Příspěvky

Svobodní: Pane Babiši, ukažte se

Vážený pane premiére Babiši

dnes byla jmenována vaše vláda a Svobodní jsou na její kroky velmi zvědaví. Dlouhé roky jste říkal, že je vše špatně a že vy byste to uměl dělat jinak a lépe. Dosud jste tvrdil, že lépe to moc nejde, protože „Sobotka a Kalúsek a kampaň“.

Ode dneška máte jedinečnou příležitost a my říkáme, tak se ukažte. Sestavil jste si vládu čistě podle sebe, takže vás nebude brzdit žádný koaliční partner.

Sestavil jste si vládu bez dohodnuté podpory ve Sněmovně, říkáte jí vláda odborníků. Podle Svobodných je tedy i bez jasného politického směrování, což jste si vždy přál.

Sestavil jste vládu, se kterou konečně můžete stát řídit jako firmu.

Tak nás přesvědčte, že s takovou vládou bez důvěry chcete konat v zájmu obyvatel této země, pro větší svobodu a menší státní dohled nad životy lidí. Dosud jste prokazoval jako vicepremiér a ministr financí opak a prospěch z vaší politiky měly vaše firmy.

Svobodní budou postupně zveřejňovat kroky, které by od jednotlivých členů vlády čekali a které by byly ku prospěchu země. Zda se jich skutečně dočkáme my i veřejnost, je na vás, pane Babiši.

Republikové předsednictvo Svobodných, 13. 12. 2017

Oikofobní moralisté

Pan Kundra (RESPEKT) se přihlásil ke kolektivní národní vině.
1) Nechápu, jak si pak lidé s tímto postojem, mohou do úst brát “liberální demokracii”. Odpor vůči kolektivní vině a navíc historické vině je jedním z pilířů právního státu.
2) Je tedy podle něj v pořádku kolektivně soudit i jiné národy / etnika, nebo se to týká jen Čechů a Němců za druhé světové války?
3) Prasečák v letech se dal řešit jinak, sbírkou, malým pomníkem – takto zvítězili moralisté za cizí peníze a skutečné morálky ubylo a přibude zbytečné nenávisti.

Vládní pomoc uprchlíkům

Má uprchlíkům pomáhat vláda? Jaké to bude mít dopady? Jaká jsou jiná řešení?

Vláda dnes jedná o pomoci uprchlíkům v oblastech s ozbrojenými konflikty, humanitárními či přírodními katastrofami. Jedná se o poslání 60 milionů korun převážně OSN. Jde o téměř symbolickou částku a její poslání či neposlání zásadně schodek státního rozpočtu neovlivní.

Přesto bych hlasoval proti. Ne proto, že by se uprchlíkům nemělo pomoci. Mělo. Ale úplně jinak. Tato akce bude totiž vnímána převážně symbolicky.

Česká vláda hospodaří s majetkem občanů České republiky. Velmi zjednodušeně řečeno je v pozici představenstva “bytového družstva”. Má se starat o svůj dům, k tomu bylo zvolena. Čeští občané totiž platí tomuto družstvu velké příspěvky. Zdaleka ne všichni v domě mají zrekonstruovanou koupelnu a krásná nová okna, jako ti v horních patrech. Někteří jsou rádi, že jim po návštěvě exekutora zbyly alespoň dveře.

Tyto a jim podobné akce pak právě takoví lidé vnímají velice špatně. Na nás zapomínáte a cizím pomáháte? Na naše postižené sbíráme vršky od plastových lahví? A nějakým “muslimákům” peníze pošlete? Ano, často jsou takové stížnosti xenofobní, rasistické. Smutné je, že přes veškerý pokrytý či nepokrytý rasismus mají vlastně v něčem pravdu.

60 miliónů korun je totiž symbol. Pro vládu je to symbol její štědrosti. Možná se na ně na mezistátních konferencích budou ostatní ministři více usmívat, případně dostanou formální poděkování. Pro mnohé z jejich “družstevníků” to však bude symbol toho, že na ně se tu kašle. Takové rozhodnutí je voda na mlýn lidem, kteří háží všechny “barbary” do jednoho pytle, a tohle pak využijí ve své propagandě. Oni jim pomáhají, chtějí je tu nasáčkovat! Dávají jim stipendia!

Myslím, že vláda by si měla uvědomovat frustraci části obyvatelstva a jednat podle toho. V této chvíli, kdy roste nejistota, je třeba lidi sjednocovat – i symbolicky.

