Příspěvky

Postoj k rasismu a sociálnímu vyloučení v ČR

Andrej Babiš v Letech, sloupek v Lidových novinách a reakce na obě události opět otevřely diskuzi o rasismu. Zde si dovolím obecně reagovat na některé otázky.

1) Existuje u nás rasismus? Ano, existuje.
2) Existuje sociální vyloučení? Zcela jistě. Je obrovským problém pro lidi, kterých se to dotýká. A lidi v jejich okolí to zrovna také nemají lehké.
3) Jsou Češi rasisti? Ne, ale někteří Češi, Romové, Číňani, Moraváci, černoši či běloši rasisti jsou.
4) Je rasismus velký problém? Ano je, ale jak pro koho. Pro některé z Romů určitě. Pro některé z majority také. Pro ty, kteří mají nad mediánový příjem a nežijí blízko romských ghett je to často problém spíše menší a stojí je to „jen peníze z daní“, ale paušalizovat to je nesmysl.
5) Dá se rasismus řešit státní pomocí? Ano řešit se to dá.Je-li ale cílem problém vyřešit, pak se nezdá se, že by to fungovalo. Spíše se zdá, že se problém díky státním zásahům zhoršuje.
6) Dá se tento problém řešit jinak? Ano dá. Státní způsob „řešení“ tohoto problému, však prakticky udusil alternativní metody, jak by se společnost s tímto mohla vypořádat. Souvisí to s dalším bodem.
7) Kdo na rasismu a sociálním vyloučení profituje? Šéfové na všech stranách problému (pachatelé dobra, náckové, Romové).
8) Kdo na rasismu nejvíce tratí? V pořadí. Pracující Romové, Romové, pracující bílí s nízkými příjmy.
9) Existuje nějaká kladná úloha státu při řešení tohoto problému? Ano, snaha o maximalizaci rovného přístupu policie a úředníků (soudců, soc. pracovníků) ke všem lidem bez rozdílu. Pozitivní i negativní diskriminace státních orgánů musí být potlačována. Tato snaha musí trvat, není to jen tak, že se to někde napíše. Toto má a musí být aktivní politika.
10) Existuje nějaké řešení celkové situace? Žádné rychle a bezbolestné řešení není. Situace se stávající politikou zhoršuje. Sociálně vyloučení lidé jsou drsně řečeno NEPŘÍNOSNÍ (a bohužel často spíše ŠKODNÍ) pro zbytek společnosti. To je zásadní problém. Dokud nebudou PŘÍNOSNÍ (což neznamená, že musí být stejní, naopak) nebo NEŠKODNÍ, tak prostě bude vždy zle.

Toť v kostce.

Podrobnosti budu doplňovat, dle požadavků, dotazů a diskuze.
Ad 1) Je to dobře? Ne není. Je to ale částečně přirozené. Lidé k rasismu tíhnou, jsme nastavení na šíření příbuzných genů a fyzická podobnost je zásadní identifikační znak. Je rasismus výhodný pro jednotlivce? Moc ne, ale občas může být. Je rasismus výhodný pro společnost? Ne, ale musí na to přijít jednotlivci sami.

Ad 5) Občas mě napadá konspirační teorie, že státní politika integrace Romů vede k zvyšování nenávisti zcela záměrně. Stát si vytváří obětní beránky a půjde-li z tlustých do tenkých, tak je pak líbivě a nechutně hodí přes palubu za účelem zvýšení popularity silné ruky. Aneb problém jsme vytvořili a teď ho za Vás vyřešíme. Takoví jsme pašáci. Záměr to asi nebude, ale viz poslední výroky politiků – jednou se jim to bude hodit.

Ad 7)
Jsou takoví lidé. Od majitelů ubytoven, po spolupracující romské šéfy, přes lidi, které baví páchat dobro, nezapomeňme na politické hnutí, která si na tom chtějí získat sympatie (například DSSS). Jako už je typické v podobných akcích, tak pěšáci aktivisté (obou stran) to myslí povětšinou dobře, dělají práci zadarmo, nebo za málo peněz v podmínkách, které nejsou moc příznivé. Dávají do toho hodně snahy a osobního úsilí. Snaha není koksovatelná a tuhle navíc zkoksují jejich šéfové lepším platem a větším politickým vlivem a sami pak se špínou ghett do kontaktu až tak nepřicházejí.

Ad 9)
Ano v USA proběhl v minulém století obrovský program, který problém vyloučení a rasismu snížil. Je však nutné si uvědomit, že velká část problémů byla způsobena předchozími STÁTNÍMI ZÁSAHY. Jim Crow laws, byly zákony, které nutily soukromé instituce být rasistické. Někteří lidé z naší levicové scény se v tomto vidí a chtěli aby z nich byli další Martin Luther Kingové, ale myslím, že rasismus v ČR má jiné kořeny a příčiny než v USA a řešení také musí být jiné.

Proč utrácím čas, energii a peníze pro Svobodné

Minulý týden jsem se vrátil z Rumunska. Na horách jsem nefotil a nešahal na elektroniku. Týdenní trek pročistí duši a dá člověku takový nadhled. Celý den se oči dívají do dálek a na další hory které za pár hodin nohy projdou. Kdo nezkusil týden jen jít a sledovat hory, nést si s sebou vše co potřebuje a každý den spát na neznámem místě, tak ať to zkusí!

Doma se bohužel politická scéna nezastavila. Zdá se, že budou předčasné volby. Je třeba zahájit přípravy a energii vrhnout tam, kde je ji třeba. Po horách je to velká změna.Proč vlastně utrácím, čas, energii a peníze snahou dostat Svobodné do pozice, kde mohou něco ovlivnit?

Svět by byl lepší, kdyby politici nebrali národ jako své ovce

Je to kombinace mnoha faktorů. Velká výzva. Zní to možná velmi pateticky, ale svět by byl lepším místem, kdyby politici nebrali národ jako své ovce. Ovce které musí být „moudře“ vedeny. Stříhány a dojeny, to vše pro jejich „dobro“.

Lidé nejsou dobytek. Mají své názory, své potřeby, své tužby. Nikdo nemá právo za ně rozhodnout, co je pro ně dobré. Nejen, že to je nemorální, ale také to nikdy nefunguje, neboť vládnoucí velmi rychle rozhodují tak, jak se to líbí jim.

Část společnosti, která aktivně pracuje, vytváří hodnoty a přináší štěstí sobě a svým blízkým je čím dále tím více utlačována těmi, kteří vytváří hodnoty žádné nebo takové, co po nich nikdo nechce.

Dokud nevrátíme do společnosti selský rozum, dokud nebudeme vytvářet to, co ostatní nebo my chceme, tak budeme dále chudnout.

To není hezká perspektiva.

Chci, aby mé děti vyrůstaly ve společnosti, kde lidé chtějí být kosmonauty, vědci, učiteli, tesaři či popeláři, ale ne v takové, kde je nejlepší perspektiva úředník (evropský či český, to je zcela fuk).

Proto se angažuji, proto budu pomáhat s přípravou a organizací kampaně Svobodných. Ne, nejsme dokonalí. Myslíme to dobře (samo o sobě tohle nestačí), jsme převážně idealisté a reprezentujeme zdravý rozum a svobodu. Je to naše forma sebeobrany, proti absurdním zákonům, nařízením a snaze mocných okrást bezmocné, díky zákonům napsaných jim na míru.