Příspěvky

Aktuálně: Nová éra svobodných. Už nechtějí z EU, kampaň zahájili přeletem nad Čapím hnízdem

Časy, kdy svobodní v čele s Petrem Machem patřili několik let k vůbec prvním, kteří hlasitě volali po odchodu Česka z Evropské unie, jsou patrně pryč. Ve vedení strany jsou nyní lidé poněkud jiného smýšlení. “Nemá smysl v současnosti požadovat odchod z Evropské unie,” sdělil Aktuálně.cz Machův nástupce v čele strany Tomáš Pajonk.

Ještě předtím, než přišel do politiky Tomio Okamura se svým voláním po odchodu z Evropské unie, existoval jiný politik, který měl obdobný program jako jeden z prvních v Česku – ekonom a blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach. Právě on založil v roce 2009 Stranu svobodných občanů, stanul v jejím čele a kandidoval za ni před pěti lety ve volbách do Evropského parlamentu. A uspěl. Europoslancem byl až do roku 2017, kdy rezignoval.

Po deseti letech je mnohé jinak. Svobodní jdou sice opět do evropských voleb, ale když nyní představovali program a lídra, bylo vidět, že na rozdíl od minulosti už nevolají tak jasně po odchodu z Evropské unie. Nový lídr, sedmatřicetiletý podnikatel a vývojář Tomáš Pajonk, vede stranu jinou cestou.

“Když jsem se stal předsedou, říkal jsem, že svobodní musí být užiteční lidem v této zemi, a proto považuji za důležité věnovat se praktické politice. Nemá proto smysl mluvit o vystoupení z Evropské unie, když něco takového není v Česku v krátké době na stole. Lidé to nepodporují, EU není ve stavu, kdy by lidé po tom volali,” reagoval Pajonk na otázku Aktuálně.cz, proč už svobodní neprosazují odchod z Evropské unie.

Sám navíc dává na sociálních sítích najevo, že ani on osobně není až tak velkým nepřítelem unie, za což sklízí občas kritiku těch, kterým byl bližší předchozí “protiunijní” program strany. “Někteří naši příznivci to ne úplně dobře  skousávají, za což se jim můžu omluvit, ale já jsem raději někde, kde můžu něco ovlivnit. I za cenu kompromisu,” přiznává Pajonk.

O tom, že se snaží o reálnější politiku, svědčí například to, že sám je aktivní  jako zastupitel Zlínského kraje, a navíc usiluje o spolupráci s ODS. V některých krajích dokonce tyto strany vytvořily v minulosti koalice, což ale neplatí o květnových volbách do europarlamentu.

Nově s prezidentem Liberlandu

Do nich si svobodní vybrali jako svého lídra Víta Jedličku, který je známý především jako muž, který před čtyřmi lety založil Svobodnou republiku Liberland. “O občanství už požádalo přes 400 tisíc lidí,” tvrdí Jedlička o “zemi”, která je spíše na papíře a ze všeho nejvíce přitáhla pozornost médií.

Ve skutečnosti jde o území přibližně o 7 kilometrech čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje. Svobodné území vytvořil kvůli tomu, aby existovalo místo, kde mohou poctiví lidé prosperovat, aniž by jim stát znepříjemňoval život zbytečnými zákazy a daněmi.

Nyní tedy vstupuje do předvolebního boje jako lídr svobodných a tvrdí, že k nim měl vždycky blízko. “Jsem jeden ze zakladatelů, svobodní mi jsou blízcí srdcem a duší,” říká Jedlička, který byl skutečně u začátků strany a v letech 2009 až 2016 vedl pobočku v Královéhradeckém kraji. Současná politika Pajonkova vedení je mu prý blízká. “Myšlenku významného zjednodušení regulací v České republice a snížení daní v EU považuji za úžasnou,” říká.

Odchod z EU jen v případě, že neprojdou reformy

Jedlička, stejně jako dvojka kandidátky Pajonk a celé vedení svobodných jsou sice pro setrvání v EU, ale jedním dechem dodávají, že se musí unie zásadně změnit. Pokud ne, jsou pro odchod. A jak dodávají v předvolební kampani – bez placení.

