Příspěvky

O 65 tisíc hlasů méně. Musíme si říct, jestli nám stojí za to pokračovat.

Před pěti lety je ve volbách do europarlamentu volilo téměř 80 tisíc lidí a získali jedno křeslo, v roce 2017 ve volbách do Parlamentu sice neuspěli, voličů ale měli jen o pár stovek méně. O víkendu Svobodní v koalici s Liberlandem a Radostným Českem s 15,5 tisíce hlasů zažili debakl. „Šanci, kterou jsme v roce 2014 dostali, jsme nevyužili a udělali jsme spoustu chyb. A za chyby se platí,“ hodnotí výsledek předseda strany Tomáš Pajonk.

Dříve byli Svobodní úspěšnější. V předchozích volbách do europarlamentu i do sněmovny vás volilo téměř 80 tisíc lidé. Teď jste dostali 15,5 tisíce hlasů. Jak to hodnotíte? Myslíte, že jste přišli o svoji voličskou základnu?
Tak to je zcela evidentní. Hodnotím to velice špatně, je to pro nás velká porážka. Není to samozřejmě dobře. To je evidentní. Příčiny bych teď vymýšlel a vařil z vody, kdybych řekl, že je všechny znám. Ale vedení mělo poměrně krátký čas na přípravu kampaně i samotnou realizaci. A v podstatě jsme nějakým způsobem zariskovali, udělali jsme to trošku kontroverzně a nevyšlo to.

Spojili jste se se spolkem Radostné Česko, jehož největší program obecně byl boj proti EET, a Liberlandem. Byla to podle vás dobrá volba? Nemyslíte, že pro část vašich dřívějších voličů to byl důvod, proč vás nevolili?
Myslím, že to mohlo být pro některé zmatené. A osobně si myslím, že jsme vlastně nebyli ani na jedné straně barikády. Nebyli jsme ani na straně tvrdě protievropské z národoveckého spektra, kde bylo třeba SPD nebo i ANO, které hrály hru Česko proti Bruselu. A současně jsme ani nehráli tu hru, že jsme proevropští a je třeba víc Evropy.

Zkoušeli jsme vysvětlit ekonomické náklady Evropské unie, to byl náš hlavní leitmotiv. To jsme netrefili, nálada ve společnosti je prostě jiná. A hlavně si myslím, že byl problém i s tím, že jsme změnili název kandidátky. Mysleli jsme, že to bude zajímavé, ale tak se o nás většina lidí ani nedozvěděla a tipnul bych si, že měli problém i tu stranu najít na volebním lístku (koalice kandidovala pod názvem Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení, pozn. red.).

Hrálo roli, že z vedení odešel Petr Mach, který byl výraznou postavou a tváří strany, kterou si voliči se Svobodnými spojovali?
Petr Mach vyhrál primárky, počítalo se s tím, že bude kandidovat do Evropského parlamentu a 15. 12. nám řekl, že kandidovat nebude. Takže od té doby jsme začali řešit, co s tím, a to už bylo v podstatě pozdě. Bylo to samozřejmě jeho rozhodnutí, ale vždy za to může vedení, to není výmluva na něj.

Myslím, že lidé v tvrdém jádru Svobodných, přestože věděli, že to bude špatné, do toho dali hodně energie a snažili se ty myšlenky do veřejného prostoru dostat. Lidi, kteří na té kampani pracovali, si zaslouží veškerý můj dík, a samozřejmě pozice, ve které byli, byla špatná. A zodpovědnost za to nese vedení.

Je na to asi brzo, ale co se bude se stranou dále dít s ohledem na výsledek?
Tak, jak to vidím nyní já, dělat si naděje, že se můžeme dostat do národních voleb, to je obrovská iluze. Na to teď nemáme lidi ani zdroje. Budeme se muset sejít jako Svobodní a říct si, jestli nám to stojí za to pokračovat dál a jestli členové chtějí hájit myšlenky svobody, jak jsme si je definovali, anebo ne.

Zcela otevřeně velká část lidí bude určitě uvažovat o tom, že jim něco naslibuje Václav Klaus, a půjdou zkusit štěstí třeba jinde. Ale ta libertariánská část Svobodných toto určitě nechce, akorát si teď vlastně uvědomila, že to bude běh na strašně dlouhou trať. Protože se potřebují získat osobnosti, potřebují se získat lidi. V podstatě musí vyrůst nová strana. My jsme tu šanci, kterou jsme v roce 2014 dostali, bohužel nevyužili a udělali jsme spoustu chyb a za chyby se platí.

