrá volba? Nemyslíte, že pro část vašich dřívějších voličů to byl důvod, proč vás nevolili?
Myslím, že to mohlo být pro některé zmatené. A osobně si myslím, že jsme vlastně nebyli ani na jedné straně barikády. Nebyli jsme ani na straně tvrdě protievropské z národoveckého spektra, kde bylo třeba SPD nebo i ANO, které hrály hru Česko proti Bruselu. A současně jsme ani nehráli tu hru, že jsme proevropští a je třeba víc Evropy.

Zkoušeli jsme vysvětlit ekonomické náklady Evropské unie, to byl náš hlavní leitmotiv. To jsme netrefili, nálada ve společnosti je prostě jiná. A hlavně si myslím, že byl problém i s tím, že jsme změnili název kandidátky. Mysleli jsme, že to bude zajímavé, ale tak se o nás většina lidí ani nedozvěděla a tipnul bych si, že měli problém i tu stranu najít na volebním lístku (koalice kandidovala pod názvem Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení, pozn. red.).

Hrálo roli, že z vedení odešel Petr Mach, který byl výraznou postavou a tváří strany, kterou si voliči se Svobodnými spojovali?
Petr Mach vyhrál primárky, počítalo se s tím, že bude kandidovat do Evropského parlamentu a 15. 12. nám řekl, že kandidovat nebude. Takže od té doby jsme začali řešit, co s tím, a to už bylo v podstatě pozdě. Bylo to samozřejmě jeho rozhodnutí, ale vždy za to může vedení, to není výmluva na něj.

Myslím, že lidé v tvrdém jádru Svobodných, přestože věděli, že to bude špatné, do toho dali hodně energie a snažili se ty myšlenky do veřejného prostoru dostat. Lidi, kteří na té kampani pracovali, si zaslouží veškerý můj dík, a samozřejmě pozice, ve které byli, byla špatná. A zodpovědnost za to nese vedení.

Je na to asi brzo, ale co se bude se stranou dále dít s ohledem na výsledek?
Tak, jak to vidím nyní já, dělat si naděje, že se můžeme dostat do národních voleb, to je obrovská iluze. Na to teď nemáme lidi ani zdroje. Budeme se muset sejít jako Svobodní a říct si, jestli nám to stojí za to pokračovat dál a jestli členové chtějí hájit myšlenky svobody, jak jsme si je definovali, anebo ne.

Zcela otevřeně velká část lidí bude určitě uvažovat o tom, že jim něco naslibuje Václav Klaus, a půjdou zkusit štěstí třeba jinde. Ale ta libertariánská část Svobodných toto určitě nechce, akorát si teď vlastně uvědomila, že to bude běh na strašně dlouhou trať. Protože se potřebují získat osobnosti, potřebují se získat lidi. V podstatě musí vyrůst nová strana. My jsme tu šanci, kterou jsme v roce 2014 dostali, bohužel nevyužili a udělali jsme spoustu chyb a za chyby se platí.

Jaké chyby máte na mysli?
Spíše vnitřní chyby, že se Svobodní soustředili daleko více na vnitřní diskuse a boje, než aby oslovovali lidi venku. Ono je to dané i charakterem politiky, kterou chceme dělat. My nechceme prosadit více peněz zvířátkům. Kdybychom to chtěli, tak je to jasnější cíl. My chceme, aby toho stát dělal méně. A u toho se lidé více hádají, co by měla být ta první věc, kterou by neměl dělat. Zatímco v jiných stranách si řeknou, že chtějí řešit dvojí kvalitu potravin, udělají zákon. My neříkáme lidem, když nás zvolíte, tak dostanete všichni stokorunu na brýle, když to přeženu. Ale jak říkám, můžeme si za to sami.

 

 

Zdroj

Zahájení kampaně

Tímto projevem na náměstí Republiky jsem zahajoval naší kampaň do Evropského parlamentu.

Shrnuji v něm, proč volit číslo 25 – Svobodné a Radostné Česko.

Svět nezachráníte – ale pomůžete lidem, kteří to myslí se svobodou tak vážně, že do toho dávají mnohem více než si sami mohou dovolit. Jde jim o věc až tak moc, že

Ti z Vás, co sledujete naši práci na místních úrovních – v kraji, v obcích a vidí, že ji děláme dobře – zvažte hlas pro nás – v Eurovolbách je Váš hlas daleko více vyjádřením podpory určitému směru a lidem, než reálný politický dopad na to co se v EU stane o tom totiž EP tolik ani nerozhoduje.

Ano, můžete se bát o hlas ztracený, ale právě v těchto volbách je možné volit s klidnou myslí srdcem a ne takticky.

Udělejte si radost a volte Svobodné!

