Příspěvky

Report: Beseda se členy v Jindřichově Hradci

Dne 11.2. 2019 proběhla beseda předsedy Svobodných v Jindřichově Hradci, a to za účasti tamních členů pobočky Svobodných. I přes menší účast jsou tyto besedy důležité z hlediska spojování jednotlivých buňek, které pro Svobodné pracují v komunální a krajské politice. Interní komunikace je záležitostí dlouhodobě opomíjenou a je potřeba tento proces nastavit lépe. Součástí zlepšení komunikace od vedení k řadovým členům jsou také besedy prováděné ve městech po celé České republice.

V rámci besedy došlo ke srovnání úspěšných a také méně úspěšných států, včetně jejich hospodářské politiky. Státy, které výrazně deregulovaly a nechaly své občany svobodně podnikat, obchodovat a také cestovat, jsou na tom v historickém srovnání lépe než ty, které naopak utahují šrouby a razí direktivní politiku tvrdých regulací. Úspěšná cesta Nového Zélandu, Švédska, nebo i Botswany může být inspirací i pro Českou republiku. Naopak je potřeba se vyvarovat chyb, které učinila Zimbwabwe a které stále ještě do dnes činí Řecko a Venezuela.

Z besedy vznikl také záznam.

Fotografie:

Představení na začátku besedy

Do sálu restaurace dorazilo zhruba 10 členů  Svobodných z tamní pobočky

Klíčové pilíře úspěšného řízení státu

 

Všem zúčastněným děkuji za jejich čas a doufám, že se co nejdříve opět uvidíme.

Tomáš Pajonk

předseda Svobodných, zastupitel Zlínského kraje

„Proč si toho nikdo nevšiml?“ ptala se královna. Ekonom Kohout ve Zlíně odpověděl.

Z historie známe různé citáty králů a královen, ať už jde o pravdivé nebo smyšlené. Nejznámější je asi výrok popravené královny Francie: „když nemají chléb, ať jedí koláče“! /samozřejmě smyšlený jakobínskou propagandou tehdejší doby/ Historie se neustále opakuje a o tom ve středu 4. února přesvědčil ekonom Pavel Kohout na debatě ve zlínském clubu LOFT nejednoho posluchače. Kohout zavítal do Zlína na pozvání místopředsedy Svobodných Tomáše Pajonka a představil zde svou novou knihu „Ďáblův slovník ekonomie a financí“!

První část byla věnována představení jeho právě vydané knihy a autogramiádě, kde měli zájemci mimo jiné možnost osobně si s autorem popovídat. Motto knihy je: “Naučte člověka rybařit a bude mít co jíst do konce života. Dejte člověku rybu, kterou ulovil někdo jiný, a bude vás volit.” Zájem o publikaci byl obrovský.

Ve stejném duchu jako je psána kniha se nesla i celá beseda. Pavel Kohout dokázal, že o ekonomii umí mluvit vtipně a bez zbytečných kudrlinek. Diváci se bavili a někdy byli doslova v transu z informací, které na ně Kohout sypal. Dozvěděli se věci, které se dají využít v reálném životě, např. jak efektivně spořit na důchod, ale také to, že manželství je smlouva mezi třemi subjekty.

Ve druhé části proběhla živá diskuze, kterou moderoval místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk, a kde Kohout na příkladech z historie předvedl co je to ten tzv. Ďábel v detailu. Takto objasnil divákům některé ekonomické události minulých let. Příkladem je situace, kdy se britská královna Alžběta II. ptala ekonomů během své návštěvy na London School of Economics v listopadu 2008: „Proč si toho nikdo nevšiml?“ Když má Británie na 15 tisíc významných ekonomů. Myslela samozřejmě přicházející krizi. Odpovědí jí bylo: „Protože v každé fázi krize se někdo spoléhal na někoho jiného a každý myslel, že ostatní jednají správně.“ (Profesor Luis Garicano, ředitel výzkumu na LSE)

Ačkoli profesoři z LSE sepsali královnině návštěvě mnohem rozsáhlejší odpověď, okamžitá reakce profesora Garicana byla možná tou nejlepší. Velmi dobře totiž ilustruje nebezpečí skupinové myšlení (groupthinku) a stádního chování, což byl hlavní důvod vzniku krize.

Posluchači tak byli nadšeni. O dotazy nebyla nouze. Kdyby panu Kohoutovi nejel vlak, pravděpodobně by odpovídal ještě dlouho.

Věříme, že se Vám beseda líbila a už nyní pro Vás připravujeme další akce. Budeme se na Vás těšit!

Zde naleznete videozáznam z akce: https://www.youtube.com/watch?v=Shy9XAE42BM

_MG_4176_MG_4230_MG_4200