Příspěvky

ODS, KDU-ČSL a Svobodní představují společného kandidáta do senátních voleb

ODS, KDU-ČSL a Svobodní ve čtvrtek představili společného kandidáta do doplňovacích senátních voleb na Praze 9 Jana Jarolíma – starosta Prahy 9 již dvanáct let, před tím působil dvanáct let jako místostarosta. V senátu se chce hlavně zaměřit na životní prostředí, kterému se věnuje celý život, v současné době jako předseda Českého spolku pro péči o životní prostředí. Jarolím bude také usilovat o zajištění více peněz pro obce prostřednictvím změny rozpočtového určení daní.

„Obzvlášť ve dvoukolovém senátním systému je potřeba, aby se síly na pravici spojovaly a vytvářely tak aktivně hráz proti levici a oligarchům. Svobodní plně podporují Jana Jarolíma do Senátu a jsou rádi, že dokázala ODS vygenerovat tak kvalitního kandidáta,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

celý článek zde

Zbytečná hysterie

Minulý týden se ve sněmovně řešilo lyžování Andreje Babiše, bruslení Miroslava Kalouska, přestávky v jednání a snad i suši Tomia Okamury.

Nemám rád “fanouškovské” uvažování. Černobílé myšlení. My dobří, vy pitomci. Cokoli, co udělá tým Modrý, je skvělé, cokoli, co udělá tým Azurový, je špatně. Posměšky. Komentování toho, co kdo pije a jí, co si oblékl. Jako v mateřské školce. Chápu, že opozice chtěla Andreji Babišovi vrátit jeho vlastní předvolební věty, ve kterých se podivoval, jak poslanci nemakají a sám zdá se není o tolik lepší.

Neustálé útoky na Andreje Babiše na nově vzniklých serverech ale začínají nabírat hysterické podoby.

Jeden další příklad za všechny. Časopis Respekt 2015/14 – “Zlatý důl ministra Babiše. Na podpoře biopaliv není nic kontroverzního. Až na majitele Agrofertu ve vládě.” To je opět podobné tomu, o čem jsem mluvil zde. Když podporu biopaliv odsouhlasil M.Kalousek, tak to bylo v pořádku. Teď, když podporu odhlasuje Babiš, tak v už to v pořádku není. To vám dává smysl?

Návrh je z mého úhlu pohledu buď dobrý nebo špatný. Ale dobrý návrh není najednou špatný, protože ho podal komunista a špatný návrh není dobrý, protože ho podal sám otec vlasti.

Andrej Babiš a hnutí ANO dostali mandát na 4 roky. Diskutujme nad jejich kroky věcně. Ukazujme voličům dopady politiky, kterou ANO prosazuje. Protestujme, pokud jsou nebezpečné. Ale uberme na hysterii.

I v hnutí ANO jsou lidé, kteří chtěli něco v zemi zlepšit (byť se jim to zatím velmi nedaří) a ne jen bolševičtí démoni, kteří chtějí zahubit vše dobré.

Pláč a strach poražených

“Nikdy nevyruš protivníka, který se právě ničí sám.” – Napoleon Bonaparte

Přesně tato věta mě napadla, když jsem četl rozhovor s Petrem Fialou o Babišově moci.

Jak tam na mě pan Fiala působí? Říká mnoho slov. O demokracii. O rovnováze systému. Jak není fér, že někdo má moc politickou, ekonomickou i mediální. Mezi řádky tam ale říká vlastně toto: “Měli bychom to mít hezky rozděleno, aby na každého trocha moci zbyla. Pak se nějak domluvíme, zákony si pomůžeme, my tobě Andreji a ty pak zase nám. Tak jsme si to tu 20 let kouleli a jak dobře to pro nás fungovalo.” Jenže Babiš se rozhodl, že té bandě politiků se už se nedá věřit a uchopil moc sám. Divíte se lidem, že mu hlas dali? Já jen zčásti.

Častý názor jistého typu “pravicových” elitářů je, že Češi jsou hloupí a nechali se koupit za koblihu. Třesky plesky. O tom volby v roce 2013 opravdu nebyly.

Babiš volby vyhrál v relativně férovém boji. Porazil Svobodné, ODS i TOP09.  Dobře nám tak. Byl lepší, měl peníze, sehnal si podporu, měl lepší lidi, uvěřitelnou šanci a nabídl naději. Jaké měl voliče? Různé, ale žádné blbečky. Možná povrchní, možná zoufalé, možná hledající mesiáše, možná hledající sílu, která zamete se starými strukturami a byrokracií.

No a ta síla se starými strukturami zametla. Jen místo nich nasadila struktury své. Což ostatně i slibovala. Těm, kteří u lizu nejsou, je celkem jedno, kdo u lizu je. Volič vidí výkřiky poražených politiků a směje se: “Na tebe se Péťo a Mirku nedostalo, což? To je najednou křiku o záchraně demokracie.” 

Je třeba nabídnout voličům ANO něco lepšího, než pláč a strach poražených.