Odneseme prezidentovi účet za pobyt Česka v EU

V den 15. výročí vstupu ČR do EU donesou Svobodní prezidentovi Miloši Zemanovi účet za pobyt Česka v EU. Průvodem na Pražský hrad poukáží na to, že skutečné náklady na členství v Unii jsou vyšší, než se obvykle uvádí. „Prezidentovi republiky předáme účtenku na minus 1,7 bilionu Kč a dopis, který vysvětlí, jak jsme k číslům došli. Startujeme tím kampaň Přestaňte zavírat oči, se kterou oslovíme i další představitele českého státu,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Průvod Prahou nesoucí název „Vyúčtování 15 let členství v EU“ začne ve středu 1. května ve 13 hodin na náměstí Republiky, kde budou mít Svobodní stánek. V rámci půlhodinového bloku projevů promluví lídr koaliční kandidátky a prezident Svobodné republiky Liberland Vít Jedlička, dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk a další kandidáti do Evropského parlamentu. Průvod se poté pěšky, trasou přes Staroměstské náměstí, Mánesův most, Malostranské náměstí a Nerudovu ulici, přesune na Pražský hrad, kde bude symbolicky vystavena velkoformátová kopie účtenky shrnující finanční bilanci českého členství v Evropské unii. Pro lidi je připravena tisícovka účtenek v klasickém formátu. Zajištěno je také bílé víno v kelímcích se sloganem „Nalijeme vám čistého vína o EU.“

Hlavní myšlenkou celé akce je poukázání na fakt, že po započtení nepřímých nákladů spojených se zaváděním evropských regulací je ČR v mínusu zhruba 1,7 bilionu českých korun. To vychází na zhruba 163 tisíc Kč na každého občana ČR. „Z Unie prý dostáváme víc, než kolik přispíváme. Nám však přijde fér započítat také nepřímé náklady 4 % HDP způsobené evropskými regulacemi. Jen tyto nepřímé náklady převyšují příjmy z EU o více než bilion korun,” vysvětluje lídr Svobodných do eurovoleb Vít Jedlička. „Vycházíme z odhadu Evropské komise z roku 2007, že náklady na implementaci evropských regulací činí zhruba 4 % HDP. Obáváme se, že vzhledem k enormnímu objemu norem, které od té doby vznikly, může být tato zátěž pro ekonomiku ještě vyšší,“ komentuje původ použitých čísel Vít Jedlička.

„Zvětšeninu účtenky neseme k úřadu prezidenta republiky, tedy nejvyššího ústavního činitele této země, protože jsme přesvědčení, že je potřeba přestat zavírat před těmito čísly oči,“ vysvětlil motivaci průvodu předseda Svobodných Tomáš Pajonk. „Nejpozději v roce 2024 se máme stát čistými plátci do rozpočtu EU a naše finanční bilance v rámci EU se posune do čistého mínusu. Kandidujeme s programem na zásadní reformu EU. Pokud k reformě nedojde, Svobodní navrhují z EU přestoupit do Sdružení volného obchodu EFTA,“ doplňuje Pajonk.

Koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B,“ dodává Vít Jedlička. Volební program je zveřejněný a vysvětlený na webu www.odejdemebezplaceni.cz. Základním cílem je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil, kapitálu a osob. Hlavních 5 bodů obsahuje:

• zrušení povinnosti přijmout euro
• zastavení centralizace imigrační a azylové politiky
• zásadní snížení množství byrokracie
• vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
• změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Parlamentní listy: Téměř polovina lidí nerozezná fiktivní směrnice EU od těch reálných

Koalice Svobodných a Radostného Česka připravila v rámci kampaně do Evropského parlamentu rozlišovací test fiktivních a reálných evropských regulací. Z 50 dotázaných chyboval úplně každý. Průměrná úspěšnost v testu je 60 procent.

 „Odlehčenou formou chceme upozornit na to, že řada nařízení a směrnic, které přicházejí z EU, působí tak absurdně, že je lidé nerozeznají od nadsazených výmyslů,“ vysvětluje motivaci vzniku testu s názvem „Věřte, nevěřte“ lídr kandidátky do eurovoleb Vít Jedlička.V 10 otázkách je 5 reálných a 5 smyšlených evropských regulací. Dotazy směřují na široké spektrum veřejného života od háčků a čárek na klávesnicích, přes regulaci importu tzv. superpotravin, teplotu vody v plaveckých bazénech, velikost lahví na destiláty až k názvům některých druhů zeleniny. „Když jsme test zkušebně předložili padesátce našich kamarádů a kolegů, pár chyb udělal úplně každý. Průměrná úspěšnost byla necelých 60 %, ale kdyby několik fiktivních regulací nebylo tak evidentních, bylo by to jistě ještě horší. Ale není se čemu divit. Nad některými evropskými regulacemi opravdu zůstává rozum stát,“ vysvětluje dvojka kandidátky předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Celý test včetně správných a špatných odpovědí je zveřejněn ve volebních novinách kandidující koalice. On-line verzi si můžete vyzkoušet ZDE.Nejvíce chyb, dokonce 82 % respondentů, bylo hned u druhé regulace. Téměř nikdo nechtěl věřit, že Evropský parlament opravdu vyzval Evropskou komisi, aby vypracovala posudek na podporu používání klávesnic s háčky a čárkami, aby nedocházelo k diskriminaci méně významných jazyků. Téměř každý naopak správně odhadl, že povinnost pro prodejce zeleniny, aby 6 měsíců v roce prodávali sladké brambory pod názvem batáty a 6 měsíců jako bamámy, je už za hranou a tedy smyšlená. Kampaň „Věřte, nevěřte“ běží zároveň na facebookovém profilu strany, kde mohou fanoušci hlasovat pomocí emotikonů. „Schopnost lidí oddělit pravdu od fikce je na Facebooku zatím podobná, jako nám vyšlo z dotazníku. Opravdu není jednoduché to poznat,“ shrnul dosavadní vývoj předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU do pěti let, tedy do doby, než se Česká republika stane čistým plátcem do rozpočtu EU, zásadně reformovat, budeme prosazovat přestoupení do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA),“ vysvětluje lídr kandidátky a prezident Liberlandu Vít Jedlička podstatu volebního programu, který je zveřejněný na webu ZDE.

Zdroj