Máme se tedy na uprchlíky vykašlat? Vůbec ne. A jak tedy uprchlíkům pomoci? Stejně jako dokázali naši občané DOBROVOLNĚ pomoci Nepálu, kde se za několik dní nasbíralo 31 miliónů korun, na pomoc zemím postiženým vlnou tsunami poslali čeští občané dobrovolně 360 miliónů korun, na pomoc Haiti se poslalo 130 miliónů. Chce-li jít vláda příkladem, ať pošle své osobní peníze.

Pak se může premiér ukázat v televizi a osobně vyzvat občany, aby uprchlíkům pomohli, protože on to považuje za důležité. Před takovou odvahou bych smekl klobouk.

 

Dobrá zpráva! Plavba povolena!

“Zatímco na celém světě s výjimkou Jižní Koreje jsou lodě s motorem běžně používány jako standardní dopravní prostředek, prostředek k obživě a na posledním místě předmětem zábavy, v České republice to bylo od roku 1972 do 15. dubna 2015 zakázáno.” Píše Irena Válová z České Justice.

To potvrzuji. Žil jsem v Londýně na lodi 3 roky. Ilustrační foto ukazuje naši snídani na Temži. S komunitou loďařů tedy mám určité zkušenosti. V Anglii dost lidí používá tzv. “narrow boats”. Buď s nimi putuje po celé zemi, nebo někde trvaleji přebývají a fungují jako naši chalupáři v zahrádkářských koloniích. Často jsou to lidé na penzi, ale i lidé zaměstnaní v různých odvětvích, kterým řeka či plavební kanál vyhovuje.

Naše vláda nyní překvapivě učinila liberální krok a ukončila na vodách normalizaci. Jsem rád, že jeden z komunistických zákazů skončil.

Pravda 25 let po Sametové revoluci a za nevole hejtmanů.

Ale padl 🙂

Kamarádi od kasy, oba stejní kraďasi

babis-vs-kalousek_20142506_dsc_6740_1_resize-1404050241-76640cb8_660x371

Jeden za 18, druhý za 20 bez dvou. Takto bych komentoval mediální výměnu mezi dvěma ministry financí — tím současným, Andrejem Babišem, a tím předminulým, Miroslavem Kalouskem.

Kalousek ze své opoziční pozice kritizuje záměr vlády prodloužit daňové zvýhodnění pro výrobce biopaliv první generace.

“Evropská komise dospěla k závěru, že využívání biopaliv první generace a jejich daňové zvýhodnění je slepá cesta. Všechny členské státy musí tyto programy podpory biopaliv první generace ukončit do roku 2020. Některé to dělají či udělají dříve, jiné právě do roku 2020,” řekl Kalousek Právu.

Babiš reaguje a v čemsi to připomíná jeho dřívější tvrzení, že registrační pokladny nebudou živnostníky nic stát, protože si je prostě dají do nákladů. Následující citace je podobně absurdní:

„Co se týče společností Agrofertu, které příměsi do biopaliv vyrábějí, tak těm opravdu nezáleží na tom, aby tento zákon sněmovnou prošel. Když totiž sněmovna daňové zvýhodnění biopaliv nepodpoří, budou se příměsi do biopaliv vyrábět ve stejném objemu dál a o to více přimíchávat do běžné nafty a do benzínu tak, abychom splnili podmínky EU na snížení emisí v dopravě.

Všichni motoristé, kteří dnes tankují zlevněná biopaliva u čerpacích stanic, budou mít ale v případě nepřijetí novely smůlu. A jediným efektem pro ostatní motoristy bude zdražení běžného benzínu a nafty.“

Je to přece právě zákon o přimíchávání biopaliv první generace, který Babiš před pěti lety prolobboval a jehož platnost nyní jeho vláda plánuje prodloužit na nejdelší možnou dobu, který nás nutí přimíchávat tyto příměsi do paliv. Některé benzinky si dokonce udělaly byznys z prodeje čisté nafty (sic!) Je skutečně hospodárné uměle zdražovat všem paliva o cca 500 Kč/ročně na hlavu kvůli pofidérní hrozbě evropských sankcí? Bez této povinnosti by po uměle zdražených palivech nebyla poptávka a Agrofertu by se tak nemohlo vyplatit nadále vyrábět příměsi ve stejném objemu. Nevím, zda se Babiš domnívá, že jeho slovům voliči uvěří. Pokud ano, zcela průhledně kalkuluje s lidskou hloupostí. A to se mu nakonec vymstí.

