Týden.cz: Předseda Svobodných Pajonk: Byl už nejvyšší čas na změnu

Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk (36). V internetovém hlasování získal 233 hlasů, a ve vedení tak vystřídal bývalého předsedu strany Petra Macha (42). Pajonk v rozhovoru pro TÝDEN.CZ popsal, jaké má se stranou plány a co si myslí o povolebním vyjednávání.

O křeslo předsedy jste bojoval se čtyřmi kandidáty. Jedním z nich byl i Petr Mach, který byl v čele Svobodných od roku 2009. Čím si vysvětlujete svůj úspěch?

Jednou z příčin bude pravděpodobně to, že Petr Mach krátce po volbách uvedl, že už kandidovat nebude. Nicméně na poslední chvíli svůj názor změnil a oznámil svou kandidaturu, což členy strany zmátlo a nikdo nechápal jeho náhlé rozhodnutí. Myslím si ale, že zásadní bylo, že členové strany už chtěli nějakou výraznou změnu. V podstatě si uvědomili, že už to dál nemůže jít tím směrem jako doposud. To není v podstatě nic proti Petrovi Machovi, mohl být sebelepší, ale třetí neúspěšný výsledek voleb i po zisku mandátu v EP, to rozhodl.

Proč jste se ucházel o post předsedy strany?

Byl jsem vyzván Petrem a tím, že by on nepokračoval, a tak to dávalo smysl. Silná skupina Svobodných věří, že budu novou nadějí a zde si dovolím ocitovat trefnou větu jiného politika, kandidáta na prezidenta Mirka Topolánka – “Když můžeš, tak musíš.”

Jaké jsou vaše plány na pozvednutí strany?

Je jich mnoho. Svobodní se musí stát užitečnými, bez toho zahynou.
Svobodní chtějí nízké daně a velké občanské svobody. Vládu, která EU neuhne. V tomto máme 100 % vnitřní shodu. Já jsem členy přesvědčil a našel oporu v tom, že tato velká témata je třeba rozpracovat. Že obecné fráze nestačí a ideologie moc nikoho nezajímá.
Co je to vlastně prakticky svoboda? Jo možnost volby. Ale konkrétní. Třeba v zdravotní péči, ve formě školy či školky, jak se dostanete do práce, či jak se postaráme o seniory. Svoboda je nemuset se u všech nových nápadů prosit o svolení z ministerstva.

Lidé mají mít maximální možnost volby právě v těchto věcech, jedině tak a ne skrz parlamentní hlasování, se totiž ukáže co doopravdy chtějí. Politik neumí rozhodnout, co je pro zrovna vás osobně to nejlepší. S kým se máte dělit a jakou kulturu podpořit. Tohle má být na lidech. Svobodní musí tato témata otevírat a hledat praktické cesty, jak vrátit lidem, co největší možnost vlastní volby, protože jedině konkurence zlepší služby, nic jiného.

Má se strana připravit na zásadní změny?

Změny určitě nastanou. Zejména budu chtít po lidech ve straně, aby se zamýšleli nad konkrétními kauzami a problémy daleko víc než nad tím, jestli by chtěli nízké daně. Ty chceme všichni. My to však musíme začít prosazovat, něco pro to dělat, a nejen vykřikovat bezduchá hesla.

Co budete dělat jinak než Petr Mach?

Abych řekl pravdu, to se teprve uvidí. Myslím si, že silná stránka Petra Macha byla jeho akademická a ekonomická erudice. Já zase spoléhám na to, že umím dobře komunikovat s lidmi, spojovat je a nějakým způsobem je i vést, což je nyní něco, co budu hodně potřebovat – spojit všechny členy, přilákat nové a dostat z nich maximum, aby stranu vytáhli nahoru.

Co podle vás zavinilo volební neúspěch?

Přestali jsme se rvát. Nepřinesli nová témata, díky kterým bychom občany zaujali. Samozřejmě nechceme přinášet nové věci jenom proto, abychom byli “noví”, to nedává smysl, ale musíme přinášet nové věci v tom pohledu, ve který věříme. To znamená ve světě, který chceme. A to si myslím, že jsme rozhodně neudělali. Nicméně Svobodní neprohráli jen ve volební kampani, ti prohráli daleko dřív.

Jak to myslíte?

Ty chyby se nabalovaly a přestali jsme se už dávno věnovat konkrétním věcem. To byla naše největší chyba, kterou nyní musíme napravit.

Jaký máte názor na povolební situaci v Česku?

Je to velmi komplikovaná a těžká situace. Osobně nezávidím ani jedné ze stran Demokratického klubu a ani vlastně těm dalším, jako jsou Piráti a ČSSD.

Proč?

Protože podle mého jsou v takové zvláštní situaci. Buď do té vlády s Babišem půjdou a budou označované za největší lotry, nebo nepůjdou a ve finále dopadnou stejně. Já doufám, že se jim všem podaří situaci udržet tak, aby se nezvrtla v tom smyslu, že by došlo ke téměř nekontrolovatelné moci jednoho vůdce. To se nestane hned, ale pomalu a nenápadně pomocí drobných změn jako třeba změně jednacího řádu sněmovny, která bude postupně opozici přiškrcovat ve zdrojích i prostoru, to by nebylo dobré.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/predseda-svobodnych-pajonk-byl-uz-nejvyssi-cas-na-zmenu_455516.html

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

3 × 1 =