Co myslí slovy “bez placení”, ilustruje jejich předvolební spot, ve kterém letí v letadle nad Čapím hnízdem. Tedy místem, které premiér Andrej Babiš podle obvinění částečně vybudoval za evropské dotace, na které projekt neměl nárok.

“Do rozpočtu EU přispíváme všichni, ale pouze někdo čerpá,” zní v předvolebním klipu v narážce na dotace pro Čapí hnízdo, na které následně padá z letadla pytel účtenek z elektronické evidence tržeb (EET). “Do roku 2024, kdy budeme čistými plátci, se musí Evropská unie zásadně změnit. Jinak odejdeme. A bez placení,” prohlašuje v šotu Jedlička přímo uvnitř letadla. Za čisté plátce se považují země, které do rozpočtu EU přispívají více, než z něj získávají.

Společně s ním a Pajonkem sedí v letadle ještě třetí člověk, a to Boleslav Buzek, který je předsedou Radostného Česka a zároveň trojkou společné kandidátky. Průzkumy veřejného mínění zatím tuto koalici nezaznamenaly, ráda by však obhájila alespoň jedno křeslo, které nyní svobodným v Evropském parlamentu patří. Sedí v něm Jiří Payne, který předloni nahradil Petra Macha.

zdroj

TV Nova: Reformu nebo odchod z EU, zní z koalice před evropskými volbami

Svobodní míří do voleb!

Spolu s republikou Liberland a stranou Radostné Česko jsme dnes na tiskové konferenci představili kampaň do Evropského parlamentu.

Podívejte se na reportáž televize Nova.

ČT24: Tisková konference Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka

Dnes proběhl briefing lídrů koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka.

Tomáš Pajonk, Vít Jedlička a Boleslav Buzek společně představili koncept kampaně do Evropského parlamentu.

Na reportáž ČT24 se můžete podívat zde. (15:20)

 

 

Zásadní reforma EU, jinak odchod bez placení

Tisková zpráva, Praha, 15. 4. 2019

Koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU zásadně reformovat, odejdeme bez placení ještě před 2024, kdy se stane Česko čistým plátcem do rozpočtu EU,“ vysvětluje lídr kandidátky prezident Liberlandu Vít Jedlička podstatu volebního programu, který najdete na webu www.odejdemebezplaceni.cz

 

Návrat před Lisabon

Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil a pohybu osob. „Tento požadavek není v rámci Evropy ojedinělý. Jsme přesvědčeni, že umíme sehnat dostatečnou podporu minimálně pro to, aby se tato diskuse v rámci Evropského parlamentu zahájila,“ říká dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. V případě úspěchu hodlají kandidáti koalice prosadit pět základních požadavků, bez nichž nedává členství v EU smysl. Je to:

  • zrušení povinnosti přijmout euro
  • zastavení centralizace imigrační a azylové imigrační politiky
  • zásadní snížení množství byrokracie
  • vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
  • změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Evropskou unii ve stávající podobě považuje koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka za přebujelý socialistický moloch, ze kterého se zcela vytratila původní myšlenka svobodné Evropy. „O osobní svobody přicházíme tiše a stále intenzivněji. Začíná to přerozdělováním dotací, kdy všichni platí a jen někteří čerpají a končí to nucenými uprchlickými kvótami. Cesta k federalizace EU a ztráta národních suverenit je cesta do pekel,“ říká trojka kandidátky a předseda Radostného Česka IT technolog a vizionář Boleslav Buzek.

 

 

Řešení pro Česko: Evropské sdružení volného obchodu

Kandidující koalice upozorňuje také na ekonomickou nevýhodnost českého členství v EU. Až do roku 2024 je Česko především příjemce evropských peněz. Od roku 2024 se stane čistým plátcem. „Takto vypadá naše bilance pozitivní. Proč ale pravdivě nezapočítáváme i ztráty pro české firmy způsobené regulacemi EU? Podle propočtu Evropské komise stojí ročně regulace 4 % HDP. To je za dobu našeho členství v EU astronomických 2456 miliard korun, tedy 3x více, než kolik nám z EU na projekty přiteklo,“ počítává ekonomická pasiva a aktiva našeho členství v EU lídr Vít Jedlička.  Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. „Evropa je nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Je potřeba přestat strašit mýty, že pro Česko neexistuje jiná cesta. Nadále bychom v této variantě mohli v Evropě volně cestovat, pracovat i studovat a české zboží by se mohlo dále bez celních překážek prodávat v EU díky existenci Evropského hospodářského prostoru (EHP).Část škodlivých regulací bychom mohli eliminovat a v dalším kole uspořádat vztahy s EU podobně jako třeba Švýcarsko,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