Jaké chyby máte na mysli?
Spíše vnitřní chyby, že se Svobodní soustředili daleko více na vnitřní diskuse a boje, než aby oslovovali lidi venku. Ono je to dané i charakterem politiky, kterou chceme dělat. My nechceme prosadit více peněz zvířátkům. Kdybychom to chtěli, tak je to jasnější cíl. My chceme, aby toho stát dělal méně. A u toho se lidé více hádají, co by měla být ta první věc, kterou by neměl dělat. Zatímco v jiných stranách si řeknou, že chtějí řešit dvojí kvalitu potravin, udělají zákon. My neříkáme lidem, když nás zvolíte, tak dostanete všichni stokorunu na brýle, když to přeženu. Ale jak říkám, můžeme si za to sami.

 

 

Zdroj

Zahájení kampaně

Tímto projevem na náměstí Republiky jsem zahajoval naší kampaň do Evropského parlamentu.

Shrnuji v něm, proč volit číslo 25 – Svobodné a Radostné Česko.

Svět nezachráníte – ale pomůžete lidem, kteří to myslí se svobodou tak vážně, že do toho dávají mnohem více než si sami mohou dovolit. Jde jim o věc až tak moc, že

Ti z Vás, co sledujete naši práci na místních úrovních – v kraji, v obcích a vidí, že ji děláme dobře – zvažte hlas pro nás – v Eurovolbách je Váš hlas daleko více vyjádřením podpory určitému směru a lidem, než reálný politický dopad na to co se v EU stane o tom totiž EP tolik ani nerozhoduje.

Ano, můžete se bát o hlas ztracený, ale právě v těchto volbách je možné volit s klidnou myslí srdcem a ne takticky.

Udělejte si radost a volte Svobodné!

Odneseme prezidentovi účet za pobyt Česka v EU

V den 15. výročí vstupu ČR do EU donesou Svobodní prezidentovi Miloši Zemanovi účet za pobyt Česka v EU. Průvodem na Pražský hrad poukáží na to, že skutečné náklady na členství v Unii jsou vyšší, než se obvykle uvádí. „Prezidentovi republiky předáme účtenku na minus 1,7 bilionu Kč a dopis, který vysvětlí, jak jsme k číslům došli. Startujeme tím kampaň Přestaňte zavírat oči, se kterou oslovíme i další představitele českého státu,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Průvod Prahou nesoucí název „Vyúčtování 15 let členství v EU“ začne ve středu 1. května ve 13 hodin na náměstí Republiky, kde budou mít Svobodní stánek. V rámci půlhodinového bloku projevů promluví lídr koaliční kandidátky a prezident Svobodné republiky Liberland Vít Jedlička, dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk a další kandidáti do Evropského parlamentu. Průvod se poté pěšky, trasou přes Staroměstské náměstí, Mánesův most, Malostranské náměstí a Nerudovu ulici, přesune na Pražský hrad, kde bude symbolicky vystavena velkoformátová kopie účtenky shrnující finanční bilanci českého členství v Evropské unii. Pro lidi je připravena tisícovka účtenek v klasickém formátu. Zajištěno je také bílé víno v kelímcích se sloganem „Nalijeme vám čistého vína o EU.“

Hlavní myšlenkou celé akce je poukázání na fakt, že po započtení nepřímých nákladů spojených se zaváděním evropských regulací je ČR v mínusu zhruba 1,7 bilionu českých korun. To vychází na zhruba 163 tisíc Kč na každého občana ČR. „Z Unie prý dostáváme víc, než kolik přispíváme. Nám však přijde fér započítat také nepřímé náklady 4 % HDP způsobené evropskými regulacemi. Jen tyto nepřímé náklady převyšují příjmy z EU o více než bilion korun,” vysvětluje lídr Svobodných do eurovoleb Vít Jedlička. „Vycházíme z odhadu Evropské komise z roku 2007, že náklady na implementaci evropských regulací činí zhruba 4 % HDP. Obáváme se, že vzhledem k enormnímu objemu norem, které od té doby vznikly, může být tato zátěž pro ekonomiku ještě vyšší,“ komentuje původ použitých čísel Vít Jedlička.

