Příspěvky

Odvahu jako filmová hvězda?

Včera si jedna z mamutích amerických korporací přijela s ministry naší vlády popovídat o tom, kolikpak jim dá Česká republika peněz na filmových pobídkách. (Zdroj zde)

“Rádi bychom se do České republiky vrátili. Jsou zde štáby, infrastruktura, skvělá místa pro filmování, historie”, řekl zástupce Comcastu pan Richard L. Smotkin.

Začátek moc pěkný, takový medový a milý. Glum, glum.

Dále zmínil, že v posledních letech si museli vybrat Británii či Irsko a kvůli vyšším pobídkám teď točí film o heydrichiádě v Maďarsku. Maďarské pobídky navíc umožňují proplácet i honoráře filmovým hvězdám, a ty honoráře jsou prostě drahé, jak jistě chápeme. Filmová hvězda má nakladný život a holt ty milióny dolarů musí nějak vydělat. Když chceme kulturu, musíme mu ji tvrdě zaplatit.

Pan ministr nám sdělil, že “v Poslanecké sněmovně je novela zákona o audiovizi, která garantuje navýšení filmových pobídek, což je vlastně jedním z důvodů, proč filmaři přišli.” O peníze jde totiž vždy až v první řadě. Samozřejmě, že nezapomněl zmínit, jak obrovské firmy by Českou republiku poctily svým leskem. “To jsou čísla, která pro podporu české ekonomiky jsou nezanedbatelná. Tyto věci je třeba zvážit a skloubit je i v rámci legislativních úprav podpory kinematografie.”

Přijde Vám v pořádku, že ministr začne po návštěvě lobbisty z velké firmy otevřeně říkat, že úpravy jsou možné?

Nenabijeme už rovnou na dveře sněmovny ceník legislativních úprav? Nebo raději uděláme veřejnou aukci?

Mimochodem plánované změny zákona o audiovizi hezky popisuje Tomáš Grygar zde (odkaz). Zajímavé je, že nyní přibude mandatorní výdaj ve státním rozpočtu ve výši 180 miliónů korun. Pro někoho drobné, pro jiného třeba kilometry opravených okresních cest.

Na závěr si Comcast postěžoval, že našich 20 % vratek je trochu slabších, přeci jen 25 % by bylo lepší. Comcast je firma, která má příjmy kolem 16 miliard dolarů. Jak ale dříve uvedl jeden zatím nepříliš známý politik – “Peníze se vždycky hodí.”

Celý tento princip a přístup se mi velmi nelíbí. Za státem přijde velká firma – popovídá si ministry, pochválí, poprosí a pohrozí. A dostane tu pobídku, tu vratku, tu zákonnou úlevu, tu zrychlení výkupu pozemků. Je to nemorální, nesystémové a posiluje to korupční podhoubí. Transparency International zatím mlčí, přátelské popovídání si o zákonech, přeci není korupce.

Pan ministr si měl před jednáním s americkými korporacemi pustit starého dobrého Williama Wallace a Statečné srdce.

Možná by mu to dodalo odvahu bránit peníze českých daňových poplatníků a naši morálku s daleko větší vervou. Neustoupit, nepodbízet se. Česká republika totiž má co filmařům nabídnout. Máme na to nepodlézat a necpat jim jen peníze. Kdo chce naše lidi a prostory, zaplatí si je, kdo na to nemá půjde jinam.

PS: Článek Michala Kašpárka o tom jaké filmy jsou nakonec za státní peníze podpořeny najdete zde  http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/267323-miliony-pro-trosku-takhle-statni-fond-podporoval-cesky-film. Aktuální seznamy pak tady http://www.fondkinematografie.cz/filmove-pobidky/seznamy.html