Příspěvky

K zrušení televizních poplatků pro seniory

SPO říká, že by chtěla zrušit seniorům televizní poplatky:

“„Mnoho seniorů žije za pár desetikorun denně, počítají každou korunu doplatku za léky nebo potraviny. Televize je pro ně často jedinou zábavou a zdrojem informací,”
Zdroj: http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/zrusime-vsem-seniorum-televizni-poplatky-planuje-spo-20160527.html

Myslím, že zrušit televizní poplatky by se mělo i rodinám s dětmi. Ty také počítají každou korunu a navíc vychovávají budoucnost národa a každou korunu navíc mohou dát jejich vzdělání.

Dále pak by se měly zrušit televizní poplatky svobodným a bezdětným, těm se každá koruna hodí právě pro to, aby nějakou rodinu a děti mít mohly.

Svobodní a samostatně žijící lidé by také měli přestat platit poplatky za TV, je jim smutno, potřebují slyšet lidský hlas.

Poplatky televizi by měl naopak platit každý, kdo považuje ČT za dobrou televizi, může si to dovolit a chce aby ČT dále vysílala.

Ach, že by nám nakonec nejlépe vyšlo dobrovolné a tržní řešení?

Zrušit televizní poplatky kompletně pro všechny měli Svobodní v kampani v roce 2013 a stále to chceme.

PS: Obrázek jsem zvolil, protože jsem zjistil, že obrázek jak se děti dívají na televizi prostě nemám. Jednak ji doma nemáme, jednak oni raději telefon a s tím docela bojujeme 🙂

Milan Šmíd a osudná domýšlivost expertů

Debata o tom, zda máme či nemáme mít veřejnoprávní televizi, stále pokračuje. Paní Němcová soudí, že jde o pilíř demokracie, Mediální analytik Milan Šmíd v Týdeníku rozhlasu napsal velmi pěkný článek.

V něm uzavírá:

“Jenomže některé lidi nepřesvědčíte. Oni přece nejlépe vědí, že Česká televize a Český rozhlas své poslání veřejné služby neplní, nebo ho plní nedostatečně, protože ten a ten pořad se jim nelíbil, nebo byl špatný, a protože tahle či jiná zpráva byla jednostranná a nesdělila jim, co chtěli vidět a slyšet. Chtít od takových lidí nadhled, schopnost abstrahovat od jednotlivostí a zařadit svou osobní zkušenost do širšího kontextu zkušenosti jiných lidí, je něco podobného, jako žádat od příslušníka primitivního kmene, aby pochopil, že země je kulatá. Vždyť on ji přece vidí rovnou a placatou. Na vlastní oči. A všichni kolem to přece vidí stejně.”

Klasické uvažování mnohých odborníků. “Já jsem expert. Já tomu rozumím, vy ne. Já určím co je dobré. Vy to budete jen platit. Proč? Protože jsem řekl a basta. Nesouhlasíte? No jistě, primitivové. To se dalo čekat. Stejně to zaplatit musíte a to je pro Vás jedině dobře.”

Pokud se budeme k sobě takto chovat, pak by se mohli ozvat třeba pekaři. Lidé přeci vůbec nerozumí, co práce to dá udělat chléb, rozvést ho, koupit správnou mouku, držet zásoby, zjišťovat výkyvy poptávky. Také každý den chtějí něco jiného a komplikují tím produkci. Pekař by se pana Šmída neměl ráno ptát, “Co byste si přál?”, nýbrž mu rovnou sdělit – “Dostanete dvě housky, ať mi nezbudou. Bude to za 135,-” Případně krám zavřít a housky se složenkou rovnou hodit do poštovní schránky pana Šmída.

V takovém světě já žít nechci.

Myslím, že lidé by neměli platit televizní daň. Povinnost vykupovat něčí práci? Proč? Protože je dobrá? Tak to se snad prodá, nebo ne?

PS: Máte pocit, že jsem přirovnal rohlíky k televizi a to se nemá? Že je to demagogie? Pak si shlédněte tuto reklamu Českého rozhlasu a pak mi řekněte, kdo si tu s demagogií začal 😉