„Zvětšeninu účtenky neseme k úřadu prezidenta republiky, tedy nejvyššího ústavního činitele této země, protože jsme přesvědčení, že je potřeba přestat zavírat před těmito čísly oči,“ vysvětlil motivaci průvodu předseda Svobodných Tomáš Pajonk. „Nejpozději v roce 2024 se máme stát čistými plátci do rozpočtu EU a naše finanční bilance v rámci EU se posune do čistého mínusu. Kandidujeme s programem na zásadní reformu EU. Pokud k reformě nedojde, Svobodní navrhují z EU přestoupit do Sdružení volného obchodu EFTA,“ doplňuje Pajonk.

Koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B,“ dodává Vít Jedlička. Volební program je zveřejněný a vysvětlený na webu www.odejdemebezplaceni.cz. Základním cílem je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil, kapitálu a osob. Hlavních 5 bodů obsahuje:

• zrušení povinnosti přijmout euro
• zastavení centralizace imigrační a azylové politiky
• zásadní snížení množství byrokracie
• vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
• změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Parlamentní listy: Téměř polovina lidí nerozezná fiktivní směrnice EU od těch reálných

Koalice Svobodných a Radostného Česka připravila v rámci kampaně do Evropského parlamentu rozlišovací test fiktivních a reálných evropských regulací. Z 50 dotázaných chyboval úplně každý. Průměrná úspěšnost v testu je 60 procent.

 „Odlehčenou formou chceme upozornit na to, že řada nařízení a směrnic, které přicházejí z EU, působí tak absurdně, že je lidé nerozeznají od nadsazených výmyslů,“ vysvětluje motivaci vzniku testu s názvem „Věřte, nevěřte“ lídr kandidátky do eurovoleb Vít Jedlička.V 10 otázkách je 5 reálných a 5 smyšlených evropských regulací. Dotazy směřují na široké spektrum veřejného života od háčků a čárek na klávesnicích, přes regulaci importu tzv. superpotravin, teplotu vody v plaveckých bazénech, velikost lahví na destiláty až k názvům některých druhů zeleniny. „Když jsme test zkušebně předložili padesátce našich kamarádů a kolegů, pár chyb udělal úplně každý. Průměrná úspěšnost byla necelých 60 %, ale kdyby několik fiktivních regulací nebylo tak evidentních, bylo by to jistě ještě horší. Ale není se čemu divit. Nad některými evropskými regulacemi opravdu zůstává rozum stát,“ vysvětluje dvojka kandidátky předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Celý test včetně správných a špatných odpovědí je zveřejněn ve volebních novinách kandidující koalice. On-line verzi si můžete vyzkoušet ZDE.Nejvíce chyb, dokonce 82 % respondentů, bylo hned u druhé regulace. Téměř nikdo nechtěl věřit, že Evropský parlament opravdu vyzval Evropskou komisi, aby vypracovala posudek na podporu používání klávesnic s háčky a čárkami, aby nedocházelo k diskriminaci méně významných jazyků. Téměř každý naopak správně odhadl, že povinnost pro prodejce zeleniny, aby 6 měsíců v roce prodávali sladké brambory pod názvem batáty a 6 měsíců jako bamámy, je už za hranou a tedy smyšlená. Kampaň „Věřte, nevěřte“ běží zároveň na facebookovém profilu strany, kde mohou fanoušci hlasovat pomocí emotikonů. „Schopnost lidí oddělit pravdu od fikce je na Facebooku zatím podobná, jako nám vyšlo z dotazníku. Opravdu není jednoduché to poznat,“ shrnul dosavadní vývoj předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU do pěti let, tedy do doby, než se Česká republika stane čistým plátcem do rozpočtu EU, zásadně reformovat, budeme prosazovat přestoupení do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA),“ vysvětluje lídr kandidátky a prezident Liberlandu Vít Jedlička podstatu volebního programu, který je zveřejněný na webu ZDE.

Zdroj

Aktuálně: Nová éra svobodných. Už nechtějí z EU, kampaň zahájili přeletem nad Čapím hnízdem

Časy, kdy svobodní v čele s Petrem Machem patřili několik let k vůbec prvním, kteří hlasitě volali po odchodu Česka z Evropské unie, jsou patrně pryč. Ve vedení strany jsou nyní lidé poněkud jiného smýšlení. “Nemá smysl v současnosti požadovat odchod z Evropské unie,” sdělil Aktuálně.cz Machův nástupce v čele strany Tomáš Pajonk.

