Svoboda slova

Žít v zemi, kde je svoboda slova, nemusí být lehké. Můžete slyšet hrozné hovadiny. Můžete slyšet věci, za které byste někomu opravdu moc rádi dali přes hubu. Můžete se setkat s neskutečným hulvátstvím, neúctou, drzostí vůči mladým, starým, ženám. Můžete se jako příslušník nějaké minoritní skupiny setkat s tím, že Vás někdo veřejně nenávidí (a každý včetně bílých mužů může být v něčem minoritou). A to je hodně nepříjemné.
To vše je „daň“ za to, že si můžete být 100 % jisti, že právě Vás nikdo nezavře za deklarovaný názor. Podotýkám, že se nebavíme o pomluvě / křivém svědectví, volání “hoří” v přeplněném kině a organizaci útoku na konkrétní osobu (pojďme sejmout tohohle žida). To není vyjádření názoru.
Vkrádá se líbivá myšlenka. Co teda zakázat propagaci jen těch skutečně nebezpečných a hloupých názorů? Má to ale několik háčků.
Kdo to určí? Ti, kteří vládnou. Jak to dopadá, můžete vidět v např. Singapuru.
  1. Slova mění svůj význam. Jazyk není jednoznačný. Symboly, které nebyly rasistické, se časem jimi mohou stát a dochází k absurdním obviněním. Dal jsi někomu 1488 EUR? Jsi nácek a do lochu s tebou!
  2. Oslabení společnosti a kritického myšlení. Musíme se naučit zvládat nesmysly, propagandu, lži ve veřejném prostoru. Zvládat na ně reagovat tak, aby v pomyslném ringu byly lživé názory poraženy pravdivými, a ne, že schválená „pravda“ vyhraje kontumačně. Taková lenivá pravda pak neobstojí trénované lži.

Ne nadarmo řekl Ron Paul: „Svobodu slova nemáme proto, abychom se bavili o počasí. Svobodu slova máme proto, aby lidi mohli říkat velmi kontroverzní věci. Pokud v tom nejsme konzistentní, neobhajujeme svobodu doopravdy.

(psáno pro TolerancePlno)
2 replies
  1. PG
    PG says:

    Pane Pajonku, já rozumím, co jste chtěl vyjádřit, a souhlasím s tím. Jenže ono to působí dost bizarně, když máte ve straně na vysokém postu zrovna Jiřího Payna. To je ten člověk, který prosadil zákon přímo namířený proti svobodě slova. Kvůli němu jsou ročně desítky lidí šikanovány a hrozí jim kriminál. Jestli chcete něco udělat pro svobodu slova, začněte před vlastním prahem a zasaďte se o zrušení lex Payne.

    Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

3 × 5 =