V jedné věci má přesto Babiš pravdu. Miroslav Kalousek jako nezařazený poslanec skutečně pro Babišem prolobovaný zákon 27. května 2010 hlasoval (a podívejte, kdo s ním) a zákon byl sněmovnou přes protesty tehdy rok staré strany Svobodných schválen. Kalousek nyní považuje proces schvalování novely Babišová zákona za “velký test pro naši demokracii”. Nepřekvapuje mne to.

Náš současný stát je totiž systém, pomocí kterého žijí jedni na úkor druhých a není proto nezvyklé, když se v něm politici sejdou jednou jako komplicové v legalizované loupeži a jindy jako nesmiřitelní soupeři.

Více o biopalivech třeba zde. http://www.kverulant.org/bioomyl.html

 

Tomáš Pajonk o Babišovi, ČSSD, Zemanovi i Ukrajině

Andrej Babiš hájí stát a naplňuje státní kasu, ale ze hry se mu vytratil člověk. Dát mu moc kdykoliv se podívat co a za kolik se prodává, je šílené. Babiš ani Bohuslav Sobotka nechtějí, aby si lidé vybírali práci, tvrdí místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Česká republika podle něj potřebuje do politiky někoho, jako byl Ronald Reagan, který kopne do dveří a řekne: Stačilo! Nikoliv udržovatele Andreje Babiše.

Na sociální síti jste potvrdil, že podepíšete petici proti politice Andreje Babiše. Proč?

Pokud vím, přesný text petice není zatím znám. Ale například petici proti registračním pokladnám jsme mu předali už minulý rok. Hlavní důvod je znám již dlouho. Zjednodušeně: proč nesouhlasíme s politikou Andreje Babiše je, že Andrej Babiš místo aby myslel na občana, tak myslí na stát a uvažuje, jak naplnit státní kasu. Ze hry se vytratil člověk jako jedinec. Uvažuje jako manažer firmy, ale Svobodní vždy hájili a hájí individuální svobodu lidí.Co se týká registračních pokladen, znamenají dát jednomu člověku ve státě moc kdykoliv se podívat, zkontrolovat co a za kolik se prodává a v jakém množství. Ať se všichni podnikatelé a lidé zamyslí. To je nejenom šílené, ale takovou cestou mu umožní zvětšit impérium.

Bohuslav Sobotka na sjezdu sociálních demokratů uvedl, že je Andrej Babiš v neustálém střetu zájmů a jeho kumulace ekonomické, politické a mediální moci nemá u nás od roku 1989 obdoby. Domníváte se, že si to teprve teď uvědomil, nebo s tím teď hodlá něco dělat?

Řekl bych, že může jít o politický ping-pong. Sobotka si spíše upevňuje pozici ve straně. Šlo mu o sjezd, ne o politiku státu, ale zalíbit se straníkům. Na druhou stranu je zajímavé, že ČSSD de facto ze svého programu splnila více věcí, než hnutí ANO. Sice působí jako mocný, ale otázkou zůstává, jestli tomu tak je skutečně. Andrej Babiš je mocný koncentrací moci. Je otázka, zda je schopen plány realizovat a shodnout se s koalicí.

Bohuslav Sobotka to dříve neviděl? Myslíte si, že se ČSSD postaví proti koaličnímu partnerovi?

Očekávám útok spíše ze strany hnutí ANO vůči ČSSD, než naopak. Sociální demokracie plní z programu víc – je spíše středolevicový, takže ČSSD je spokojená. Chtěl bych v této souvislosti vypíchnout jednu věc, kterou Sobotka zmínil na sjezdu. Hodlají přilákat investory, vytvořit spoustu nových pracovních míst. V tom si s Babišem rozumějí. Ani Sobotka, ani Babiš nechtějí, aby občan, český člověk byl natolik bohatý, aby se sám stal investorem. Vyhovuje jim pachtovat se se zahraničím s oligarchistickým kapitálem, který je jejich kamarád.

