Otevřený dopis ředitele NKÚ – poznámky

Na začátku měsíce srpna uveřejnily Lidovky veřejný dopis ředitele NKÚ určený prezidentovi Zemanovi. Jasně z něj vyplývá, jak tragicky na tom státní správa u nás je a kudy všude tečou peníze do kanálu. Dopis lze přečíst zde: https://www.hlidacstatu.cz/texty/nku-pro-prezidenta-zemana-vazne-problemy-v-hospodareni-statu/ a já bych k němu také rád něco napsal:

Mé poznámky:

1) Díky všem co tu možná nevědomky (a to je dobře) stále budují i kapitalismus. Navzdory státu, navzdory superEUstátu. Díky nim se máme aspoň tak dobře, jak se máme. A mohlo by to být velmi, velmi lepší. Mám štěstí, že většinu času trávím s lidmi, kteří tvoří hodnoty, hledají způsob co jak a kde pro zákazníky zlepšit a jak tím pádem růst a vydělat. To je naprosto správné. Dalším hitem dní jsou neziskovky, ale ziskovky jsou naprosto zásadní pro společnost a nemělo by se na to nikdy zapomínat. Lidé žijící pod Kimem a ve Venezuele o tom ví své.

2) Nedíky všem, co dlouhodobě ničí stát przněním jeho základních funkcí. Nedíky všem, co nás (a naše děti) v médiích (a ve školách) učí (ať už z lenosti, nevědomosti, či nezájmu jít do hloubky), že na každou “nespravedlnost” světa, je nutno zaúkolovat veřejný sektor a okamžitě trvat na tom, aby se to vyřešilo a napravilo zákonem. To je hlavní příčina zbytnělosti veřejného sektoru. Chceme aby za nás stát řešil málem všechno (např. máme pocit, že se děti málo hýbou a jsou obézní – ha státe řeš a hned! – co tak to vyřešit sami? nebo fakt chceme další úřad, lidi, koncepce a strategie k ničemu?) Stát / veřejný sektor co řeší všechno, nakonec nevyřeší nic a společnost maximálně rozdělí, rozhádá, protože každý si přes něj chce prosadit to své.

Náš stát je brzdou našeho rozvoje a sám to o sobě ví. Existuje ale i malá naděje, že když to víme, tak je možné to zlepšit.

Nepomůže tomu ale více peněz z EU, nepomůže tomu lepší “manažer” úřadu / ministerstva tu či jinde, nepomůže tomu více transparentnosti (ani neuškodí – ale signal / noise). Nepomůže větší regulace AirBnB, Uberu, větší komplikace živnostníkům kdekoli.

Pomůže tomu si uvědomit, že musíme našemu státu UBRAT agendu, chtít po něm o hodně méně věcí a pokud nás trápí nějaký palčivý společenský problém, pak z 99 % ho další agendou pro úřad nevyřešíme.

Zkráceně a jinak: Slibovali efektivní a funkční stát (jak Babiš, tak Sobotka). Dostali jsme účtenkovku, EET, více kontrol, více zaměstanců státu, více rozdaných daní do spotřeby, více vyhlášek. Stát se za 4 minulé roky nijak nezefektivnil, téměř žádnou agendu nezrušil a mnohou přidal.

Naštěstí tohle zvýšení neefektivity “zlí” kapitalisté dohnali zvýšením produkce, takže to zatím tolik nepoznáme. Ale co až to ti kapitalisté už jednoho dne nedoženou? Historie ukazuje, že budou potrestáni jako první a lépe nebude nikomu, kdo tu zůstane.

Tomáš Pajonk

Předseda Svobodných a krajský zastupitel ve Zlínském kraji

1 reply
 1. Miroslav Činka
  Miroslav Činka says:

  Vážený pane předsedo, k vašemu článku
  jsem pracovníkem NKÚ a letos i Svobodní jako Volba pro Bakov n.J. č.1
  Dovolím si tvrdit, že oba – NKÚ i Svobodní jako Volba pro město Bakov nad Jizerou silným hráčem na straně občanů
  To vše je možné především díky lidem, kteří v týmu pracují, kteří dávají úřadu, resp. městu a občanům k dispozici své profesní schopnosti, znalosti i osobní nasazení bez nároků na svůj osobní prospěch. Jedná se o tým vzdělaných a morálně čistých, sportovně založených občanů.
  S pozdravem MiČ
  PS: V čele NKÚ stojí také prezident, děkuji za podporu Svobodných

  Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 × one =