Ještě předtím, než přišel do politiky Tomio Okamura se svým voláním po odchodu z Evropské unie, existoval jiný politik, který měl obdobný program jako jeden z prvních v Česku – ekonom a blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach. Právě on založil v roce 2009 Stranu svobodných občanů, stanul v jejím čele a kandidoval za ni před pěti lety ve volbách do Evropského parlamentu. A uspěl. Europoslancem byl až do roku 2017, kdy rezignoval.

Po deseti letech je mnohé jinak. Svobodní jdou sice opět do evropských voleb, ale když nyní představovali program a lídra, bylo vidět, že na rozdíl od minulosti už nevolají tak jasně po odchodu z Evropské unie. Nový lídr, sedmatřicetiletý podnikatel a vývojář Tomáš Pajonk, vede stranu jinou cestou.

“Když jsem se stal předsedou, říkal jsem, že svobodní musí být užiteční lidem v této zemi, a proto považuji za důležité věnovat se praktické politice. Nemá proto smysl mluvit o vystoupení z Evropské unie, když něco takového není v Česku v krátké době na stole. Lidé to nepodporují, EU není ve stavu, kdy by lidé po tom volali,” reagoval Pajonk na otázku Aktuálně.cz, proč už svobodní neprosazují odchod z Evropské unie.

Sám navíc dává na sociálních sítích najevo, že ani on osobně není až tak velkým nepřítelem unie, za což sklízí občas kritiku těch, kterým byl bližší předchozí “protiunijní” program strany. “Někteří naši příznivci to ne úplně dobře  skousávají, za což se jim můžu omluvit, ale já jsem raději někde, kde můžu něco ovlivnit. I za cenu kompromisu,” přiznává Pajonk.

O tom, že se snaží o reálnější politiku, svědčí například to, že sám je aktivní  jako zastupitel Zlínského kraje, a navíc usiluje o spolupráci s ODS. V některých krajích dokonce tyto strany vytvořily v minulosti koalice, což ale neplatí o květnových volbách do europarlamentu.

Nově s prezidentem Liberlandu

Do nich si svobodní vybrali jako svého lídra Víta Jedličku, který je známý především jako muž, který před čtyřmi lety založil Svobodnou republiku Liberland. “O občanství už požádalo přes 400 tisíc lidí,” tvrdí Jedlička o “zemi”, která je spíše na papíře a ze všeho nejvíce přitáhla pozornost médií.

Ve skutečnosti jde o území přibližně o 7 kilometrech čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje. Svobodné území vytvořil kvůli tomu, aby existovalo místo, kde mohou poctiví lidé prosperovat, aniž by jim stát znepříjemňoval život zbytečnými zákazy a daněmi.

Nyní tedy vstupuje do předvolebního boje jako lídr svobodných a tvrdí, že k nim měl vždycky blízko. “Jsem jeden ze zakladatelů, svobodní mi jsou blízcí srdcem a duší,” říká Jedlička, který byl skutečně u začátků strany a v letech 2009 až 2016 vedl pobočku v Královéhradeckém kraji. Současná politika Pajonkova vedení je mu prý blízká. “Myšlenku významného zjednodušení regulací v České republice a snížení daní v EU považuji za úžasnou,” říká.

Odchod z EU jen v případě, že neprojdou reformy

Jedlička, stejně jako dvojka kandidátky Pajonk a celé vedení svobodných jsou sice pro setrvání v EU, ale jedním dechem dodávají, že se musí unie zásadně změnit. Pokud ne, jsou pro odchod. A jak dodávají v předvolební kampani – bez placení.

Co myslí slovy “bez placení”, ilustruje jejich předvolební spot, ve kterém letí v letadle nad Čapím hnízdem. Tedy místem, které premiér Andrej Babiš podle obvinění částečně vybudoval za evropské dotace, na které projekt neměl nárok.

“Do rozpočtu EU přispíváme všichni, ale pouze někdo čerpá,” zní v předvolebním klipu v narážce na dotace pro Čapí hnízdo, na které následně padá z letadla pytel účtenek z elektronické evidence tržeb (EET). “Do roku 2024, kdy budeme čistými plátci, se musí Evropská unie zásadně změnit. Jinak odejdeme. A bez placení,” prohlašuje v šotu Jedlička přímo uvnitř letadla. Za čisté plátce se považují země, které do rozpočtu EU přispívají více, než z něj získávají.