My musíme z lidí udělat investory. Aby se z výplat obyčejných pracujících dalo koupit kousek bohatství. Jenže tady bude výsledkem, že nás cizí firmy zase koupí. V tom si rozumějí – přilákat investory, které postaví montovny a nabídnout levně placenou práci. Jenže to lidem nepomůže být nezávislí a nedovolí jim to ani mít se tak dobře, aby si občas mohli dovolit práci změnit. Babiš a Sobotka nechtějí, aby si lidé vybírali práci.

Jak hodnotíte Babišovo konání ve funkci ministra financí?

Stav českých financí a přebujelost ve státní správě potřebuje Reagana. Člověka, který přijde, kopne do dveří a řekne: stačilo! Babiš není Reagan, on má jiný cíl. Chce vládnout dobře navenek a nechává si radit od spousty odborníků. Ale radí mu byrokrati, neradí mu normální člověk. My nepotřebujeme dalšího udržovatele, ale člověka, který zbytečné výdaje státu ukončí. Babiš na to nemá a nechce mít.

Státní správa roste, některá ministerstva mají až třikrát více náměstků – devět, osm, sedm – co si o tom myslíte? Buduje si tím Babiš vliv kvůli platnosti zákona, kterým se z těchto lidí stánou státní zaměstnanci, jak tvrdí jeho oponenti?

Ani Andrej Babiš nechápe, jak je úřednická hydra byrokracie silná a jak mu ona sama nakonec zlomí vaz. Asi ani nedomyslel, že pokud tyto lidi ve funkci zabetonuje, nikdy už je nebude moci nikdo vyhodit, ani on sám. Babiš je třeba v rámci lokálního vítězství vyhodí, ale otevřel tím Pandořinu skříňku byrokracie, se kterou neudělá nic už ani on. Nepotřebujeme udržovače, ale Reagana.

Co říkáte tomu, že ČSSD nepozvala prezidenta Miloše Zemana na svůj sjezd?

To symbolizuje v mých očích jednu věc, kterou zmínil Jiří Dientsbier. ČSSD se musí orientovat na pražskou a brněnskou kavárnu. Zjednodušeně: sociální demokracie se snaží zformovat do strany nové levice lidskoprávní a Zeman je ze staré levice, která alespoň trochu myslela na pracující. Dá se to dokázat na jedné věci. Každý zaměstnavatel a dělník si uvědomuje, jak vysoké jsou daně z výplat za práci. ČSSD si dříve hrála na ochranu pracujících, která jim nehodlá na daně sahat. Teď jí nevadí, že dělník platí padesát procent ze mzdy. To je v pořádku, protože řeší, jestli má management Škodovky dost žen. Zeman by jim to omlátil o hlavu a to nechtějí slyšet. Zeman je zástupcem staré, dělnické ČSSD, Sobotka zástupcem nové ČSSD. Je uprostřed bojovníků, dotačních agentur a lidí, kteří chtějí, aby systém fungoval jako nyní.

Stále se diskutuje o registračních pokladnách, jaký je váš názor? Odborníci tvrdí, že už nyní není možné termín příštího roku stihnou a navíc, že by byl potřeba systém jako v NASA, aby dokázal zpracovat i pár tisíc plateb za sekundu. Je nás totiž více, než Chorvatů. A jaké okamžité dopady na lidi budou mít?

Tým, který má začít budovat celý systém, ještě neexistuje. Ministerstvo financí se totiž rozhodlo obejít výběrové řízení, aby nemuselo nacházet firmu. V rámci ministerstva založí kompletně novou divizi úřadu, která se stane součástí státu. Nemá žádnou historii, nebudou v ní sedět IT manažeři a hromadu programátorů budou muset najmout. I Babiš už přiznal, že začátek roku 2016 je nereálný, otázka je, zda k tomu dojde v roce 2017. Nevím, jestli to není jen diletanství, nebo taktika odpoutat pozornost od něčeho důležitějšího, jako je zabetonovávání úředníků nebo registrační pokladny.

Konkrétní dopady budou mít pokladny pro hodně lidí. Hlavně pro živnostníky, kteří jsou rádi, že vše na konci dne naťukají do programu. Teď budou ještě řešit instalaci programu na tabletu, telefonu a podobně. Zkomplikují jim život a svět. Místo, aby normálně prodávali potraviny, budou řešit další věci navíc. Všem to přijde hrozně jednoduché, ale ať se nad tím čtenáři zkusí zamyslet. Jak rádi přijímají nový program v zaměstnání. Je třeba je zaškolit, pak instalovat pátou, šestou verzi, updatovat a řešit padesát podobných věcí.

