Jsem ochoten diskutovat maximálně umístění WC v nové nemocnici.

Drahé posudky nepotřebujeme, nejlepší řešení už máme.

To je titulek rozhovoru s hejtmanem Čunkem v příloze Zlínského Deníku, ve které reaguje na besedu s občany, kterou jsme na téma nové krajské nemocnice zorganizovali 4.prosince 2018. O besedě více ZDE. Článek v příloze Zlínského deníku ZDE.

Zopakujme si to ještě dvakrát:

„Drahé posudky nepotřebujeme, nejlepší řešení už máme.“

„Drahé posudky nepotřebujeme, nejlepší řešení už máme.“

A k tomu přidejme vybrané hejtmanovy výroky ze zasedání krajského zastupitelstva a z médií (volně parafrázujeme):

Kdo by nechtěl novou nemocnici, ten je tak pitomý, že by měl skočit z mrakodrapu! Nejlepší odborníky mám ve svém týmu! Žádní jiní na to tady nejsou! Neexistuje žádné lepší řešení! My už to víme! Berte to! Rychle, honem! Všichni to už ví! Jak můžete mít nějaké připomínky, když ničemu nerozumíte! Rozumím tomu jenom já, tedy já ne, ale MOJI odborníci! Jsou to nezávislí odborníci! Nejsou to politici! Každý, kdo to brzdí, je politický opozičnický kazišuk!

Jinými slovy:

Freddie Mercury & Queen: „We are the champions of the world!

Nagano: „Otevírá se zlatá brána!

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 95

Když hejtman poskytoval tento rozhovor, zřejmě ještě netušil, že zastupitelstvo vypracování opozičního posudku schválí. Ještě jednou si přečtěte titulek článku. Vnímáte to? Tak právě proto je opozičního posudku třeba. To stejné je také důvodem, proč jsme zrovna hejtmana na besedu s občany nepozvali. Nechtěli jsme, aby hejtman kompletně zahltil prostor na diskusi svým dalším grandiózním marketingovým vystoupením. Podobným, kterým obvykle vysaje polovinu času každého zasedání krajského zastupitelstva.

Pojďme ještě k některým konkrétním věcem, které v rozhovoru zmiňuje:

1. „Geniální“ a nezbytný nákup pozemků.

Hejtman při každé příležitosti znovu a znovu opakuje, že pakliže by se nejprve jednalo veřejně o stavbě nové nemocnice a teprve pak šly nakupovat pozemky, vsunuli by se do procesu spekulanti. Zároveň znovu a znovu opakuje, že vlastníci pozemků (někteří) prodávají jen proto, že jim hejtman garantuje, že jsou pozemky pro nemocnici. Jinak by neprodali.

Tak pokud by jinak neprodali, jak by se tam tedy dostali ti spekulanti?

Navíc – to skutečně nebylo možné namodelovat nemocnici bez určení lokality, udělat středně hrubý výpočet finanční náročnosti stavby, řekněme s průměrnými náklady na terénní práce a založení? A to vše v rámci přípravy nové koncepce krajského zdravotnictví? Poté toto projednat jako variantu řešení, porovnat s jinými variantami, spolu se zastupitelstvem ideální variantu vybrat a začít činit kroky k její realizaci, tedy nakoupit pozemky?

2. nejprve nový špitál, potom koncepce 

V článku Jiří Čunek říká: „Existuje schválená koncepce, která ale počítá s rekonstrukcí stávajícího areálu. Nemůžeme přece jen tak říct, napadlo nás, že postavíme novou nemocnici, ale nemáme k tomu pozemky ani studii; chceme změnit koncepci, abychom ale až pak zjistili, že nová nemocnice v uvedené lokalitě být nemá anebo že je lepší rekonstruovat stávající areál.“

Pravda – přizpůsobovat koncepci nějaké obrovské změně, u které není jisté, jestli se zrealizuje, to opravdu není moudré. To je skutečně pitomé. Jsme rádi, že to hejtman nedělá. Jen je poněkud chucpe tímto účelovým konstatováním nenápadně ospravedlňovat to, jak intenzívně se celý projekt rozbíhá bez podpory kohokoliv jiného než hejtmanovy zdravotnické partičky a bez souladu s jakýmkoliv krajským strategickým plánem.

Hejtman se nerad páře se zastupitelstvem, zvláště u závažných investic. On vybírá ta řešení, pro která se nadchne, nasadí vysoké tempo. S fázovým zpožděním to pak jde vysvětlovat těm nechápavým až nablblým zastupitelům, které diskredituje v médiích jako neinformované pitomce.

Co je na tom celém úplně nejhorší, je to, že například tento nápad s novou nemocnicí se může nakonec ukázat jako dobrý, jako hodný realizace. Může se stát, že právě buldozeří styl Jiřího Čunka vyvolá postupně takovou nedůvěru zastupitelů, části odborné veřejnosti a laiků, která projekt zastaví.

Paradoxně právě námi prosazený oponentský posudek může hejtmanovi kus důvěryhodnosti vrátit.

2mer1rez

 

tomas-pajonk_malyportret

Ing. Tomáš Pajonk

člen Zastupitelstva Zlínského kraje

Helena Lasztoviczová portrait2

Helena Lasztoviczová

členka zastupitelstva Zlínského kraje

Jirka Procházka 2016

Ing. Jiří Procházka, MBA

člen zdravotního výboru Zastupitelstva Zlínského kraje

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

eight + 2 =