Příspěvky

Postoj k rasismu a sociálnímu vyloučení v ČR

Andrej Babiš v Letech, sloupek v Lidových novinách a reakce na obě události opět otevřely diskuzi o rasismu. Zde si dovolím obecně reagovat na některé otázky.

1) Existuje u nás rasismus? Ano, existuje.
2) Existuje sociální vyloučení? Zcela jistě. Je obrovským problém pro lidi, kterých se to dotýká. A lidi v jejich okolí to zrovna také nemají lehké.
3) Jsou Češi rasisti? Ne, ale někteří Češi, Romové, Číňani, Moraváci, černoši či běloši rasisti jsou.
4) Je rasismus velký problém? Ano je, ale jak pro koho. Pro některé z Romů určitě. Pro některé z majority také. Pro ty, kteří mají nad mediánový příjem a nežijí blízko romských ghett je to často problém spíše menší a stojí je to „jen peníze z daní“, ale paušalizovat to je nesmysl.
5) Dá se rasismus řešit státní pomocí? Ano řešit se to dá.Je-li ale cílem problém vyřešit, pak se nezdá se, že by to fungovalo. Spíše se zdá, že se problém díky státním zásahům zhoršuje.
6) Dá se tento problém řešit jinak? Ano dá. Státní způsob „řešení“ tohoto problému, však prakticky udusil alternativní metody, jak by se společnost s tímto mohla vypořádat. Souvisí to s dalším bodem.
7) Kdo na rasismu a sociálním vyloučení profituje? Šéfové na všech stranách problému (pachatelé dobra, náckové, Romové).
8) Kdo na rasismu nejvíce tratí? V pořadí. Pracující Romové, Romové, pracující bílí s nízkými příjmy.
9) Existuje nějaká kladná úloha státu při řešení tohoto problému? Ano, snaha o maximalizaci rovného přístupu policie a úředníků (soudců, soc. pracovníků) ke všem lidem bez rozdílu. Pozitivní i negativní diskriminace státních orgánů musí být potlačována. Tato snaha musí trvat, není to jen tak, že se to někde napíše. Toto má a musí být aktivní politika.
10) Existuje nějaké řešení celkové situace? Žádné rychle a bezbolestné řešení není. Situace se stávající politikou zhoršuje. Sociálně vyloučení lidé jsou drsně řečeno NEPŘÍNOSNÍ (a bohužel často spíše ŠKODNÍ) pro zbytek společnosti. To je zásadní problém. Dokud nebudou PŘÍNOSNÍ (což neznamená, že musí být stejní, naopak) nebo NEŠKODNÍ, tak prostě bude vždy zle.

Toť v kostce.

Podrobnosti budu doplňovat, dle požadavků, dotazů a diskuze.
Ad 1) Je to dobře? Ne není. Je to ale částečně přirozené. Lidé k rasismu tíhnou, jsme nastavení na šíření příbuzných genů a fyzická podobnost je zásadní identifikační znak. Je rasismus výhodný pro jednotlivce? Moc ne, ale občas může být. Je rasismus výhodný pro společnost? Ne, ale musí na to přijít jednotlivci sami.

Ad 5) Občas mě napadá konspirační teorie, že státní politika integrace Romů vede k zvyšování nenávisti zcela záměrně. Stát si vytváří obětní beránky a půjde-li z tlustých do tenkých, tak je pak líbivě a nechutně hodí přes palubu za účelem zvýšení popularity silné ruky. Aneb problém jsme vytvořili a teď ho za Vás vyřešíme. Takoví jsme pašáci. Záměr to asi nebude, ale viz poslední výroky politiků – jednou se jim to bude hodit.

Ad 7)
Jsou takoví lidé. Od majitelů ubytoven, po spolupracující romské šéfy, přes lidi, které baví páchat dobro, nezapomeňme na politické hnutí, která si na tom chtějí získat sympatie (například DSSS). Jako už je typické v podobných akcích, tak pěšáci aktivisté (obou stran) to myslí povětšinou dobře, dělají práci zadarmo, nebo za málo peněz v podmínkách, které nejsou moc příznivé. Dávají do toho hodně snahy a osobního úsilí. Snaha není koksovatelná a tuhle navíc zkoksují jejich šéfové lepším platem a větším politickým vlivem a sami pak se špínou ghett do kontaktu až tak nepřicházejí.

Ad 9)
Ano v USA proběhl v minulém století obrovský program, který problém vyloučení a rasismu snížil. Je však nutné si uvědomit, že velká část problémů byla způsobena předchozími STÁTNÍMI ZÁSAHY. Jim Crow laws, byly zákony, které nutily soukromé instituce být rasistické. Někteří lidé z naší levicové scény se v tomto vidí a chtěli aby z nich byli další Martin Luther Kingové, ale myslím, že rasismus v ČR má jiné kořeny a příčiny než v USA a řešení také musí být jiné.

“Naučme Romy rybařit”, zaznělo na krajském zasedání

Včera, tedy 18. února 2015, proběhlo ve Zlíně 15. zasedání zastupitelstva Zlínského kraje. Mimo jiné se zde projednávala také Koncepce romské integrace ve Zlínském kraji na léta 2015 – 2018. Zasedání se zúčastnil také předseda krajského sdružení Svobodných ve Zlínském kraji Jan Ištvánek, který si, vzhledem ke svému nynějšímu bydlišti v pověstném Přerově, koncepci podrobně nastudoval. Považuje ji za nesmyslnou, bez jediného náznaku cíle a řešení. Rozhodl se jí postavit čelem. Vystoupil proto před zastupiteli se svým věcným projevem, který se zasloužil o nejeden pozitivní ohlas.

„Celá koncepce je řešení pro řešení. Řešení pro dotace. V celé 60 – ti stránkové koncepci jsem nenašel jediný cíl. Já Vám řeknu, co je cíl: dostat Romy do práce! Spousta z nich pracovat chce, podejme jim pomocnou ruku. Ti lidé nemají náplň pro svůj život, nemají radost z toho, že něco udělají v práci dobře, že je šéf pochválí, nemají odpovědnost za svěřené pracovní pomůcky. A potom nám pracujícím připadají jiní. Řešením není lidem házet ryby, ale naučit je rybařit.“

Zároveň varuje, že pokud se to nezmění, za rok bude zase hůř. Chceme čekat na to, až se soužitím nebude spokojen už vůbec nikdo? Nezbývá než doufat, že jeho slova neupadnou v zapomnění a přestanou se vymýšlet nové a nové projekty, z nichž mají prospěch snad jen její autoři.

Akce

Nenalezeno

Sorry, no posts matched your criteria