Nedokážu si například představit 150 registračních pokladen na jarmarku a zároveň internetové připojení uprostřed města pro každou z nich.

Půjdou metodou nejdříve všechny vystrašíme. Pak řekneme, že budeme hodní a budou platit jen tihle. A postupně budou utahovat šrouby. V první vlně třeba nepostihnou stánkaře, pak vystoupí Babiš v televizi, jak jsou ti trhovci hrozní, protože nemají pokladny.

Svobodní dlouhodobě prosazují snížení daní. Bude současná vláda daně snižovat, nebo zvyšovat? Nebo půjdou dolů leda, když se Svobodní dostanou k moci?

Daně se u nás sníží, ale jak pro koho. Sobotka a Babiš chtějí přilákat investory. Jakmile začnou zjišťovat, že ekonomika stagnuje, zmírní daně velkým firmám. Ony nenakoupí od malých, českých firem, které postupně zkrachují. Malým firmám budou daně zvyšovat nepřímo – kontrolami, pokutami. Finančí úřad čím dál více vyhrožuje a bere jim čas. U nás budou daně stejné, ale lidé se budou bát cokoliv dělat, což je opak toho, jak by společnost mohla zbohatnout.

Svobodní nejsou jediní, kdo by chtěl snížit daně a v tomto směru najdeme shodu s jinými stranami, hnutími i organizacemi. Svobodné teď trápí, jak dlouho tento fenomén nepolitické politky bude trvat. Vždyť my vlastně nevíme, jestli sníží daně. Andrej Babiš sliboval, že je nezvýší, ale zvyšují poplatky kolem. Další otázkou bude, co přijde po něm. Doufám, že my.

Bohuslav Sobotka také zmínil, že na kumulaci moci český zákon nepamatuje. Měl by vliv nějak omezovat zákon?

Více, než zákon, pomůže kolektivní vědomí lidí, kteří se poučí z toho, co se stane a dají si pozor. Takovou kombinaci žádný zákon neošetří. Například zákon o koncesionářských poplatcích. U nás uzákoněná veřejnoprávní média dělají program, aby se líbil politikům. V radě České televize sedí lidé volení parlamentem. K čemu je tedy zákon, který chrání objektivitu médií? Podobné to bude i s jiným zákonem, vždy se najdou lidé, kteří budou nad ním. Dokázali bychom vysvětlit zákon o kumulaci moci? Dokážeme jeho znění definovat? Pokud ho nedokážeme vysvětlit ani paní na trhu, když jsou zákony tak složité, tak jsou k ničemu.

Lidé si to uvědomí, oni nejsou hloupí. Nesouhlasím s názorem elitářských gardů, že lidé jsou hloupí a my jim musíme vládnout. Pracující člověk je stejně chytrý jako politik a někdy i chytřejší. Ale uvědomují si to až za chvíli, protože zatímco politici přemýšlí, člověk chodí do práce, vyzvedne děti a večer má hodinu pro sebe. Tu neobětuje studování, co připravil Andrej Babiš, ale třeba si zapne televizi. Jednou si uvědomí, že sliboval, jak bude líp. Ale ono je stejně, nebo hůř. A potom začnou přemýšlet.

Mělo by Řecko opustit eurozónu, devalvovat měnu a vrátit se k drachmě?

Bude to velice rozumné. Pokud to udělá. Řecko může být vychytralé, Ale pro řeckou vládu je lepší politický tlak na Evropskou unii, aby je buď skutečně pustila ven, nebo nastavila pro Řecko výhodné podmínky. Hrají dobrou hru.

Mezinárodní měnový fond půjčil Ukrajině pět miliard dolarů a v dalších letech přijde celkem 40 miliard dolarů. Někteří ekonomové tvrdí, že to zabrání samostatnosti Ukrajiny a MMF je bude řídit, protože drží v ruce jejich dluhy. Co si o tom myslíte?

Určitě je to pomoc pro ukrajinskou vládu a lidé v ní se udrží u moci o dost déle. Za peníze nakoupí zbraně, ale i popularitu. Jestli to pomůže za deset let ukrajinskému občanovi? Nepomůže, jen to prodlouží krizi, kterou mají. Moc bych ukrajinským lidem přál, aby nebyli v této situaci. Ale řešení není takové, že nakoupíme hrozně moc zbraní a oni budou dalších tři sta dvacet let válčit.