Proč by nás měla zajímat vražda slovenského novináře?

Na Slovensku zavraždili investigativního novináře Jána Kuciaka, kterému bylo pouze 27 let a který mimo jiné pracoval na kauzách vládnoucího Smeru.

Šokující na celém případu je, že sám novinář již dříve podal trestní oznámení, a to z důvodu údajného vyhrožování od Mariána Kočnera, bývalého kandidáta na primátora Bratislavy. Ten měl údajně v návaznosti na Kuciakovi články říct, že bude „hledat špínu na jeho rodinu a zveřejní ji“, dále pak dodal:

““Začnu se věnovat speciálně vám, vaší osobě, vaší matce, vašemu otci a vašim sourozencům”
(Zdroj: https://buff.ly/2FyNS3A)

Mladý novinář si následně na sociálních sítích posteskl, že od podání trestního oznámení uběhlo již 44 dní a policie se stále ještě neozvala. Ano, zmíněná výhružka jako taková nemusela mít s případem nic společného, každopádně se jedná o další střípek do mozaiky, která odkrývá postavení novinářů na Slovensku.

Kaliňák obrací

Politici tomuto trendu jednání s novináři často přímo napomáhají, například ministr vnitra SR Robert Kaliňák se právě na adresu Kuciaka, potom co novinář podal výše zmíněné trestní oznámení, vyjádřil v září 2017 takto:

„Ktoré vyhrážky máte na mysli? Ja mám z toho vyjadrenia skôr pocit, že sa chce zaradiť ako ďalší novinár do vášho denníka. To je to, čo vy robíte, hľadanie špiny.“
Zdroj: https://buff.ly/2FyrQ0y

Teď už Kaliňák samozřejmě mluví jinak:

„Som nešťastný a zdrvený z toho, že bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica. Ministerstvo vnútra a bezpečnostné zložky krajiny urobia všetko pre to, aby boli páchatelia tohto otrasného činu čo najskôr odhalení,“
Zdroj: https://buff.ly/2FyrQ0y

Svoboda tisku = funkční stát

Tohle bychom měli jasně odsoudit všichni. Oni jsou totiž novináři důležití pro nás pro všechny a demokratický systém je na volném přístupu k informacím a svobodě slova založený. Ne nadarmo je svoboda tisku jednou z klíčových věcí při hodnocení situace v jednotlivých zemích.

Svobodná média, která jsou k vládnoucí garnituře kritická a nezávislá, jsou naprostou nutností ve svobodné společnosti. Uznat by to měli i sami politici, jsou námi placení a měli by se podělit o maximum toho, co dělají a v co nejvíce oblastech být transparentní. Co by naopak dělat neměli, je poštvávání veřejnosti proti novinářům. Když volíme politiky kteří to dělají, sami to podporujeme. Musí to být zkrátka standard, který je součástí našich očekávání a nároků na politiky.

Závěrem bych chtěl popřát upřímnou soustrast rodině, přátelům a kolegům Jána Kuciaka.

Tomáš Pajonk

Předseda Svobodných a zastupitel Zlínského kraje

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

three × four =