 

Kampaň bude levná, ale budeme provokovat

Hlavní sloganem volební kampaně Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je výzva Odejdeme bez placení. Klíčový vizuál upozorňuje na tzv. falešné reformátory EU, kteří tvrdí, že už 15 let EU reformují. Proto mají na hlavě tu máslo v podobě Lisabonské smlouvy, tu Čapí hnízdo nebo zlaťáky. „Podle nás EU tito lidé skutečně reformují, ale k horšímu. Vyzýváme voliče, aby jim jejich plané sliby nevěřili,“ vysvětluje lídr Vít Jedlička.

Ostrá část volební kampaně bude trvat 6 týdnů. Ve srovnání s ostatními stranami bude levná. „Utratit hodláme kolem 3 milionů korun na celé Česko. To je zlomek toho, co do kampaně chtějí dát ostatní strany. Drtivá část rozpočtu půjde do on-line prostředí. Kontaktní kampaň je postavená na dobrovolnících,“ vysvětluje volební manažer Roman Bartolšic. Svobodní, Liberland a Radostné Česko hodlají část financí do kampaně získat v Česku zatím ne úplně běžným způsobem – na serveru hromadného financování HITHIT.CZ. „Naše cílová částka je 350.000 Kč a kampaň poběží od středy 17.4. do čtvrtka 16.5.2019. V rámci odměn nabízíme například let letadlem CIRRUS, ve kterém se natáčel náš volební klip a který bude pilovat trojka kandidátky Boleslav Buzek nebo Ayahuaskovou seanci v Liberlandu s leteckou dopravou,“ popisuje fundraising na HITHITu Bartolšic.

 

Vít Jedlička: lídr s jasným mandátem

Jméno Víta Jedličky je spjaté především s projektem Liberlandu, mikrostátu, který v roce 2015 vyhlásil na Dunaji na chorvatsko-srbské hranici. Území sedmi kilometrů čtverečních na levém břehu Dunaje zatím neuznal žádný svrchovaný stát, nicméně o občanství již zažádalo přes 500.000 lidí z celého světa. Liberland je vnímán jako symbol nezávislosti a svobody. Vít Jedlička byl členem Svobodných od doby vzniku v roce 2009. Řadu let vedl krajskou organizaci v Hradci Králové. Zároveň je předsedou občanského sdružení Reformy.cz. Považuje se za libertariána a ve vztahu k EU je euroskeptikem. Poukazuje na diametrální rozdílnost svobodného trhu na jedné straně a jednotného trhu na straně druhé, na demokratický deficit EU i neustálé porušování vlastních pravidel ze strany institucí EU a jednotlivých členských států. Vítek Jedlička získal v on-line primárkách největší počet 173 hlasů. „Jsem rád, že vyhrál právě Vítek. Je to výrazná osobnost mezinárodního významu, která nejen svými názory, ale i především také činy reprezentuje hlavní hodnoty Svobodných,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Na 28-členné kandidátce není nikdo, kdo by nemluvil alespoň jedním světovým jazykem, 23 kandidátů má vysokoškolské vzdělání a rovnoměrně jsou zastoupeny skoro všechny regiony ČR. Ke vzniku koalice strany Svobodných a Radostného Česka, která kandiduje s číslem 25, přispěl převážně průniku programů. Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne. „Za úspěch ve volbách bychom považovali potvrzení výsledku z voleb 2014, tedy zisk alespoň jednoho europoslance,“ uzavírá Tomáš Pajonk.

 

Případné dotazy prosím směřujte na: Hugo Trkal, mluvci@svobodni.cz, +420 777 153 692