Společně s ním a Pajonkem sedí v letadle ještě třetí člověk, a to Boleslav Buzek, který je předsedou Radostného Česka a zároveň trojkou společné kandidátky. Průzkumy veřejného mínění zatím tuto koalici nezaznamenaly, ráda by však obhájila alespoň jedno křeslo, které nyní svobodným v Evropském parlamentu patří. Sedí v něm Jiří Payne, který předloni nahradil Petra Macha.

zdroj

Reflex: Svobodní z letadla shodili účtenky EET na Čapí hnízdo. Do eurovoleb jdou s prezidentem Liberlandu Jedličkou

Svobodní, které nedávno opustil jejich zakladatel Petr Mach, nakonec přeci jen rozdjíždějí kampaň do voleb do Evropského parlamentu. Spojili se s uskupením Radostné Česko, které dlouhodobě protestuje proti elektronické evidenci tržeb. Koalice vystupuje pod společným názvem “Odejdeme bez placení”. V programu slibuje, že pokud nedojde k reformě EU, Česko Unii opustí.

„Nepotřebujeme EU, která řeší nesmysly, dotuje vyvolené a diktuje lidem, jak mají žít. Volný pohyb lidí, zboží a kapitálu a co nejotevřenější obchodování s celým světem, to je to, co lidem prospěje nejvíce“, tvrdí předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Celý článek zde.

TV Nova: Reformu nebo odchod z EU, zní z koalice před evropskými volbami

Svobodní míří do voleb!

Spolu s republikou Liberland a stranou Radostné Česko jsme dnes na tiskové konferenci představili kampaň do Evropského parlamentu.

Podívejte se na reportáž televize Nova.

ČT24: Tisková konference Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka

Dnes proběhl briefing lídrů koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka.

Tomáš Pajonk, Vít Jedlička a Boleslav Buzek společně představili koncept kampaně do Evropského parlamentu.

Na reportáž ČT24 se můžete podívat zde. (15:20)

 

 

Zásadní reforma EU, jinak odchod bez placení

Tisková zpráva, Praha, 15. 4. 2019

Koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU zásadně reformovat, odejdeme bez placení ještě před 2024, kdy se stane Česko čistým plátcem do rozpočtu EU,“ vysvětluje lídr kandidátky prezident Liberlandu Vít Jedlička podstatu volebního programu, který najdete na webu www.odejdemebezplaceni.cz

 

Návrat před Lisabon

Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil a pohybu osob. „Tento požadavek není v rámci Evropy ojedinělý. Jsme přesvědčeni, že umíme sehnat dostatečnou podporu minimálně pro to, aby se tato diskuse v rámci Evropského parlamentu zahájila,“ říká dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. V případě úspěchu hodlají kandidáti koalice prosadit pět základních požadavků, bez nichž nedává členství v EU smysl. Je to:

  • zrušení povinnosti přijmout euro
  • zastavení centralizace imigrační a azylové imigrační politiky
  • zásadní snížení množství byrokracie
  • vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
  • změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Evropskou unii ve stávající podobě považuje koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka za přebujelý socialistický moloch, ze kterého se zcela vytratila původní myšlenka svobodné Evropy. „O osobní svobody přicházíme tiše a stále intenzivněji. Začíná to přerozdělováním dotací, kdy všichni platí a jen někteří čerpají a končí to nucenými uprchlickými kvótami. Cesta k federalizace EU a ztráta národních suverenit je cesta do pekel,“ říká trojka kandidátky a předseda Radostného Česka IT technolog a vizionář Boleslav Buzek.

 

 

Řešení pro Česko: Evropské sdružení volného obchodu

Kandidující koalice upozorňuje také na ekonomickou nevýhodnost českého členství v EU. Až do roku 2024 je Česko především příjemce evropských peněz. Od roku 2024 se stane čistým plátcem. „Takto vypadá naše bilance pozitivní. Proč ale pravdivě nezapočítáváme i ztráty pro české firmy způsobené regulacemi EU? Podle propočtu Evropské komise stojí ročně regulace 4 % HDP. To je za dobu našeho členství v EU astronomických 2456 miliard korun, tedy 3x více, než kolik nám z EU na projekty přiteklo,“ počítává ekonomická pasiva a aktiva našeho členství v EU lídr Vít Jedlička.  Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. „Evropa je nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Je potřeba přestat strašit mýty, že pro Česko neexistuje jiná cesta. Nadále bychom v této variantě mohli v Evropě volně cestovat, pracovat i studovat a české zboží by se mohlo dále bez celních překážek prodávat v EU díky existenci Evropského hospodářského prostoru (EHP).Část škodlivých regulací bychom mohli eliminovat a v dalším kole uspořádat vztahy s EU podobně jako třeba Švýcarsko,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

