MF DNES: Kraj pošle do nemocnic přes 500 milionů korun, Zlín musí počkat

Krajská koalice v čele s KDU-ČSL sestavila první ryze vlastní rozpočet. Je schodkový a částečně snižuje velký dluh hejtmanství.

ZLÍNSKÝ KRAJ Přes půl miliardy korun dá příští rok Zlínský kraj do čtyř velkých investic, jež budou směřovat do nemocnic ve Vsetíně, Uherském Hradišti avKroměříži. Na krajskou nemocnici ve Zlíně se však překvapivě nedostalo, přesto- že nutně potřebuje budovu centrálního příjmu a novou internu.

„Dokud nebudeme mít novou koncepci rozvoje nemocnice a nenajdeme nejvhodnější umístění pro centrální příjem, tak na to pení- ze vyčleňovat nebudeme. V příštím rozpočtu už by ale být mohly,“ řekl lidovecký hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti.

Čunek před časem připustil, že centrální pavilon může vyrůst i mimo areál nemocnice, kde není dostatek prostoru. Jasno však zatím není.

Největší krajskou investicí v příš- tím roce tak bude dostavba nové interny s moderním zázemím ve Vsetínské nemocnici, kam půjde přes 240 milionů korun.

„Budou tam komfortnější mož- nosti manipulace s pacientem i léč- ba samotná. Pokoje získají vlastní sociální zařízení, přibudou vyšet- řovny, moderně vybavená jednotka intenzivní péče, ambulantní sektor,“ popsal primář interního oddě- lení ve Vsetíně Bořek Lačňák.

Na opravu plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice poputuje 200 milionů korun, změní se budova i její okolí. V Kroměříž- ské nemocnici začne přístavba budovy A a částečná modernizaci její- ho východního křídla za 80 milionů korun.

Kolem miliardy korun půjde na opravy krajských cest. S pomocí dotací z Evropské unie kraj například opraví za více než 90 milionů korun most ve Vsetíně, dále cestu ve Velkých Karlovicích nebo silnici ve Zlíně na Vršavě.

V roce 2020 může být krajský rozpočet v kladných číslech

V součtu půjde na investice 1,7 miliardy korun, což je 16 procentzcelkových výdajů a o 2,4 procenta více než loni, kdy rozpočet připravovala minulá koalice vedená ČSSD. Vět- šina peněz míří do oprav krajského majetku. „Není potřeba jiná velká investice,“ zmínil Čunek.

Podle Svobodných, kteří jsou na kraji v opozici, by ale mohlo jít do investic až 25 procent z výdajů. A klidně i na úkor dotací různým spolkům a organizacím.

„Upřednostnili bychom investice do majetku kraje, který slouží všem, před ‚dobře vyhozenými penězi‘ do programů s minimálním dopadem a maximálně vznešený- mi názvy,“ sdělil zastupitel Svobodných Tomáš Pajonk, jemuž se také nelíbí, že zhruba třetina výdajů jde na provoz kraje.

Ekonomický náměstek Jiří Sukop (ANO) označil slova o „vyšších investicích“ za obecná klišé. „Není to tak jednoduché provést. Ať mi uká- žou, kde mám peníze ubrat, ať předloží konkrétní návrh,“ vzkázal Sukop.

Podobně reagoval na kritiku týkají- cí se provozních nákladů. „Nastavil jsem to, jak nejlépe jsem dovedl,“ řekl Sukop.

Navržený rozpočet, jejž budou 18. prosince schvalovat zastupitelé, je stejně jako ty předcházející schodkový. Rozdíl mezi příjmy (zhruba 10,6 miliardy) a výdaji (zhruba 11 miliard) je 471 milionů korun a kraj ho pokryje z vlastních zdrojů. „V roce 2020 může být krajský rozpočet v kladných číslech,“ naznačil Sukop.

Slibuje také, že ve stejném roce klesnou velké dluhy kraje, které teď přesahují dvě miliardy korun, o 600 milionů. Příští rok se sníží o zhruba 140 milionů.

Opoziční ČSSD, za jejíž vlády dluhy narostly, se rozpočet nelíbí. „Před volbami strany současné koalice slibovaly, že budou šetřit a nebude se prodlužovat zadluženost, kterou nám vyčítali. I s ohledem na vyšší daňové příjmy mohlo být snížení dluhu razantnější, také schodek měl být nižší,“ podotkl zastupitel a exradní Petr Navrátil (ČSSD).

Podle něho dluh vzrostl za vlády sociální demokracie proto, že si půjčovala peníze na investice spolufinancované z Evropské unie.

Současný dluh by bylo možné splatit naráz, ale Sukop upozornil, že by to nebylo výhodné. Peníze je totiž možné použít na investice s tím, že dluh klesne postupně a později. Současná koalice se podle náměstka hejtmana navíc snaží šetřit, například zrušila investici 100 milionů korun, kterou připravili její předchůdci a týkala se úprav ubytovny Stará Tenice na Uherskohradišťsku.

„Stát by přispěl 15 procenty z nákladů a návratnost investice by byla 45 let, to se nám zdálo nevýhodné,“ přiblížil Sukop.

Zdroj: MF DNES, Zlínský kraj

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

one × five =