Příspěvky

Vládní pomoc uprchlíkům

Má uprchlíkům pomáhat vláda? Jaké to bude mít dopady? Jaká jsou jiná řešení?

Vláda dnes jedná o pomoci uprchlíkům v oblastech s ozbrojenými konflikty, humanitárními či přírodními katastrofami. Jedná se o poslání 60 milionů korun převážně OSN. Jde o téměř symbolickou částku a její poslání či neposlání zásadně schodek státního rozpočtu neovlivní.

Přesto bych hlasoval proti. Ne proto, že by se uprchlíkům nemělo pomoci. Mělo. Ale úplně jinak. Tato akce bude totiž vnímána převážně symbolicky.

Česká vláda hospodaří s majetkem občanů České republiky. Velmi zjednodušeně řečeno je v pozici představenstva “bytového družstva”. Má se starat o svůj dům, k tomu bylo zvolena. Čeští občané totiž platí tomuto družstvu velké příspěvky. Zdaleka ne všichni v domě mají zrekonstruovanou koupelnu a krásná nová okna, jako ti v horních patrech. Někteří jsou rádi, že jim po návštěvě exekutora zbyly alespoň dveře.

Tyto a jim podobné akce pak právě takoví lidé vnímají velice špatně. Na nás zapomínáte a cizím pomáháte? Na naše postižené sbíráme vršky od plastových lahví? A nějakým “muslimákům” peníze pošlete? Ano, často jsou takové stížnosti xenofobní, rasistické. Smutné je, že přes veškerý pokrytý či nepokrytý rasismus mají vlastně v něčem pravdu.

60 miliónů korun je totiž symbol. Pro vládu je to symbol její štědrosti. Možná se na ně na mezistátních konferencích budou ostatní ministři více usmívat, případně dostanou formální poděkování. Pro mnohé z jejich “družstevníků” to však bude symbol toho, že na ně se tu kašle. Takové rozhodnutí je voda na mlýn lidem, kteří háží všechny “barbary” do jednoho pytle, a tohle pak využijí ve své propagandě. Oni jim pomáhají, chtějí je tu nasáčkovat! Dávají jim stipendia!

Myslím, že vláda by si měla uvědomovat frustraci části obyvatelstva a jednat podle toho. V této chvíli, kdy roste nejistota, je třeba lidi sjednocovat – i symbolicky.

Máme se tedy na uprchlíky vykašlat? Vůbec ne. A jak tedy uprchlíkům pomoci? Stejně jako dokázali naši občané DOBROVOLNĚ pomoci Nepálu, kde se za několik dní nasbíralo 31 miliónů korun, na pomoc zemím postiženým vlnou tsunami poslali čeští občané dobrovolně 360 miliónů korun, na pomoc Haiti se poslalo 130 miliónů. Chce-li jít vláda příkladem, ať pošle své osobní peníze.

Pak se může premiér ukázat v televizi a osobně vyzvat občany, aby uprchlíkům pomohli, protože on to považuje za důležité. Před takovou odvahou bych smekl klobouk.

 

Svobodní se zapojili do záchrany českých dětí

Svobodní uspořádali koncem minulého týdne v rámci Zlínského kraje 12 petičních akcí na podporu návratu českých dětí neprávem držených v Norsku. Lidé tak mohli svým podpisem rodině Michalákových pomoci ve všech okresních městech, tedy Zlíně, Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti a dále pak také ve Valašském Meziříčí, Otrokovicích, Holešově, Ostrožské Nové Vsi, Luhačovicích, Zádveřicích – Rakové a Zubří.

Ve Valašském Meziříčí se rozhodli petici pojmout trochu zajímavěji, aby zaujali co nejvíce občanů a kolemjdoucích. Kromě petičního stolku oslovovali lidi pomocí vlastnoručně vyrobené dopravní značky „pozor trollové“. Nechyběla ani cedule s nápisem „České děti norským trollům a čarodějnicím nenecháme!“ a norská vlajka. Podpisy zaplnily během hodiny a půl téměř celý petiční arch.

„V mém cestovním pasu je napsáno, že jeho držitel je pod ochranou České republiky. Byl bych skutečně rád, kdyby to pro pana ministra zahraničí nebyla jen prázdná fráze.“, uvedl Ing. Jan Ištvánek, předseda Zlínské krajské organizace.

Zlínskému kraji se celkově podařilo získat stovky podpisů, kterých si moc vážíme a děkujeme všem, kteří se zapojili. Pevně věříme, že jsme tímto rodině pomohli a děti se po letech vrátí tam, kam patří – k matce.