 

Kampaň bude levná, ale budeme provokovat

Hlavní sloganem volební kampaně Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je výzva Odejdeme bez placení. Klíčový vizuál upozorňuje na tzv. falešné reformátory EU, kteří tvrdí, že už 15 let EU reformují. Proto mají na hlavě tu máslo v podobě Lisabonské smlouvy, tu Čapí hnízdo nebo zlaťáky. „Podle nás EU tito lidé skutečně reformují, ale k horšímu. Vyzýváme voliče, aby jim jejich plané sliby nevěřili,“ vysvětluje lídr Vít Jedlička.

Ostrá část volební kampaně bude trvat 6 týdnů. Ve srovnání s ostatními stranami bude levná. „Utratit hodláme kolem 3 milionů korun na celé Česko. To je zlomek toho, co do kampaně chtějí dát ostatní strany. Drtivá část rozpočtu půjde do on-line prostředí. Kontaktní kampaň je postavená na dobrovolnících,“ vysvětluje volební manažer Roman Bartolšic. Svobodní, Liberland a Radostné Česko hodlají část financí do kampaně získat v Česku zatím ne úplně běžným způsobem – na serveru hromadného financování HITHIT.CZ. „Naše cílová částka je 350.000 Kč a kampaň poběží od středy 17.4. do čtvrtka 16.5.2019. V rámci odměn nabízíme například let letadlem CIRRUS, ve kterém se natáčel náš volební klip a který bude pilovat trojka kandidátky Boleslav Buzek nebo Ayahuaskovou seanci v Liberlandu s leteckou dopravou,“ popisuje fundraising na HITHITu Bartolšic.

 

Vít Jedlička: lídr s jasným mandátem

Jméno Víta Jedličky je spjaté především s projektem Liberlandu, mikrostátu, který v roce 2015 vyhlásil na Dunaji na chorvatsko-srbské hranici. Území sedmi kilometrů čtverečních na levém břehu Dunaje zatím neuznal žádný svrchovaný stát, nicméně o občanství již zažádalo přes 500.000 lidí z celého světa. Liberland je vnímán jako symbol nezávislosti a svobody. Vít Jedlička byl členem Svobodných od doby vzniku v roce 2009. Řadu let vedl krajskou organizaci v Hradci Králové. Zároveň je předsedou občanského sdružení Reformy.cz. Považuje se za libertariána a ve vztahu k EU je euroskeptikem. Poukazuje na diametrální rozdílnost svobodného trhu na jedné straně a jednotného trhu na straně druhé, na demokratický deficit EU i neustálé porušování vlastních pravidel ze strany institucí EU a jednotlivých členských států. Vítek Jedlička získal v on-line primárkách největší počet 173 hlasů. „Jsem rád, že vyhrál právě Vítek. Je to výrazná osobnost mezinárodního významu, která nejen svými názory, ale i především také činy reprezentuje hlavní hodnoty Svobodných,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Na 28-členné kandidátce není nikdo, kdo by nemluvil alespoň jedním světovým jazykem, 23 kandidátů má vysokoškolské vzdělání a rovnoměrně jsou zastoupeny skoro všechny regiony ČR. Ke vzniku koalice strany Svobodných a Radostného Česka, která kandiduje s číslem 25, přispěl převážně průniku programů. Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne. „Za úspěch ve volbách bychom považovali potvrzení výsledku z voleb 2014, tedy zisk alespoň jednoho europoslance,“ uzavírá Tomáš Pajonk.

 

Případné dotazy prosím směřujte na: Hugo Trkal, mluvci@svobodni.cz, +420 777 153 692

EU oficiální daňový účet bojuje za kvalifikovanou majoritu v daňových otázkách.

Proč? Aby mohli udělat jednotnou DPH i proti části zemí EU, které si to nepřejí (primárně z důvodů, že ji mají nižší, či více sazeb apod.)

Přirovnáno k českým institucím to je, jako by účet Úřadu vlády propagoval zrušení přímé volby prezidenta.

 

Není k dispozici žádný popis fotky.